reklama

Na porod se nejde připravit, rodičky bolest zaskočí

Porod je zážitek fyzicky i psychicky velmi silný, a navíc vzhledem k hormonálním změnám natolik výjimečný, že je prostě nesdělitelný. Jediné, co opravdu pomůže, je naučit se správně dýchat.

Foto: Isifa/Thikstock

Strach z porodu je zejména u prvorodiček velký a také pochopitelný. Jdou do neznáma a i když jsou české porodnické statistiky velmi příznivé, vědí, že stát se může cokoli.

A tak se zodpovědné nastávající maminky poctivě připravují, čtou všechnu odbornou literaturu, která jim přijde pod ruku, sledují instruktážní videa a filmy, debatují se zkušenými přítelkyněmi, které už děti mají...

Čtěte také: Které ženy bude porod bolet?

Pokud to opravdu nebudou přehánět, nic z toho jim nemůže uškodit, ale také ani moc nepomůže. Porod sám o sobě je zážitek natolik fyzicky i psychicky silný, a navíc vzhledem k hormonálním změnám výjimečný, že je prostě nesdělitelný. Jediné, co opravdu pomůže, je naučit se správně dýchat.

"Přehnaná příprava k porodu nemusí být prospěšná. Ze zkušeností vím, že většina budoucích maminek je porodními bolestmi tak zaskočena, že si ani nevzpomenou na to, co si kde nastudovaly," konstatuje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová na Babyweb.cz. "Spíše bych doporučovala dobrý předporodní kurz, kde porodní asistentky řeknou, co si vzít do porodnice a naučí dýchání při porodu. To bych považovala za to nejdůležitější, ostatní přinese praxe."

Bojím se, že umřu

Fyzická dřina, bolest a  smrt patřily dřív neodlučitelně k životu žen. Stroje, analgetika a antikoncepce vše zásadně změnily. Porody méně bolí a jsou daleko méně riskantní. Přesto se o strachu z nich mluví stále víc. Dostal dokonce své jméno: Tokofobie neboli chorobný strach z porodu.

  • Jsem ve 30. týdnu těhotenství a z blížícího se porodu mám stále větší strach. Sice jsem toho spoustu přečetla na internetu, ale i tak zjišťuji, že toho vím velmi málo. Co mám dělat?
  • Můj strach z porod je opravdu velký a dokonce se mi zdají noční můry.
  • Chtěla bych rodit císařským řezem, kdy bych vlastně o ničem nevěděla, klidně bych si to i zaplatila, kdyby tu byla ta možnost.
  • Nevadí mi těhotenství, představa, že jednou ve mně bude růst malý tvoreček, je nádherná. Ale porod mě děsí. Jeden můj vztah už kvůli tomu skončil, přítel to nedokázal pochopit.
  • Strašně bojím vůbec přijít do jiného stavu, jen proto, že všude slyším, jak je porod hrozný.

Takhle nějak se tokofobie projevuje.

Doporučujeme: Miminko chci, ale strašně se bojím, že umřu při porodu

Je to moderní novinka ve světě fobií, nebo si jen ženy začínají uvědomovat, že rodit v bolestech není důsledek dědičného hříchu, ale reálná věc, s níž se musí vyrovnat každá sama za sebe? Obavy z těhotenství a porodu jsou přirozené, není je ale třeba přeceňovat.

Zaplašte zbytečné obavy

O porodu se totiž mluví až moc a často nevhodným způsobem. Scénáristé a režiséři děj dramatizují, „zkušené" matky také - často proto, aby zdůraznily svou statečnost a dodaly si na důležitosti.

Většina rozumných rodiček totiž potvrdí, že proces, který na filmovém plátně připomíná středověkou torturu, ve skutečnosti tak strašný není. Ano, při první a druhé době porodní je ženě opravdu špatně - ale nejde o bolest nesnesitelnou. A samotný porod? Tam se dobře postarala sama příroda. Vzhledem k množství vyplavovaných hormonů je vnímání ženy natolik změněné, že bolest de facto nevnímá.

Velké přípravy stejně nepomohou

"Je jako silné menstruační bolesti? Nebo se stahy podobají svírání břicha při průjmu? Či je cítit řezání? Nebo se snad cítíte, jako byste měla prasknout?" Takové otázky si klade hodně prvorodiček, které čeká krok do neznáma. Odpovědět na ně ovšem tak úplně nelze. Porodní bolesti totiž nemají v běžném životě srovnání.

Víte že: Porodní bolesti nejdou k ničemu přirovnat?

"Porodní bolesti jsou velmi specifické a příliš se nepodobají běžně prožitým bolestem jako zlomená ruka nebo menstruace. Jde o bolesti, které jsou ženou při normálním přirozeném průběhu porodu vnímány v nižších oddílech mozku jakoby v oparu. Funguje také jakási retrográdní amnézie prožití tohoto druhu bolesti - žena je okamžitě zapomene," uklidňuje psychogynekoložka MUDr. Helena Máslová

Jak se trápení na porodním stole co nejvíc vyhnout? Navštěvujte předporodní kurzy a nemocnici, kde chcete rodit. Vyhnete se tak strachu z neznámého. Cvičte speciální cvičení pro těhotné. Budete mít pocit sounáležitosti s ostatními nastávajícími maminkami a navíc budete v kondici. Vezměte si na sál oporu: partnera, maminku, kamarádku. Ale hlavně berte porod jako fyziologický jev, na který je ženské tělo připraveno. Porod zvládly miliony žen před vámi, vy ho zvládnete také!

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Porodník říká: Rodíme špatně a nechceme to měnit!

Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Syndrom mrzutého muže: Máte ho doma taky?


 

reklama
Doporučené recepty
    reklama