reklama

Na jakou školu děti dát, aby našly práci?

Nezaměstnanost mladých lidí představuje celosvětový problém. Vina však nespočívá v absolventech samotných. Zaměření studijních oborů totiž není v souladu s objektivními potřebami ekonomiky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nezaměstnanost čerstvých absolventů a mladých lidí vůbec představuje celosvětový problém. Vina však nespočívá v absolventech samotných.

Jsou to špatně pracující dospělí - od politiků přes vedení škol až po zaměstnance Ministerstva školství - kteří určují, jaké obory budou otevřeny a kolik studentů na ně přijmou. Což v praxi znamená, že je na trhu přebytek všemožných "managerů", které nikdo nezaměstná a naopak - absolventi dělnických a technických oborů, po kterých poptávka je, nejsou. 

Jak se mohou rodiče dětí bránit? Vlastní informovaností. Zjistěte si, v jakých oborech chybí nejvíc pracovních sil a na ty pak dítě - samozřejmě podle jeho schopností - směrujte.

O jaké absolventy je na trhu ještě zájem?

Podle počtu zobrazení životopisů, které si potencionální zaměstnavatelé vyhledávají na internetu, je největší zájem o absolventy technických oborů, zatímco budoucí právníci či lékaři musí o své místo na slunci podstatně víc bojovat.

Mezi absolventy středních škol jsou nejvíce žádaní strojaři, programátoři a elektrotechnici. Také vysokoškoláci najdou nejlépe uplatnění, pokud studují informační technologie.

U středoškoláků nejvíc chybějí technici

Podívejme se na podrobnější data z průzkumu webu Profesia.cz. Podle nich loni personalisté mezi čerstvými absolventy středních škol nejčastěji vyhledávali životopisy z oboru strojírenství. Žádané byly také informační technologie, elektrotechnika a energetika. O něco hůř, ale stále ještě docela slušně, dopadla ekonomika a účetnictví či administrativa.

Pro středoškoláky s praxí je situace nejpříznivější v oborech informační technologie. S odstupem následuje elektrotechnika a energetika, strojírenství, management a bankovnictví.

Mezi vysokoškoláky vyhrávají informatici

Co se týká absolventů vysokých škol, projevili zaměstnavatelé v roce 2013 zájem především o absolventy informačních technologií. S odstupem pak následovalo strojírenství, elektronika a energetika, automobilový průmysl a ekonomika a účetnictví.

Podobný trend se projevuje také u vysokoškoláků s praxí. Největší zájem vzbuzují trvale uchazeči z oboru informačních technologií. Po nich jsou to (o dost pozadu) strojaři, elektrotechnici a energetikové a manageři.

Přihlášky už za 3 týdny

Pokud jste se ještě nerozhodli, jakou školu by vaše dítě mělo studovat, máte nejvyšší čas. Pro obory bez talentové zkoušky je termín podání přihlášky do 15. března. Podat můžete maximálně dvě přihlášky, na kterých základní škola potvrzuje prospěch žáka. Podmínky pro přijetí žáků najdete na webových stránkách školy nebo na její veřejně přístupné nástěnce.

Doporučujeme: Patnáctiletí berou desetitisíce: Kam se hrabou dospělí!

Pokud ředitel školy rozhodne o konání přijímací zkoušky v prvním kole, musí ji uskutečnit v termínu od 22. 4. do 30. 4. 2014 a musí vyhlásit nejméně dva termíny. Pozvánku k přijímací zkoušce obdrží student 14 dní předem. Druhé a další kola přijímacího řízení, kde už není počet přihlášek omezen, vyhlašuje škola podle toho, jak se jí podaří naplnit kapacitu.

zdroj:  profesia.cz, msmt.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Huš, ošklivej chlapečku! Když myslíš, klesá IQ gymnázia

Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví

reklama
Doporučené recepty
    reklama