reklama

Může panna používat tampony? Znáte menstruační kalíšek?

Je skvělé, když žena oslaví první menses jako znak pradávného ženství, otravné manipulace s vložkami, tampony či menstruačním kalíškem ji to bohužel nezbaví. Jak si období krvácení co nejvíc usnadnit?

Foto: Isifa/Thinkstock

Je skvělé, když žena oslaví první menses jako znak pradávného ženství, otravné manipulace s vložkami, tampony či menstruačním kalíškem ji to bohužel nezbaví. Jak si období krvácení co nejvíc usnadnit?

Tuto otázku si kladou zejména mladé dívky, které teprve zkoušejí, které prostředky jim budou nejlépe vyhovovat. V souvislosti s tím se vynořuje celá řada otázek: Jak zabezpečit vložku, aby opravdu nevyklouzla? (Jen si zkuste ten trapas představit, třeba v létě na ulici plné lidí...) Mohou tampony používat i panny? (Co když ho vůbec nezavedu? Bude to bolet? Půjde vyndat?) A co je to menstruační kalíšek? (Proboha, to zní skoro jako Svatý grál!) Nabízíme vám odpovědi na tyto otázky.

Osvědčené vložky

Pro staré dobré osvědčené vložky mluví spousta argumentů. Použití je nejjednodušší, riziko zavedení infekce a spuštění syndromu toxického šoku (viz níže) minimální, nabídka široká (slipové, voňavé, na noc, s křidýlky, ba dokonce pratelné látkové bio vložky pro ekologicky smýšlející ženy a dívky).

Negativa? Jsou nepohodlné, překážejí zejména při sportu. Znáte ten pocit, kdy vám při každém kroku vložka popoleze o centimetr výš a výš, a výš... až na zadek? Prostě hrůza!  A ve vodě je nelze použít vůbec. Navíc se opravdu může stát, že vyklouznou.

Pohodlné tampony

Tampony si získávají body zejména pohodlností. Jakmile se dostanou na správné místo, mají ženy příjemný pocit bezpečí a sucha. Lze s nimi i plavat a malé velikosti mohou používat také dívky, které ještě neměly pohlavní styk. Panenská blána je totiž v období menses pružná a navíc má přirozený otvor.

Tampony se ovšem musejí zavádět do těla, což vyžaduje zvýšenou hygienu, aby při výměně nedošlo k zanesení infekce do rodidel. Mytí rukou před i po je naprostou nutností, stejně jako častá výměna každé 2-3 hodiny. Nadbytečná krev sice proteče, škodliviny se však v tamponech hromadí, což může mít za následek zvýšenou únavu, bolesti hlavy a pocit nepohody.

Mohou i zabít!

Je to skutečně pravda. V roce 1980 zemřelo kvůli syntetickým tampónům Rallye od Procter & Gamble nejméně 38 žen. Po tomto skandálu byly staženy z trhu a ženám bylo doporučeno používat bavlněné tampóny s co nejmenší možnou vstřebatelností.
Syntetický tampon s vysokou vstřebatelností, ale také tampon zapomenutý v těle může vyvolat tzv. syndrom toxického šoku (STŠ) - celkové selhání organismu způsobené bakteriemi, které produkují toxiny. Zákeřný je rychlý průběh zejména u mladých dívek, u kterých se nestihly vytvořit potřebné obranné protilátky.

Zdraví příliš nesvědčí ani chlór, jenž se používá na bělení tampónů (i vložek - ty však nejsou zavedeny přímo do těla). Uvolňuje se z něj totiž dioxin, vysoce karcinogenní látka. Nemluvě o tom, že samotný chlor dráždí a vysušuje citlivé sliznice.

Tajemné kalíšky na krev

Jako alternativa se nabízejí menstruační kalíšky: zvonovité nádobky vyrobené z antialergenního chirurgického silikonu, které zachytávají krev v období menstruace. Kalíšek se navlhčí, sroluje a zavede do pochvy, kde se rozvine a přisaje k poševním stěnám. Dobře těsní, lze použít i na plavání. Není nepohodlný jako vložky, nehrozí u něj STŠ jako u tamponů, má ale zase jiná negativa.

Lékaři ho doporučují pouze dívkám, které už měly pohlavní styk. Musíte odhadnout, kdy nádobku včas vylít a udělat to opatrně, abyste se nahromaděnou krví nezašpinily. Po skončení menstruace a před dalším použitím je potřeba nádobku sterilizovat. Ale hlavně je nepohodlná výměna.

Jak popisuje Ilona Sovová na webu vitalia.cz, kalíšky se nehodí pro slabší povahy: na toaletě si totiž musíte umýt ruce, vyjmout nádobku, vylít obsah, vypláchnout, znovu zavést a umýt ruce. Pokud není toaleta spojená s umyvadlem, což nebývá, předvedete dámám u umyvadel poněkud dramatické divadlo. Vadí-li někomu pohled na krev, může se vám klidně složit na dlaždice...

zdroj: myob.cz, kridla.blog.cz, vitalia.cz


--------------------------------------------------------------------------------

Hygiena při menstruaci - poradí vám i v ordinaci gynekologie.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama