Které ženy bude porod bolet?
V životě ženy patří porod k těm nejbolestivějším zážitkům. Mnohdy proto funguje jako strašák. Ne úplně právem. Příroda se totiž moudře postarala o to, aby byl tento zážitek, když už ne příjemný, tedy alespoň snesitelný.
V životě ženy patří porod k těm nejbolestivějším zážitkům. Mnohdy proto funguje jako strašák. Ne úplně právem. Příroda se totiž moudře postarala o to, aby byl tento zážitek, když už ne příjemný, tedy alespoň snesitelný.
Bolest je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) definována jako nepříjemná senzorická a emocionální zkušenost spojená s akutním nebo potenciálním poškozením tkání. Její míra je však vždy subjektivní, protože každý člověk má jinak vysoký práh bolesti. Nezanedbatelnou roli hrají i faktory psychologické.
Už to začíná!
Počátky bývají mírné. Porodní bolesti začínají jako tlumená bolest v zádech nebo jako bolesti vystřelující po stehnech dolů. S postupem času se dostaví kontrakce břicha, připomínající silné, křečovité bolesti při menstruaci.
Některé ženy mají strach, že porodní bolesti nepoznají, to je však málo pravděpodobné. Začátek porodu si lze sice splést s tzv. poslíčky, ty jsou ale přechodnou záležitostí. Jde o nepravidelné děložní stahy, od nichž uleví třeba sprchování břicha vlažnou vodou. Pokud se však ke křečím přidá krvácení nebo odteče plodová voda, rychle do porodnice! Tohle planý poplach rozhodně není!
Jsou-li stahy pravidelné, měla by žena začít měřit jejich intervaly. Jakmile čas mezi kontrakcemi klesne pod pět minut, je na čase vyrazit směr porodnice. Přestože může první doba porodní trvat ještě několik hodin, lékaři by měli už pravidelně sledovat ozvy plodu, aby mohli rychle reagovat na případné komplikace.
Odkud bolest přichází?
První porodní bolesti se nazývají otevírací. Bývají pociťovány v dolní části dělohy, kde se kontrakcemi otevírají porodní cesty, a jsou způsobeny tlakem na nervy probíhající mezi svalovými vlákny. Sídlí hlavně v oblasti kříže, odkud se táhnou do třísel a do nohou.
Video: Jak rodí slavní? Podívejte se na porod Kourtney Kardashian
Na počátku porodu bývají bolesti krátké s delšími přestávkami, čím víc se porod blíží, tím se přestávky mezi kontrakcemi zkracují. Kontrakce jsou nezávislé na vůli rodičky, postupně narůstají a zase na několik minut vymizí.
Při vypuzovací fázi porodu se potom přidávají bolesti porodních cest, jimiž se plod dere na svět. Ty jsou důsledkem rozpínání pochvy a lůna a rodičky je obvykle popisují jako nejhorší.
Co čekáte, to dostanete
Podle profesora psychologie Ronalda Melzacka z McGillovy university, který se výzkumu bolesti dlouhodobě věnoval, patří porodní bolesti k nejsilnějším vůbec. Přesto se názory na jejich intenzitu hodně liší.
Roli hraje zejména zkušenost (bolesti častěji připadají strašné až nesnesitelné prvorodičkám) a očekávání. Jiný výzkum totiž ukázal, že Američanky vychovávané v duchu, že porod je velice bolestivý a že budou potřebovat medikamenty, podle svých představ opravdu rodí. Bez medikamentů se obejde pouze 15 % z nich - na rozdíl od 60 % Holanďanek, které porod berou jako naprosto přirozený fyziologický jev a podle toho přistupují i k tišení bolesti.
O bolesti rozhoduje mozek
Jak to tedy vypadá, daleko větší roli než bolest samotná a dokonce než její individuální práh hraje motivace a lidská schopnost bolest snášet. Přesto mohou být bolestmi zaskočeny i ženy, které už jednou rodily. Porodní bolesti jsou totiž přímo úměrné stresu: čím víc se budete bát, tím víc to bude doopravdy bolet.
Jak tedy předejít nejhoršímu?
- Informujte se o porodu, vyhnete se tak panice a strachu z neznámého.
- Navštěvujte předporodní kurzy, kde vás naučí správné porodní techniky.
- Před porodem cvičte speciální cvičení pro těhotné.
- Navštivte nemocnici, kde chcete rodit, abyste nebyla v úplně v cizím prostředí.
- Vezměte si na sál oporu: partnera, maminku, kamarádku.
- A berte porod jako fyziologický jev, na který je ženské tělo připraveno, bolest tak snáz překonáte.
Zvládla to spousta jiných žen, vy to určitě zvládnete také!
zdroj: Babyweb.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vzpříčil jsem se ve vaně! aneb Originální výmluvy studentů
Podlahový speciál: Materiály, (ne)výhody, ceny
První dítě měla v 50 letech: Porodila ho z lásky