reklama

Může hádka, leknutí nebo stres způsobit potrat?

Potrat kvůli ostré hádce s partnerem nebo z leknutí - opravdu se to stává? A co takhle v důsledku dlouhodobé psychické zátěže nebo velkého otřesu jako rozvod, ztráta zaměstnání či smrt blízkého člena rodiny?

Foto: Isifa/Thinkstock

Potrat kvůli ostré hádce s partnerem nebo z leknutí - opravdu se to stává? A co takhle v důsledku dlouhodobé psychické zátěže nebo velkého otřesu jako rozvod, ztráta zaměstnání či smrt blízkého člena rodiny?

Rádi bychom na tyto otázky dali jednoznačnou odpověď, ale nevíme to ani my, ani odborníci. Respektive jejich názory na problém se rozcházejí. Seznámíme vás tedy alespoň s nimi.

Opravdu nemohou?

"Běžné stresy moderního života jako náročná práce, dopravní zácpy, náhlý hluk v podobě sirény, štěkotu psa či rozbitého talíře potrat způsobit nemohou. Tvrdí Průvodce zdravým těhotenstvím vydaný roku 2004 klinikou Mayo (neziskové, mezinárodně uznávané prestižní americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice v Rochesteru v Minnesotě.)

Doporučujeme: Nevěšte prádlo, budete mít těžký porod!

Jenže... Několik dalších výzkumů z počátku 21. století prokázalo, že stres přece jen určitou roli hraje. Týká se to zejména raných stadií těhotenství.

Může za to kortizol

Že nadměrný hluk zvyšuje riziko potratu, zjistil v roce vědecký tým doktorky Petry Arckové z Berlínské univerzity. Prokázal to na reakci gravidních myších samic, které byly vystaveny hlasité hudbě. Při této stresové zátěži se do jejich krve uvolňoval hormon kortizol, který potlačuje produkci progesteronu. S poklesem hladiny progesteronu byl pak zaznamenán i pokles obsahu látek, které v rámci imunitního systému zajišťují, aby organismus matky toleroval buňky plodu. Imunitní systém se následně začal "cizímu" plodu bránit.

Výzkumníci ověřili své poznatky i sledováním těhotných žen, které prokázalo větší stresovou zátěž a nižší hladinu progesteronu u žen, jež potratily. Přesný mechanismus fungování progesteronu však není znám. Je třeba ověřit, zda jeho nízká hladina potraty způsobuje, nebo je pouze indikátorem procesu.

Jisté je, že vliv kortizolu, potažmo stresu na potrat v prvním trimestru těhotenství potvrdil o dva roky později i výzkum Dr. Pabla Nepomnaschyho z Národního institutu zdraví a výzkumu v Severní Karolíně.

Další stresový hormon

Dalším viníkem může být stresový hormon kortikotropin (CRH), který mozek uvolňuje v reakci na stres a který také produkuje placenta těhotné ženy během porodu, aby vyvolal děložní stahy. Jak prokázal výzkum americké Tufts University, stres a následné vyšší riziko potratu, předčasného porodu nebo nízké porodní váhy miminka často provází právě vysoká hladina CRH v krvi matek. Ani v tomto případě však není mechanismus působení hormonů přesně znám.

Jak to vidíme my, jednoznačná odpověď neexistuje. Jisté však je, že nastávající maminky by si mělo jejich okolí hýčkat a snažit se je před psychickými otřesy jakéhokoli druhu chránit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Češi jsou prudérní rodiče! Alespoň podle Švédů

Německá rodina žije spokojeně z odpadků, peníze odmítá

Má manželství vůbec cenu? Skutečný názor manželů a otců

Spontánní potrat

Jde o samovolné vypuzení embrya či plodu z dělohy v prvních 20 týdnech těhotenství. Až 80 % proběhne do 12. týdne těhotenství. Příčiny mohou být genetické (chromozomální odchylky v oplodněném vajíčku), fyzické (vrozené nebo získané vady dělohy, nedostatečnost děložního hrdla, chyby při zahnízdění vajíčka, poruchy srážlivosti krve, vysoký věk či obezita matky), důsledkem nemoci (autoimunitní choroby, cukrovka, lupus, infekce jako listerióza, příušnice, zarděnky, spalničky, kapavka nebo HIV) nebo nehody (rentgenové záření, alkohol, drogy, léky, toxické látky). Potrat nezpůsobuje běžné cvičení a práce ani sex.

zdroj: Wikipedia

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama