reklama

Má za sebou dva těžké porody. Přesto by šla do třetího

Rodila v bolestech pět dní. Přesto by šla znovu, kvůli dětem.

Foto: Thinkstock

Krutý byl už její první porod. "Bylo mi 19 let a vůbec jsem netušila, co mě čeká. Myslela jsem si, že nic horšího už zažít nejde," říká. To se ovšem mýlila.

Toto je příběh, se kterým, se statečná maminka Zuzana svěřila na webu Babyweb.cz.

První porod císařem

Porod Zuzce vyvolávali jedenáct dní před termínem kvůli synově vrozené vadě ledvin. "Zabrala mi až třetí vyvolávačka a kontrakce trvaly dvanáct hodin bez přestávky. Do toho jsem měla křeč v pravé noze, nemohla jsem sedět, ležet, stát, chodit, prostě nic. Bolest byla nehorázná. Doktor pak řekl, že nejspíš zabraly všechny vyvolávačky naráz," vzpomíná.

Čtěte také: Které ženy bude porod bolet?

Původně se sice děsila císařského řezu, po dvanácti hodinách bolestí jí ale bylo všechno jedno. Hlavně ať už to má za sebou!

"Když jsem se měla poprvé po operaci zvednout, myslela jsem, že umřu. Bolest byla neskutečná, jako by mi někdo řezal nožem do břicha. Sotva jsem mluvila," popisuje.

Byla ale mladá a po propuštění domů se rychle zotavila. Na porodní bolesti navíc maminky brzy zapomenou.

Druhý porod také císařem

Na druhý porod po třinácti letech se dokonce těšila. Věřila, že porodí přirozeně a že to půjde rychle. Druhý porod přece bývá snadnější! Nebyl...

První nepravidelné kontrakce začaly dva týdny před termínem. Bolesti se zvětšovaly, avšak pořád nepravidelně. Nakonec bolest nevydržela a vypravila se do porodnice. Tam jí však oznámili, že se porod ještě nechystá a že má jet domů. Trpěla další čtyři dny.

"Byla jsem strašně vyčerpaná, bolesti byly hrozné a představa, že se budou ještě stupňovat, mě děsila. Každou hodinu mi natáčeli křivku, co půl hodinu poslouchali ozvy. Až najednou odpoledne, kdy už jsem skoro ani nevnímala, mi sestřička oznámila, že jsou špatné ozvy plodu a že se miminku přestává dařit," popisuje maminka.

Více o císařském řezu se dozvíte na Babyweb.cz>>

Pak to šlo ráz naráz. Další císař, v pořadí už druhý. Miminko se narodilo zdravé den po termínu. Během operace lékaři zjistili, že novorozenec prostrčil mámě ručičku do břicha prasklou jizvou po předchozím císaři. Ultrazvuk mohl rodičce ušetřit skoro pět dní strašných bolestí.

"Pokud už žena má jizvu na děložní stěně z předchozího porodu, musí se k dalším těhotenstvím přistupovat velmi opatrně. Aby se předešlo případným komplikacím, doporučuje se otěhotnět nejdříve rok po porodu císařským řezem," konstatuje MUDr. Radka Gregorová.

Přesto myslí na třetí dítě

Zuzčina holčička má osm měsíců a nezničitelná maminka začíná přemýšlet, že by i přes své dvě dramatické zkušenosti s porodem šla ještě do třetího...

"Tím chci říct všem budoucím maminkám, ať se porodu nebojí. Ať už ho prožijí jakkoliv, ve chvíli, kdy uvidí to malé krásné stvořeníčko, na veškerou bolest zapomenou," vzkazuje.

"Kdybych byla ošetřující lékařkou paní Zuzky, už bych jí vzhledem k samovolné ruptuře jizvy při druhém porodu další těhotenství nedoporučovala. Je to ale pouze doporučení, nikoli zákaz," dodává gynekoložka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Císařský řez a menší bolest? Mámy, nebuďte bláhové!

Názorná hodina dějepisu: Učitelka v nikábu a búrce!

České děti "na plech": Proč tolik pijí?

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama