reklama

Císařský řez a menší bolest? Mámy, nebuďte bláhové!

Císařský řez nese šestkrát víc zdravotních rizik než přirozený vaginální porod. Přesto jej ženy dobrovolně podstupují čím dál častěji. Argumenty, proč by to dělat neměly, shrnuje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Foto: Isifa/Thinkstock

Stále více žen si nepřeje podstupovat přirozený porod a dávají přednost císařskému řezu. Ten ale nese šestkrát víc zdravotních rizik. Přesto jej ženy dobrovolně podstupují. Argumenty, proč by to dělat neměly, shrnuje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Srovná rizika přirozených porodů a těch provedených císařským řezem. Zároveň objasní problematiku bezprostředního navázání kontaktu matky s dítětem.

"Císařů" je stále víc

Procento porodů provedených císařským řezem roste nejen ve světovém měřítku, ale bohužel také v ČR. Zatímco v roce 1997 se takto narodilo 12 % dětí, v současnosti je to více než pětina.

Doporučujeme video: Podívejte, jak se rodí císařským řezem!

Když si uvědomíme, že v roce 2013 u nás bylo 106 751 živě narozených dětí, lehce zjistíme, že císařský řez byl realizován minimálně u 20 000 porodů. Kolikrát to byl zbytečné?

Císařský řez na přání?

Proč ženy dávají přednost císařskému řezu? Důvodů je hned několik. Zčásti je to způsobeno tím, že dnes hodně žen odkládá početí dítěte do poměrně vysokého věku, kdy už není podle biologických hodin ideální. S tím samozřejmě roste i počet komplikací v těhotenství a na jejich základě logicky stoupá počet císařských řezů. Obvykle jsou řádně indikované buď kvůli zdravotnímu stavu matky, plodu, nebo kvůli kombinaci obojího. "Části císařských řezů by se určitě dalo předejít tím, kdyby ženy plánovaly početí dítěte nejpozději do 32 let," uvádí MUDr. Pavel Turčan.

Někdy ovšem může tuto cestu volit i sám porodník, částečně z alibistických důvodů.

Objevují se však také tlaky samotných žen na porodníky, aby provedli císařský řez na přání. Ženy se totiž obávají bolestí, samotného přirozeného porodu i jeho následků. Výhodu spatřují také v tom, že nebudou mít nastřižené či natržené genitálie a sází na nižší riziko inkontinence v budoucnosti.

Doporučujeme: Pravda o úmrtnosti rodiček: Proč se lékaři bojí rodit?

Často si však neuvědomují, jaká pozitiva přirozený porod přináší a naopak jaká obnáší rizika porod císařským řezem.

Krvácení, poranění, infekce

Děti narozené přirozenou cestou mají méně dechových komplikací. Hlavním pozitivem přirozeného porodu bez vážných komplikací je ale fakt, že se rodička mnohem rychleji zregeneruje a může prakticky hned po porodu přikládat dítě k prsu, být s ním v těsném kontaktu a navázat s ním okamžitě vztah.

Takto blízký kontakt bohužel u císařského řezu nejde vždy zajistit, zejména pokud operace proběhla v celkové narkóze. V tomto případě se musí odložit i časné přikládání novorozence k prsu matky.

"U císařského řezu spatřuji pozitivum pouze v situaci, že zachrání život dítěti, kterému se v těle matky nedaří dobře, nebo rodičce samotné. Ženy by si však měly uvědomit, jaká s sebou nese tato forma porodu rizika," informuje MUDr. Pavel Turčan.

"Císař" bolí déle

"V první řadě je třeba uvést, že ani císařský řez není bezbolestný. Jen si těch bolestí matka užije více až po samotném porodu, a to většinou po výrazně delší dobu. Idylickou pohádku o císařském řezu jako bezpečném a bezbolestném porodu může značně pošramotit také riziko krvácení, poranění močového měchýře a střeva. Doprovodné komplikace v podobě infekcí mohou vážně ohrozit zdraví a dokonce i život ženy," varuje gynekolog.

"Když se shrnou výhody a nevýhody, zjistíme, že plánované operační porody mají až šestinásobně více rizik než přirozené porody. Pokud probíhá těhotenství bez vážnějších komplikací a není jiný důvod k operaci, přikláněl bych se pro volbu porodu přirozenou cestou. Ten je vhodnější jak pro matku, tak i pro jejího potomka," uzavírá MUDr. Turčan.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Císařský řez je trend, ale i otázka etiky, říká lékař

Irskou holčičku adoptoval pedofil

Kolik kávy denně je OK a kolik už je moc?

Kdo je Pavel Turčan?

MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Je členem mnoha odborných organizací: Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

reklama
reklama
reklama