reklama

Porodila jsem: Manžela už nepotřebuji, sex mě nebaví!

„Svého muže mám pořád ráda, ale po porodu jsem úplně ztratila chuť na sex. Trvá to už čtyři měsíce. Jsem z toho nešťastná, nevím, co si počít. Je to normální?" napsala do redakce Babyweb.cz čtenářka Jitka.

Foto: Isifa/Thinkstock

„Svého muže mám pořád ráda, ale po porodu jsem úplně ztratila chuť na sex. Trvá to už čtyři měsíce. Jsem z toho nešťastná, nevím, co si počít. Je to normální?" napsala do redakce Babyweb.cz čtenářka Jitka.

„Mnoho žen po porodu na sex zanevře. Chtějí veškerý čas věnovat miminku, to je citově naplňuje. A ten zbývající věnují domácnosti. Partner je často až na třetím místě," podotýká psycholožka a sexuoložka mgr. Kateřina Hollá.

Sex jen z povinnosti

Trávení času s partnerem přestává být prioritou jak v myšlenkách, tak v pocitech. Berou to tak, že muži je potřeba uvařit a vyprat, dohodnout se na chodu domácnosti a někdy také uspokojit jeho potřeby. Pro ženu sex přestal být prioritou. „Lze to svést na to, že ženy nemají tuto potřebu biologicky, ale když se zeptáme, mnoho z nich přizná, že kdyby teď měly nového partnera, asi by se radost ze sexu vrátila," podotýká psycholožka.

Proč to tedy nejde s milovaným mužem a otcem dítěte? Kde se stala chyba? „Nikdo nás nenaučil, jak je důležité, aby byl partner ten první a nejdůležitější. Že máme co nejvíce večerů strávit spolu, dát si víno, kávu nebo brambůrky a probrat den. A že důležitější než vyžehlit nebo uklidit je, aby byli oba spokojeni. Někdy stačí velmi málo, aby se vše opět změnilo k lepšímu," radí Kateřina Hollá.

Složitá sexualita

Sexualita ženy je komplikovanější a komplexnější než mužská. Připravenost na milování není jako škrtnutí sirkou, ale spíše jako pomalé rozdělávání ohně. Mnoho žen preferuje delší předehru, potřebují se k milování přeladit z běžného každodenního života.
 
Ale i když je žena dostatečně vzrušená a naladěná na sex, může se jí „to" přestat líbit. Nejčastěji jde o špatnou sexuální komunikaci, kdy muž zvolí polohu, techniku či způsob milování, který nevyhovuje, a žena neví, jak na to upozornit. Jestliže je vzrušená a chce se milovat, ale během milování ji něco odradí, je zapotřebí, aby o tom se svým parterem mluvila a společně hledali cestu pro oba

„Zahoďte předsudky a mýty! Ty mohou milování velmi znepříjemnit. Je chyba soustředit se na něco, co má či nemá být. Například že je zapotřebí dosahovat orgasmu společně nebo že orgasmus musí být dosažen pouze pohlavním stykem. Opak je pravdou! V milování je dovoleno vše, na čem se s partnerem dohodneme a co nás vzrušuje," říká sexuoložka.

Nerezignujte, hovořte!

Nezapomínejme ani na rovinu psychickou a partnerskou. Někdy sex nemá pro ženu prioritu, protože se nesnadno vzruší, preferuje v rámci milování jiné aktivity než pouze pohlavní styk anebo orgasmu dosahuje obtížněji, tudíž je ochotná se ho vzdát ve prospěch jiných věcí. Každodenní starosti o děti, práci, domácnost, peníze, a z toho plynoucí únava pro ni mohou být natolik závažné, že jí na sex prostě nezbývá kapacita.

Když se pak k tělesným obtížím připojí ještě partnerské konflikty, kdy nelze sdílet myšlenky, nápady, emoce a žena má pocit, že muž o ni projevuje zájem pouze ve chvíli, kdy se schyluje k sexu, bude velmi obtížné sexuální averzi překonat. „Můžeme jen poradit: Určitě nerezignujte, hovořte o tom s partnerem. Nejen dobrá péče o děti a domácnost, ale i sex patří k životu a radosti z něj," uzavírá Kateřina Hollá.

zdroj: babyweb.cz

Kočičí psycholožka: Kočku hajzlíka jsem zatím nepoznala, moje kočky umí i aportovat | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama