reklama

Nejhorší rodiče všech dob: Poznáváte se i vy?

Samozřejmě ti, co děti bijí a zneužívají. Ti, co je opustí nebo prodají na orgány, aby měli na heroin... O tom ale dnešní článek nebude. Bude o úplně obyčejných rodičích, plných lásky a překypujících dobrými úmysly.

Foto: Isifa/Thinkstock

Samozřejmě ti, co děti bijí a zneužívají. Ti, co je opustí nebo prodají na orgány, aby měli na heroin... O tom ale dnešní článek nebude.

Bude o úplně obyčejných rodičích, plných lásky a překypujících dobrými úmysly. Seznamte se s těmi, kteří své děti ničí, byť pro ně chtějí jen to nejlepší.

Rodiče, kteří touží být na své děti hrdí

"To je moje holčička! Jsem na ni tak pyšná - podívejte, jak krásně tančí..."

Nejhorší jsou mámy či tátové s nenaplněnými vlastními sny, jenž přenesli na své potomky. Máma vždycky toužila být baletkou, tak bude její malá slečna tancovat na špičkách od rána do večera, aby to někam dotáhla - co na tom, že ji to vůbec nebaví a daleko raději by hrála fotbal s klukama odvedle!

Doporučujeme: Návod, jak vychovat z dítěte mistra světa

Nebo táta, který je vlastnímu synovi koučem a trenérem, jen aby z něj vyrostl ligový fotbalista! A nejhorší je, když takoví rodiče na naplnění svých snů trvají, přestože dítě postrádá k dosažení jejich vysněných met jakýkoli talent.

Rodiče, kteří složitě vysvětlují

"No tak, synku, neměl bys pálit zvířátka zvětšovacím sklem..."

Pamatujete, jak vám bylo šest let a strašně jste toužili po té nejdražší hračce v hračkářství, kterou vám rodiče nikdy nekoupili? Tehdy si s vámi táta nejspíš sedl a vedl dlouhatánský monolog na téma, jak devalvace koruny postihla jeho firmu. Takové věci si teď nemůžeme dovolit - tak nějak ten proslov končil. Díky za vysvětlení, taťko! Ale já tu hračku prostě chci! Malé děti totiž chytrému vysvětlování dospělých prostě nerozumí. A stejně tak budou ignorovat vysvětlování o tom, jak zvířátko trpí - do chvíle, než palčivost lupou soustředěných slunečních paprsků pocítí za trest na své vlastní kůži...

Rodiče, kteří příliš chrání

"Užij si dnes krásně školu, holčičko! A dávej na sebe pozor!"

Je jisté, že vaše děti jsou pro vás nejdůležitější věcí v celém vesmíru. Že byste jim nenechali ublížit za nic na světě. Musíte jim ale nechat prostor, aby se naučily nést odpovědnost za své jednání - jinak z nich vyrostou troubové neschopní se sami o sebe postarat. Rodičovství přece neznamená udělat pro dítě, cokoli si zamane. Je o tom, naučit ho plnit si přání vlastní snahou a pílí. I matka lvice krmí bezbranná lvíčátka jen malou chvilku - brzy je začíná učit lovit, aby se uživila sama. Zbavte se fixní představy, že váš sedmnáctiletý syn nedokáže sám přejít rušnou ulici a vaše stejně stará dcera nezvládne přežít mejdan, aniž by otěhotněla...

Poddruhem ochranitelů jsou rodiče, kteří své děti topí v penězích, aniž by si je ony nějak zasloužily. Možná se narodily zlatou lžičku v puse, ale to jim nezaručí, že dokážou být užiteční pro ostatní. Zejména, pokud nebudou znát hodnotu peněz vydělaných poctivou prací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čtyřletý vysokoškolák aneb Nejchytřejší děti všech dob

Darování spermatu? Klidně! Od mého muže? Nikdy!

Ten chlap je divnej aneb Kdy od něj dát ruce pryč?

--------------------------------------------------------------------------------

Náš tip: Co dělat, když jsou problémy v rodině?

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama