reklama

Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat: Jak na to?

Má to ale háček. Musíte mít babičku na hlídání. Přivýdělek na mateřské a následné rodičovské dovolené totiž není víceméně omezen.

Foto: Thinkstock

Má to ale háček. Musíte mít babičku na hlídání. Přivýdělek na mateřské a následné rodičovské dovolené totiž není víceméně omezen. Můžete tak brát dávky od státu a zároveň pracovat - pokud ovšem dokážete zajistit svému miminku patřičnou péči.

Jaké jsou možnosti přivýdělku pro maminky či tatínky s dětmi? Jaké podmínky musíte splnit? Jak dlouho budete moci pobírat dávky od státu? O tom budou následující řádky.

Mateřská není rodičovská!

Začneme tím, že důsledně rozlišíme mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství na jedné straně a na straně druhé rodičovskou dovolenou, která na mateřskou navazuje a při níž rodič pobírá rodičovský příspěvek.

Doporučujeme: Mateřská a rodičovská dovolená v roce 2015: Co se mění?

Těsně před narozením dítěte a po něm může žena pobírat peněžitou pomoc v mateřství. Jde o dávku nemocenského pojištění a nárok na ni je vázán splněním povinné doby pojištění. Vypočítává se z příjmů podobně jako nemocenská a činí 70 % ze mzdy. Peněžitá pomoc v mateřství se začíná pobírat v rozmezí osmi až šesti týdnů před termínem porodu. Celkem je možné ji vyplácet 28 týdnů.

Rodičovská dovolená na ni navazuje. Rodičovský příspěvek již není vázán na nemocenské pojištění. Jde o dávku státní sociální podpory, která se vyplácí na základě zajištění řádné, osobní a celodenní péče o dítě. Rodičovský příspěvek je paušální: 220 000 Kč, měsíčně však stát vyplatí maximálně 11 500 korun a abyste dočerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců.

Mateřská a přivýdělek

Chcete-li vstoupit zároveň s mateřskou dovolenou do zaměstnaneckého poměru, můžete tak učinit po skončení 6. týdne po porodu. Nesmíte však mít stejný pracovněprávní vztah, ze kterého pobíráte peněžitou pomoc v mateřství. U stejného zaměstnavatele sice můžete pracovat, avšak sjednaný druh práce musí být jiný než před nástupem na mateřskou dovolenou.

Stejně tak můžete pracovat u jiného zaměstnavatele. Pokud však u jiného zaměstnavatele budete vykonávat výdělečnou činnost shodnou s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož čerpáte mateřskou dovolenou, je k tomu třeba jeho předchozího souhlasu. Výše výdělku není nijak omezena a peněžitá pomoc v mateřství se nekrátí.

Čtěte také: Jak elegantně odejít na mateřskou a nepřijít o peníze

Pokud dostáváte peněžitou pomoc v mateřství z nemocenského pojištění, které jste si hradila jako podnikatelka, nemůžete v této samostatné výdělečné činnosti pokračovat. Ale zůstává vám možnost přivýdělku u jiného zaměstnavatele. Můžete však v podnikání pokračovat, pokud jste si takto přivydělávala při stálém zaměstnání, protože peněžitá pomoc v mateřství bude vyplácena z nemocenského pojištění u tohoto zaměstnavatele. Pokud jste před nástupem na mateřskou nepodnikala, můžete s tím v průběhu mateřské dovolené začít a podnikáním si přivydělávat bez omezení. O peněžitou pomoc v mateřství tím nepřijdete.

Rodičovská a přivýdělek

Výše přivýdělku během rodičovské dovolené není nijak omezena. Rodič může dostávat rodičovský příspěvek a zároveň se vrátit do původního zaměstnání nebo si najít zaměstnání nové či mít dvě souběžná zaměstnání. Je možná i samostatná výdělečná činnost. Výhodou pro podnikatele je, že od začátku rodičovské dovolené se jeho podnikání považuje za vedlejší činnost. Nemusí tak mimo jiné odvádět minimální daň či platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Ať už jste zaměstnanec nebo podnikatel, musíte splnit jedinou podmínku: zajistit patřičný dohled nad svým dítětem jinou zletilou osobou. Postará-li se po dobu vašeho vykonávání práce o dítě babička, placená chůva nebo třeba starší sestra, můžete pracovat na plný úvazek a přitom pobírat rodičovský příspěvek. Na kolektivní péči jsou ale nastaveny limity. Jestliže na rodičovské dovolené pracujete, může být dítě mladší dvou let v předškolním zařízení pouze po omezenou dobu.

Realita pokulhává

Při světovém porovnání je délka české mateřské dovolené velmi nadprůměrná, její výše průměrná a možnosti si přivydělat téměř neomezené. Přesto si české ženy stěžují. V čem tedy spočívá problém? Ve velmi omezené nabídce pracovních příležitostí, které by bylo možné skloubit s péčí o čerstvě narozeného potomka.

Ne každá žena má možnosti a prostředky na podnikání a flexibilita českých zaměstnavatelů je mizivá. Potvrdil to mezinárodní výzkum agentury Channel Crossings, který proběhl v ČR a Německu. Jak z něj vyplynulo, Češky hodnotí reálnou nabídku zaměstnavatelů výrazně hůře než Němky. Nabídka práce na částečný úvazek, s pružnou pracovní dobou, případně s možností pracovat z domova výrazně pokulhává za poptávkou. To odrazuje v návratu do práce až tři čtvrtiny českých maminek.

Zákon je tedy výhodný, ale realita pokulhává... Nebo snad máte jiné zkušenosti? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: spolcest.cz, jobs.cz, penize.cz, finance.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Být pracující matka v Anglii, nebo v ČR? Snadná volba!

Chlapec se vzpomínkami mrtvého: Zabili mě ve válce!

Revma se dá ovlivnit jídlem. Klouby pak nebolí

Mateřská ve světě

Nejlépe je na tom Švédsko (69 týdnů), poté Norsko (56 týdnů), Austrálie, Velká Británie a Dánsko (52 týdnů). Poté následuje ČR (28 týdnů), Irsko (26 týdnů), Maďarsko (24) Itálie a Finsko (21 týdnů).

Údaje ovšem trochu klamou, protože skandinávské státy nemají skoro žádnou rodičovskou dovolenou (respektive splývá s mateřskou), takže když započteme dohromady délku české mateřské a rodičovské dovolené, vyjde, že jsme na tom nejlépe ze všech.

reklama
Doporučené recepty
    reklama