reklama

Domácí porody: Hazard s lidským životem? Ano!

Alespoň tak zní jednoznačný názor povolaného odborníka, primáře boskovické nemocnice Jana Machače. Na druhou stranu, ne vždy je přístup nemocničního personálu takový, aby rodička k nemocnici měla důvěru.

Foto: Isifa/Thinkstock

Alespoň tak zní jednoznačný názor povolaného odborníka, primáře boskovické nemocnice Jana Machače. Na druhou stranu, ne vždy je přístup nemocničního personálu takový, aby rodička k nemocnici měla důvěru.

V boskovické porodnici se ročně narodí 800 až 900 dětí. Čtvrtina porodů končí operací, kdy je nutný zásah lékaře. Tento stav je obdobný jako v jiných nemocnicích. Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení boskovické nemocnice Jana Machače jsou domácí porody hazardem se životem dítěte. Ve sporu o ně se zapomíná na podstatnou záležitost, a to je dítě.

České porodnictví je nejlepší

„V péči o dítě je Česká republika na světové špičce. Zahraničí nám dokonce závidí, že máme stoprocentní porodnost v porodnicích, kdy jsou děti pod dohledem lékařů. Z průzkumů vyplývá, že o domácím porodu uvažuje jedno procento matek. Nechápu, jak mohou matky v době, kdy jsou porodnice vybaveny tak, aby se rodičky cítily příjemně, řekl bych jako doma, vystavovat své dítě takovému riziku jako je domácí porod," říká primář boskovické nemocnice Jan Machač.

„Téma domácích porodů je mediálně zbytečně nafouknuté. Naše nemocnice poskytuje rodičkám komfort a skvělé zdravotnické zázemí. U porodu bývá nejbližší osoba, nejčastěji otec, sestra nebo matka. Celý porod probíhá pod dohledem lékaře a díky potřebným vyšetřením jsou minimální rizika. Z pohledu lékaře je důležité, aby matka i dítě byly v pořádku," doplňuje ředitel nemocnice Rostislav Verner.

Argumentů mají porodníci mnoho, a všechny oprávněné. Ty hlavní: U domácích porodů je těžko odhadnutelné, jak se bude porod vyvíjet. V porodnici projde matka kompletním vyšetřením a lze okamžitě reagovat na průběh porodu, což není v domácích podmínkách možné.

Duly u porodu nechceme!

Dula (žena, která poskytuje pomoc rodičkám) má na porodnický sál v boskovické nemocnici přístup zakázán. Podle lékařů narušují psychiku matky.

„Měli jsme s nimi velmi špatné zkušenosti. Radily matkám, aby se nenechaly ošetřit a vážně narušovaly psychiku rodiček, což komplikovalo situaci," zdůvodňuje rozhodnutí primář Machač. Lékaři zároveň varují, že některé duly si za své poradenství berou pět až deset tisíc korun, ale ve výsledku ženám v ničem nepomohou.

Druhá strana mince

Slovo lékařů má jistě velkou váhu, přesto existují jistá ale. To hlavní se jmenuje respekt k porodu. Může se totiž stát, že odborník vedený odpovědností za to a by porod dobře dopadl a jistý si svým lety vyzkoušeným přístupem, nevyjde vstříc rodičce ani tam, kde by to bylo pro její psychiku dobré a pro porod neškodné. A co hůř, může se i stát, že chování zdravotního personálu, který je pod velkým psychickým tlakem, bude pro rodičku deprimující. Ne vždy jsou také podmínky porodnice natolik vyhovující, aby žena měla odpovídající soukromí a volbu služeb. Proto je velmi důležité, jakou porodnici si žena vybere.

Vyhovuje jí autoritativní přístup se zárukou zdravotnické péče, ale bez možnosti ovlivnit svůj porod podle svých pocitů? Dá přednost velkému riziku domácího porodu? Nebo bude hledat mezi nemocnicemi takovou, která nabízí kompromis: možnost duly nebo kohokoli jiného u porodu, alternativní cesty jako aromaterapie či porod do vody? Jde přece o místo, kde ona na tento svět přivede dítě! A kromě bezpečného prostředí, které by mělo být hlavní prioritou, je tu spousta dalších otazníků: budou na ně milí, laskaví, vstřícní? Pomůže jim personál od případných bolestí? A jak? Budou ochotní poradit?

Vybírejte si tedy! Konec konců auto jste také nekoupili v prvním obchodě za rohem. A tady se nejedná o věc, ale o vás a vaše dítě. Zjišťujte informace o průběhu porodu, přemýšlejte o tom, co očekáváte. Některé ženy potřebují pro svůj klid a pocit bezpečí plně vybavenou porodnici, přístroje, lékaře a jejich vedení a jiné zase klid, podporu a důvěru, že to zvládnou. Jakou cestu jste zvolily vy? O tom můžete hlasovat v anketě a diskutovat pod článkem.

zdroj: commservis.com, podstrechou.com, respektkporodu.cz

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama