reklama

Mateřské školy: Kudy dál? Dětí začne ubývat

Přecpané školky a boj o místa v nich, to jsou známá fakta. Demografická křivka se včak mění, za pár let bude vše jinak.

Foto: Isifa/Thinkstock

Přecpané školky a boj o místa v nich, to jsou známá fakta. Jistotu mají jen předškoláci, ty totiž podle školského zákona musí ředitelka mateřské školky přijmout v posledním roce před zahájením povinné školní docházky přednostně.

Nejhůř jsou na tom naopak rodiče tříletých dětí: Mateřská dovolená za rozumnou cenu skončila, zaměstnavatel s nimi v práci počítá, ve školce však není místo. Maminky potom často řeší nástup do práce za cenu drahé soukromé školky.

Výhody a nevýhody soukromých školek

Výhodou soukromých školek je leckdy bohatší či specializované (lesní školky) zázemí a více motivované paní učitelky. Někdy také lepší dostupnost či vnitřní vybavení, případně hodiny angličtiny s rodilými mluvčími.

Čtěte také: Chybí mateřské školky: Zapomněli politici počítat?

To vše bohužel obvykle vyváží hlavní nevýhoda: cena. Docházka do soukromé mateřské školy přijde měsíčně přibližně na 6 000 Kč, což si mnohé rodiny s rozpočtem vysátým po ukončení mateřské nemohou dovolit.

Nestačíme vydělávat na daně

Podle statistik musí čeští rodiče pracovat zdaleka nejvíc ze všech sledovaných zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), aby vydělali na daně, které jsou v ČR jedny z nejvyšších vůbec. Spousta z nich na soukromou školku prostě nemá.

Doporučujeme: Čechy ožebračují vysoké daně, nestíhají na ně vydělávat

Situace se však může v následujících letech začít měnit. Podle Českého statistického úřadu totiž populační křivka sledující počet tří- až pětiletých dětí stále klesá a tento trend se do roku 2020 nezmění.

Podívejte na graf:

zdroj: Český statistický úřad

Co bude dál?

Podle statistik to vypadá, že současná nedostačující kapacita předškolních zařízení pokryje když ne všechny požadavky, tak alespoň většinu potřebných volných míst. Kam se pohne vývoj předškolních zařízení v budoucnosti?

Pokud by investice do těchto sociálních zařízení měly stoupat, mohou jít do kvalitnějšího vybavení, případně zvýšit platy personálu. Anebo si jen oddechneme, že největší problém máme z krku a začneme investovat peníze do jiné sociální oblasti, kde to bude v té době hořet víc - a necháme další průšvih v podobě silných ročníků řešit zase až naše děti coby rodiče?

Vyplatí se investovat do školek, či by bylo lepší dávat víc peněz třeba na platu učitelů základních škol? Nebo víc podporovat maminky s dětmi, aby zůstaly déle doma a nezvyšovaly konkurenci na trhu práce?

O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dávám dítě do školky, cítím se jako krkavčí máma

Vědomě si pořídili postižené dítě: Mají na to právo?

O čem se nemluví: Vůně ženského klína

reklama
Doporučené recepty
    reklama