reklama

Dávám dítě do školky, cítím se jako krkavčí máma

Nástup do mateřské školky je velkou životní změnou pro dítě i pro mámu, která s ním byla do té doby doma. Jaké emoce situace přináší? To shrnuje dětská lékařka MUDr. Renáta Růžková.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nástup do mateřské školky je velkou životní změnou pro dítě i pro mámu, která s ním byla do té doby doma. Na jedné straně ji čeká časový nápor spojený s návratem do práce, na straně druhé lítost, že už se její děťátko osamostatnilo.

Jaké emoce přináší nová situace? S čím se setká většina matek řešících mateřskou školu? To shrnuje dětská lékařka MUDr. Renáta Růžková.

Máte výčitky svědomí

Na den, kdy své dítě pošlete do školky, se těšíte jako na smilování. Už si nutně potřebujete oddechnout a věnovat se sama sobě, vrátit se do práce nebo si jen tak užít volný čas. Jenže se také cítíte jako krkavčí máma - a je úplně jedno, jestli je vašemu prckovi rok a půl, nebo třeba čtyři.

Čtěte také: 5 typů nemožných matek, které denně potkáváte na ulici

To je ale zbytečné. Když dáte dítě do školky, neznamená to, že ho přestáváte mít ráda! Podělte se proto o své pocity se stejně naladěnými kamarádkami, ale před dítětem svou radost ze školky neřešte. Mohlo by školku vnímat jako trest.

Nedůvěřujete paní učitelce

Paní učitelka se vám nezdá. Máte pocit, že za strojeným úsměvem musí něco skrývat. Opravdu může být šťastná s patnácti cizími dětmi na krku, když vy jste často měla co dělat se svým vlastním? Bude mít to vaše ráda?

Nepodceňujte ji! Stejně jako vy jste si zvolila práci z jistých důvodů, zvolila si ji i paní učitelka. Můžeme s klidem předpokládat, že má ráda děti a že ji práce baví. Jinak by tak náročnou a odpovědnou práci dlouho vykonávat nemohla.

Přece jen si nejste jistá? Zjistěte si reference od maminek dětí, které již do školky chodí, nebo se zeptejte přímo dětí, jak si paní učitelku oblíbily. Zajímejte se o to také v průběhu docházky: Pravidelně se dítěte ptejte, jak se dítěti ve školce líbí, jak si s nimi paní učitelka hraje, a pokud vás nějaká informace překvapí, ověřte si ji u ostatních rodičů.

Cloumají vámi emoce

Aby také ne! Dítě při loučení brečí (chudák, toho tam trápí!) nebo vás naopak nevítá (jsem strašná matka, ani nechce domů). Ale i to je normální.

Abyste se bránili smutku, zkuste s dítětem nástup do školky natrénovat. Několikrát se spolu ke školce projděte, najděte mu kamaráda, který už tam chodí nebo bude chodit s ním. Zvykejte ho také na skupinu dětí a autoritu cizích dospělých. Podobná cvičení mu mohou ulehčit odloučení a začlenění do kolektivu.

Doporučujeme: Jako matka totálně selhávám, biju svoje miminko

Při ranním předávání ve školce neopouštějte dítě ve spěchu, ale vyvarujte se i srdceryvných loučení. Obojí škodí. Chovejte se klidně a spokojeně, vše je přece, jak má být!

Když vše dobře dopadne, můžete po čase bojovat s opačným problémem. Vyzvedáváte dítě ze školky, ale ono odbíhá za kamarády, v lepším případě si vás všímá a ukazuje hračky, domů se však nechystá. Nebuďte smutná a neberte si to osobně. Je to jen důkaz toho, že kolektiv vrstevníků dítěti prospívá.

Vrátil se vám malý sprosťák

Občas přijde vaše dítko ze školky se zvídavými otázkami, které vás dostávají do rozpaků, nebo vás zaskočí sprostým slovíčkem, co doma fakt nemohlo pochytit? A co hůř - než mu stačíte vysvětlit, že takto se nemluví, uplatní peprné výrazy pěkně nahlas v tramvaji...

Buďte v klidu. Děti se ve školce naučí mnoha novým věcem včetně slovní zásoby. V duchu se nad tím usmějte a v klidu dítěti vysvětlete, proč se takto nemluví.

Bude pořád nemocné?

Sotva si dítě na školku zvyklo a našlo si první kamarády, volá vám paní učitelka, že onemocnělo. Trávíte s ním týdny doma, jen abyste poté onemocněla sama a dítě za měsíc ze školky přineslo další nemoc...

Tak tomu se asi nevyhnete. Nástup do kolektivu dětský imunitní systém pořádně vyzkouší. Připravit ho na to můžete správným oblékáním, racionální stravou bohatou na bílkoviny a vitaminy a také přiměřeným otužováním. Můžete zvážit i očkování proti planým neštovicím a žloutence typu A.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co vám doopravdy otráví těhotenství

Má 6 dětí a 36 plastik: Máma vypadá jako hambatá Barbie

Pijte vodu nalačno! Vyléčí až 1 000 různých nemocí

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama