reklama

Já toho kluka zabiju, připravil dceru o panenství!

Vaší malé holčičce narostly náhle dvojky prsa a pitomě se chichotá, sotva v okruhu pěti kilometrů zasvítí chlapecké trenýrky... Šílíte, hlídáte, zakazujete, vše samozřejmě marně - ona nevidí, neslyší, nevnímá. V boji se zblázněnými hormony nepomůže svěcená voda, brokovnice ani pás  cudnosti. jen si vzpomeňte na sebe! Jak nastávající slečně vysvětlit, že to, co má tak nenadále k mání, se nenabízí jen tak od cesty, ale jen vítězům jako vrcholová odměna?

Dvojice
Dvojice | Foto: Profimedia.cz

Vaší malé holčičce narostly náhle dvojky prsa a pitomě se chichotá, sotva v okruhu pěti kilometrů zasvítí chlapecké trenýrky... Šílíte, hlídáte, zakazujete, vše samozřejmě marně - ona nevidí, neslyší, nevnímá.

V boji se zblázněnými hormony nepomůže svěcená voda, brokovnice ani pás  cudnosti. jen si vzpomeňte na sebe! Jak nastávající slečně vysvětlit, že to, co má tak nenadále k mání, se nenabízí jen tak od cesty, ale jen vítězům jako vrcholová odměna? Zvlášť když za chvilku už budou prázdniny...

Letní tábor: semeniště hříchu?

Dětský letní tábor... Nekonečně dlouhé, slunné dny, sametové kouzlo přírody, prostředí omezené „tady a teď". Ať chceme nebo ne, pro -náctileté jsou to ideální podmínky na první velké zamilování. Kolektivní táborové hry k sobě mladé lidi ještě více přitahují. Je to vlastně takový dětský teambuilding: koupání v rybníce, denní výlety, noční bojovky, volba miss krásy, karneval, diskotéka na rozloučenou...

Zejména názory dívek procházejí v tomto kritickém prostředí zatěžkávací zkouškou. Prostředí tábora je soutěživé samo o sobě a vydržet pannou co nejdéle v tu chvíli rozhodně nevypadá jako ideální cílová meta... Po večerce padnou první polibky a cesta k nevázanému sexu je otevřená ještě dva dlouhé týdny.

Situaci sice trochu komplikují kontroly vedoucích, ale ti nemohou spát celou noc před všemi chatkami s patnáctkami.... A vynalézavost nejstarších oddílů je veliká, takže ani karimatka hozená přede dveře chatky k udržení panenství jaksi nevede...

Jen se přitul!

Už to máš za sebou? Tahle zvědavá věta vyspělejších kamarádek provází nejpozději od patnácti let většinu holčiček, takže jim její obsah pořádně vrtá hlavou. Co tedy s tím? Zamknout ji na sedm západů rozhodně nepomůže, v pohádkách neuhlídal princeznu ani devítihlavý drak!

Dívky dnes běžně přicházejí o panenství v sedmnácti letech i dříve. Pokud je posíláte na tábory, musíte se smířit s tím, že jim situaci ještě usnadňujete. Na druhou stranu - cestu by si vaše děti našly i bez toho, opuštěná přírodní zákoutí na táboře jim jen poskytnou vhodnou šanci.

„Rekreační sex ani příliš časný začátek sexuálních aktivit nejsou z hlediska psychiky adolescentů vhodné," podotýká pražská psycholožka Vlasta Svobodová. „Na druhou stranu není ani ideální trvat na dovršení osmnácti let a do té doby bránit dceři v tom, aby vnímala chlapce jako sexuální objekt. Spíš než věkový limit je důležité vyloučit rizika bezpečnostní a zdravotní: vynucený sex, nechtěné těhotenství, případně pohlavní chorobu."

Nejdůležitější je informovanost

„Správný čas na začátek sexuálního života nastává ve chvíli, kdy o něm vaše dítě začne vážně přemýšlet. Zejména, jsou-li jeho erotické představy spojeny s někým konkrétním. Nátlakem a omezeními dosáhnete akorát odcizení mezi jím a vámi," dodává Vlasta Svobodová.

Důležité je, aby si vaše ,holčička' odnesla na první noc s mužem krásné vzpomínky a hlavně aby to byla noc bezpečná. K tomu patří včasné poučení o bezpečnosti počínání, zodpovědnosti k vlastnímu tělu a o ochraně zdraví před nechtěným početím. Stručně jasně: vysvětlete dceři dostatečně jasně rizika znásilnění a nechejte včas předepsat antikoncepci. O zbytek se postará sama - vy jen můžete držet palce a tvářit se, že nic nevidíte.

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama