Na bolest bříška dětí zkuste osvědčené fígle babiček
Bolesti bříška u dětí bývají časté. Nejpřirozenější léčbu představuje přírodní cesta. Poradíme vám, jak se vyrovnat se žaludečními křečemi, nadýmáním, nechutenstvím, průjmem či zácpou za pomoci bylinek a koření.
Bolesti bříška u dětí často bývají příznakem přetížení, neškodné poruchy trávení, virové infekce či potravinové alergie. Nejpřirozenější léčbu představuje přírodní cesta.
Ale pozor, bolesti břicha mohou být také příznakem vážné nemoci. Jestliže se objeví náhle a s velkou intenzitou, v doprovodu horečky, zvracení nebo dušnosti, případně pokud jsou mírné, ale trvají bez přestávky tři dny, zamiřte k lékaři.
Bolavé bříško = bolavá dušička
Děti jsou mnohem citlivější než dospělí. Nadměrná zátěž na ně má mnohem větší dopad. Stresové situace jako hádky rodičů, úmrtí v rodině, šikana ve školce či jiné strachy obvykle začínají bolestmi břicha. Mohou vyprovokovat žaludeční neurózu a další potíže. Často pomohou bylinky, které se popíjí, vdechují nebo používají jako obklady. Poradíme vám, jak se přirozenou cestou za pomoci bylinek vyrovnat se žaludečními křečemi, nadýmáním, nechutenstvím, průjmem či zácpou.
Na žaludeční křeče fenykl a heřmánek
Fenyklový čaj: Lžička nadrcených fenyklových semen, 2 dl vroucí vody. Semínka zalijeme vroucí vodou a necháme 15 minut louhovat. Pak přecedíme a podáváme dítěti po lžících.
Heřmánkový zábal: Teplo pomáhá zklidnit podrážděný žaludek. Obklad si připravíme tak, že 3 lžíce heřmánkových květů přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 20 minut louhovat. Pak scedíme. Větší froté ručník namočíme do čaje, pak ho vymačkáme a přiložíme na břicho. Přes něj dáme ještě 1 suchý ručník. Mezi vrstvy ručníku dáme ještě teplý termofor. Zábal necháme působit 25 minut.
Jak se vyrovnat s bolestí maminek i dětí? Rady najdete na Babyweb.cz
Podmáslí: Obsahuje alkalické látky, které výborně pomáhají zklidnit podrážděný žaludek. Dítěti dáváme během celého dne po lžících půl litru podmáslí, které má pokojovou teplotu. Pokud dítěti vadí jeho chuť a aroma, můžeme jemně přisladit agáve sirupem, medem nebo ovocnou přesnídávkou.
Na nadýmání kmín
Některé děti trpí nadýmáním více, jiné méně. Většinou je ale neškodné a růstem, pravidelným pohybem či změnou stravovacích návyků samo zmizí. Při akutních bolestech můžeme dítěti pomoci například kmínovým čajem.
Kmínový čaj: Půl lžičky kmínu, 1 dl vroucí vody. Kmín přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a dáváme dítěti během dne po lžičkách.
Na nechutenství bylinný likér
Příčiny nechutenství mohou být různé. Často se za nimi skrývají poruchy v trávicím traktu, nesnášenlivost některých potravin nebo psychické problémy. Pomůže dětský likér, který úžasně podporuje chuť k jídlu a dětem velmi chutná.
Dětský likér: lžička čerstvého zázvoru, lžička koriandru, lžička kardamomu, 10 zrnek kmínu, lžička badyánu, 2 hřebíčky, 10 sušených květů pampelišky, půl lžičky sušené meduňky, 100 g medu, 1 litr kvalitního jablečného moštu. Všechny přísady zalijeme moštem a asi 5 minut vaříme, odstavíme a vmícháme med. Necháme vychladnout, scedíme a nalijeme do vymyté a alkoholem vypláchnuté lahve. Skladujeme v lednici. Dítěti od 1 roku do 2 let dáváme jednou denně čajovou lžičku, od 2 do 4 let dvakrát denně čajovou lžičku, od 4 let do 7 let třikrát denně čajovou lžičku a větším rovnou jednu malou štamprli denně.
Na průjem i zácpu lněné semínko
Průjem nejčastěji vyvolává střevní infekce. Důvodem mohou být i alergie na určité druhy potravin nebo psychické problémy. Hlavní problém u něj představuje dehydratace. Dbáme proto, aby mělo dítě dostatek tekutin, nejlépe čisté neperlivé vody. Jestliže odmítá pít, pomůžeme si zmraženými kostkami džusu.
Výborným lékem je nastrouhané jablko. Mezi další univerzální léky patří mleté lněné semeno: přidáváme ho do potravy nebo můžeme dítěti dát 1/2-1 čajovou lžičku lněného oleje a zapít vodou. Blahodárně působí i uvařená mrkev a rýže.
Doporučujeme: Čokoládové mousse a další báječné recepty s piškoty
Prvními příznaky zácpy jsou dlouhé nebo nepravidelné přestávky mezi vyměšováním stolice. Nejčastěji je způsobena nesprávnými stravovacími návyky, nedostatečným pitným režimem, minimální pohybovou aktivitou nebo psychickými faktory.
Prevenci představuje zdravá strava: dostatečné množství ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, dodržování pitného režimu. Omezit bychom měli bílou mouku a bílý cukr a úplně vynechat uzeniny. Pomohou také nenasycené mastné kyseliny obsažené v dýňovém, lněném a mandlovém oleji.
Lněné semínko v medu: 2 lžíce kvalitního medu a 1 lžíce lněného semene. Semínka smícháme s medem a vzniklou směs dáváme dítěti 1-2× denně po jedné lžičce. Zapít dostatečným množstvím vody.
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dětský lékař radí: Jak přežít s miminkem tropická vedra
Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?
Voda na zahradě: Fontány, kaskády a zahradní jezírka