reklama

Nehoráznost? Proč platit za přítomnost táty u porodu?

Proč se v některých českých porodnicích platí za přítomnost otce u porodu, a v jiných ne? Podle laktační poradkyně Miloslavy Kramné je vybírání poplatku za přítomnost otce u porodu nehorázností, která nikde v zahraničí neexistuje.

Foto: Isifa/Thinkstock

Proč se v některých českých porodnicích platí za přítomnost otce u porodu, a v jiných ne? Je to z nějakého zákona? A kdo určuje výši částky, kterou porodnice požaduje? To jsou otázky, které napadnou hodně těhotných žen.

Podle Miloslavy Kramné, jedné ze zakladatelek České asociace dul a laktační poradkyně, je vybírání poplatku za přítomnost blízké osoby u porodu nehorázností, která nikde v zahraničí neexistuje. Uvedla to v rozhovoru publikovaném na Babyweb.cz.

Platby jsou také jedním z důvodů, proč v západní Evropě přichází s partnerkou k porodu 90 % otců, zatímco v ČR je to 50 až 70 % tatínků. Přesto samotní lékaři hodnotí jejich přítomnost u porodu většinou kladně: Pokud se partner účastní porodu dobrovolně a dobře se na něj připraví, může být své ženě velkým přínosem. V opačném případě však může celému okolí přidělat víc starostí než užitku. Mimo jiné i proto není přístup na porodní sál pro muže úplnou samozřejmostí.

Jak to tedy vlastně je?

"Vstupné" otce či jiné blízké osoby, která doprovází rodící ženu na porodní sál, nestanovuje žádný zákon ani vyhláška. Záleží čistě na každé porodnici, zda a v jaké výši bude částku za přítomnost blízké osoby u porodu vybírat. Jednotlivé porodnice se v těchto případech řídí vnitřními směrnicemi.

Babyweb: Jak na to, aby byl partner u porodu pomocí, a nikoli přítěží?

Ve většině českých porodnic se ale platí. Výše poplatku se pohybuje od 200 do 1 000 korun. Pokud je otci umožněna přítomnost u porodu císařským řezem, pak částka ještě o dost vzroste, a to až na 3 000 korun. A lze to jen v některých porodnicích.

Proč porodnice poplatek vybírají?

Základem argumentace je, že jde o náklady spojené s přítomností dalšího člověka u porodu: o zapůjčení pláště, přezůvek a pokrývky hlavy. Případně bývá přítomnost blízké osoby u porodu považována za nadstandardní, a tedy placenou službu.

V některých porodnicích, kde poplatek za přítomnost otce nevybírají, zpoplatňují alespoň zapůjčení pláště za minimální cenu 50 až 100 Kč. V jiných porodnicích zase poplatek nevybírají, ale účast otce u porodu může být podmíněna absolvováním placeného předporodního kurzu.

A v těch několika málo porodnicích, kde si poplatek za osobu blízkou u porodu neúčtují vůbec, můžete zase narazit na to, že přítomnost otce u porodu je omezena aktuálním počtem rodících žen a porodnice negarantuje, že zrovna ve vašem konkrétním případě se partner na porodní sál dostane.

Co si o tom myslíte vy?

Je poplatek za tatínka u porodu opravdu nutný - nebo jde pouze o tahání peněz z kapes nastávajících rodičů? Odpovídá cena zapůjčení oblečení na sál, případně poskytovanému nadstandardu? Jak byste situaci řešili vy? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Které ženy bude porod bolet?

Nejhorší rodiče všech dob: Poznáváte se i vy?

Svedla mě kamarádova holka. Jenže já jsem žena

reklama
reklama
reklama