reklama

Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále...

Ani hlesnout! Tak zní přísná pravidla scientologické církve. Žena si podle nich nemůže během porodu ulevit či pomoci mluvením ani křikem. Ticho je totiž podle scientologů základem dobrého porodu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ani hlesnout! Tak zní přísná pravidla scientologické církve. Žena si podle nich nemůže během porodu ulevit či pomoci mluvením ani křikem.

Vázána mlčením není na porodním sále jen ona. Doprovod ji nesmí povzbudit uklidňujícími slovy a být zticha musejí dokonce i lékaři. Ticho je totiž podle scientologů základem dobrého porodu.

Nevydala ani hlásku

Herec Tom Cruise se svými sympatiemi k této církví nikdy netajil. Biologické matky dětí, které adoptoval v prvním manželství s Nicole Kidman, nesměly na porodním sále ani hlesnout. Stejně mlčka rodila dcerku Suri jeho druhá žena Katie Holmes. Otec porod dokonce natočil na video, aby pak záznam mohl poskytnout scientologické církvi ke zkoumání.

Více o porodech věřících se dozvíte na Babyweb.cz.

Jejich dcera Suri tak přišla na svět za mlčenlivého obřadu. Katie skutečně nevydala ani hlásku, Tom ji držel za ruku a lékaři měli připravený epidurál, kdyby bolesti byly příliš silné. "Kate byla a je absolutní šampionka!" prohlásil nadšeně herec těsně po porodu, který žena zvládla podle jeho přání.

Idyla ale nevydržela dlouho. Katie loni požádala o rozvod a o svěření dcery do výhradní péče. Přestože vše proběhlo rychle a v překvapivém klidu, spekuluje se, že důvodem byly právě nepřekonatelné rozdíly víry.

Škodlivost lidského hlasu?

Scientologická církev má patent prakticky na všechny oblasti života, včetně toho, jak rodit. Porod je podle ní zvláštním rituálem a měl by probíhat klidnou a jemnou cestou, v tom nejlepším prostředí pro matku a dítě - láskyplném a bez zbytečných slov. Povzbuzující výkřiky doktorů a sester jsou prý zcela zbytečné a směšné.

Doporučujeme: Maminko, nekřičte nám tady!

Zakladatel scientologické církve Lafayette Ronald Hubbard ve své knize Dianetics káže: "Zachování ticha při momentu narození přináší spásu jak pro zdravý stav matky, tak dítěte. Ticho zaručí bezpečí na jejich společné cestě životem."

Při svých zkoumáních lidské mysli totiž došel totiž patriarcha k závěru, že slova, která pronášíme za stavu bolesti, mají záporný vliv na jedince v budoucím životě. Vše negativní tak vzniká už při narození.

Porod nelze naplánovat

"Způsob porodu podle scientologické církve se mi jeví jako scestný. Člověk, který je alespoň trochu informován, ví, že miminko v bříšku velice dobře vnímá nejen hlasy svých rodičů, které jej později dokážou nejlépe ukonejšit, ale rozlišuje i zvuky ve svém okolí," říká maminka Markéta (29), která se nyní připravuje na porod druhorozeného dítěte. "Daleko užitečnější a pro právě přicházející miminko na svět příjemnější by mi přišlo, kdyby se více dbalo na ztlumené osvětlení ve druhé porodní době."

Pravdou také zůstává, že pro prvorodičku je poněkud těžké si představit, jestli bude při porodu křičet, nebo jej zvládne v tichosti. "Porod jako takový se plánuje velmi těžko, skutečnost se může odvíjet úplně jinak," konstatuje Markéta. "Při mém prvním porodu před třemi lety byla nejdůležitější péče lékařů a možnost mít u sebe blízkou osobu. Hlasový projev je pak velice individuální. Některé z nás si rády uleví pořádným zakřičením, případně i nějakým peprným slůvkem, jiné se spíš stáhnou do sebe, tiše prodýchávají bolest a v klidu čekají na nejkrásnější odměnu."

A co vy? Je podle vás přirozené, když rodička na sále křičí? Nebo by se snad měla ovládat? A do jaké míry? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vaginální mapování - víc než pouhá masáž

Rodiče jako kamarádi na Facebooku? Skončilo to střelbou

Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz

Porod v podání víry

Scientologové zdaleka nejsou jediným náboženským hnutím, které přesně definuje, jak by měl porod vypadat. K pilířům víry Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (Mormoni) patřila dlouhá léta polygamie. Kongres Spojených států ji prohlásil za nezákonnou až v roce 1862, přesto se údajně praktikuje dodnes. Co se týká těhotenství, žena může volit, zda bude rodit doma nebo v nemocnici, zda bude chtít léky na utišení bolesti, či nikoliv.

Moonova sekta Církev sjednocení zase věří, že plod v těle matky je přímo napojen na Boha. Samotný porod pak doprovází složitý obřad. S přijetím rodičky do nemocnice se začíná modlit celá rodina - doma i v porodnici. Zapalují se přitom svíčky a existují přesná pravidla, jak mají vypadat a kde mají být umístěny.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama