reklama

Narodila se jako mořská panna, lékaři jí vrátili nohy

Příběh peruánské holčičky Milagros Cerron připomíná pohádku o malé mořské víle. Dívka totiž přišla na svět s "rybím ocasem". Díky zásahu lékařů však nyní běhá po vlastních nožkách.

Foto: Profimedia.cz

Jméno Milagros znamená ve španělštině "Zázraky". A přesně takový je příběh peruánské holčičky Milagros Cerron.

Připomíná smutnou Andersenovu pohádku. Dívka totiž přišla na svět s "rybím ocasem". Jedině díky zásahu lékařů nyní běhá po vlastních nožkách. V únoru uplynulo devět let od operace, která jí změnila život.

Čtěte také: Náš syn žil jen 10 dnů: Milovali jsme ho každou vteřinu

"Když jsem ji poprvé uviděl, naplnilo mě zoufalství," přiznal kdysi pro NBC News její táta Ricardo Cerron. Teď se holčička na první pohled neliší od svých vrstevníků.

Syndrom mořské víly

Vzácná komplexní vývojová porucha, jíž holčička trpí, se nazývá sirenomélie neboli syndrom mořské víly. Projevuje se srůstem dolních končetin a deformacemi přilehlých orgánů močového, zažívacího a pohlavního ústrojí. Postihuje jednoho ze 100 000 lidí.

Dítě postižené sirenomélií obvykle umírá do dvou dnů po porodu na selhání ledvin. Milagros patří spolu s Američankami Tiffany Yorks (1988) a Shiloh Pepin (1999 - 2009) ke třem dětem na světě, které s tímto postižením dokázaly úspěšně delší dobu bojovat.

Učila se tančit...

Američanka Shiloh Pepin z amerického Kennebunkportu ve státě Maine zemřela v říjnu 2009. Smutná smrt malé holčičky měla velkou publicitu, protože Shiloh byla známou postavou amerických médií a vystupovala dokonce v show Oprah Winfrey.

Doporučujeme: David, chlapec z bubliny - život strašnější než smrt

Také ona trpěla syndromem mořské víly. Měla jen jednu ledvinu a scházel jí močový měchýř, spodní část střeva, děloha a genitálie. Za svůj krátký život absolvovala okolo 150 lékařských zákroků, mimo jiné prodělala dvě transplantace ledvin. Lékaři se jí však nikdy nesnažili oddělit nohy, ty byly totiž propojeny cévami natolik, že hrozilo vykrvácení. Přesto s osudem statečně bojovala. Chodila do školy a spolužáci ji měli rádi. Dokonce se učila tančit. Příčinou smrti bylo banální nachlazení, které se změnilo v zápal plic

Jen srdce a plíce

Tiffany Yorks, třetí "mořská víla" měla víc štěstí. Prodělala operaci, díky níž dnes může normálně chodit. A právě ona inspirovala peruánské lékaře k unikátní operaci Milagros, první svého druhu v zemi a druhou na světě.

Milagros se narodila se zdravým srdce a plícemi, ale také se zdeformovanou levou ledvinou a zakrnělou a nízko položenou pravou ledvinou, takže musí třikrát denně podstupovat dialýzu. Její trávicí soustava, močové cesty a genitálie jsou navíc propojeny společnou trubicí.

Operace trvala pět hodin

Prvním cílem lékařů bylo postavit dívku na vlastní nohy. Milagros bylo 13 měsíců, když lékaři přistoupili k oddělení nohou od paty po třísla. Několik měsíců před zákrokem jí vkládali pod kůži mezi koleny a kotníky sáčky naplněné fyziologickým roztokem, které roztahovaly kůži, aby po oddělení pokryla obě končetiny. Samotná operace trvala skoro pět hodin. Provedl ji dvanáctičlenný tým pod vedením Luise Rubia, složený z chirurgů, neurologů, kardiologů, gynekologa a pediatra.

V pozdějších letech následovalo srovnání rotace nohou. I tento zákrok proběhl úspěšně, takže Milagros dnes může běhat. Vyhráno však nemá. Momentálně je před ní transplantace ledvin a v budoucnu ji čeká rekonstrukce genitálií a vylučovacího ústrojí.

Podívejte, jak dnes Milagros chodí:

Přesto se děvče každým krokem blíží obyčejnému životu. "Když jsem ji viděla poprvé, cítila jsem bolest. Napadaly mě samé smutné myšlenky: Co si počne? Jak bude žít? Nevezme si ji Bůh k sobě předčasně?" přiznala její maminka Sara Arauco pro NBC News. "Nyní začínám věřit, že zůstane se mnou a bude normální jako všechny ostatní děti."

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Příběh Elenky: O holčičce, která chtěla žít

Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Nejmenší a nejdivnější domy světa: Budete závidět!

reklama
reklama
reklama