Kolik stojí dula? A vyplatí se vůbec?
O dulách se už mnohokrát diskutovalo. Probírala se jejich potřebnost, kvalifikovanost, přístup zdravotnictví. Moc se ale nemluví o penězích. Kolik si vlastně ženy pomáhající u porodu vydělají a co za to nabízejí?
O dulách se už mnohokrát diskutovalo. Probírala se jejich potřebnost, kvalifikovanost, přístup zdravotnictví.
Moc se ale nemluví o penězích. Jenže péče o těhotnou ženu něco stojí. Kolik si vlastně ženy pomáhající nastávajícím maminkám vydělají a co za to nabízejí?
Povzbuzuje, pomáhá, kontroluje
Je jisté, že ve velkých porodnicích se z péče o rodící ženy vytrácí individuální přístup. Maminkám často chybí klid, soukromí a intimita užšího vztahu. Lékařský personál někdy bývá neosobní, přepracovaný nebo vyhořelý. Rostoucí procento císařských řezů a rutinních zásahů do porodu je alarmující.
Doporučujeme: Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!
A právě v takových případech nacházejí uplatnění nejen porodní asistentky, ale i duly. Povzbuzují a provázejí porodem, a tak trochu fungují i jako kontrola etického chování lékařů. Což samozřejmě může v některých případech vzbuzovat nevoli.
Jsou odborně způsobilé?
Jaký je mezi nimi rozdíl? V kvalifikaci. Porodní asistentky mohou získat způsobilost k výkonu povolání pouze bakalářským studiem akreditovaných zdravotnických oborů na vysokých školách. Studium trvá nejméně tři roky. Přesto porodní asistentka nenahrazuje práci zdravotníků. Podle právních předpisů ČR může pracovat bez odborného dohledu a indikace lékaře pouze v případě fyziologického (tedy bezproblémového) těhotenství, porodu a šestinedělí. Smyslem její práce je provést maminku i miminko porodem a šestinedělím v maximální tělesné i duševní pohodě a v situacích, kde není zapotřebí lékař.
Většina porodních asistentek je zaměstnaná v gynekologických ambulancích nebo porodnicích. V takovém případě hradí jejich péči veřejné zdravotní pojištění a nastávající maminka nic neplatí. Porodní asistentky s vlastní soukromou praxí do systému veřejného zdravotního pojištění zatím nejsou zařazeny, takže těhotná žena hradí většinu jejich služeb sama.
Co nabízejí duly?
Co se týká dul, tam není žádný konkrétní požadavek na úroveň vzdělání. Pokud doprovázejí ženu během porodu, mají pouze statut informovaného laika. Někdy velké porodnice nevycházejí spolupráci s dulami vstříc a argumentem lékařů bývá právě jejich nedostatečná kvalifikace.
Co duly nabízejí a za kolik? Obvykle jsou to telefonické konzultace (často bezplatné), návštěvy před porodem (jedna trvá asi hodinu a půl, ale i déle a cena je 250 Kč), doprovod k porodu (v ceně je zahrnuta i porodní pohotovost, kdy je dula na telefonu 24 hodin denně a připravená za půl hodiny vyrazit do porodnice a pohybuje se okolo 1500 - 2000 Kč).
Někdy si účtují benzin za dojíždění (záleží na častosti a vzdálenosti), případně schůzky po porodu. Počet schůzek si určuje nastávající maminka. Obvykle to bývá do pěti schůzek před porodem a jedna až dvě po něm. První seznamovací schůzka často bývá zdarma.
Kde najdete tu svou?
Porodní asistentku najdete na webových stránkách Unie porodních asistentek nebo České konfederace porodních asistentek.
Pokud nastávající maminka potřebuje pouze psychickou podporu doprovázející osoby, může se dohodnout s duklou. Jak víte, že právě pro vás bude přínosem? Musíte si vybrat tu pravou. Najdete ji na webových stránkách prostřednictvím webu České asociace dul, případně Českých dul. Tam jsou nejen seznamy služeb, které nabízejí, ale také osobní zkušenosti a dojmy rodičů, kteří již služby duly využili.
Máte vy sama zkušenosti s dulou? Vyplatí se podle vás, nebo byste se bez ní klidně obešla? O tom všem můžete diskutovat pod článkem.
zdroj: aperio.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejtrapnější problémy v těhotenství: Tady jsou!
Vzdal jsem se dědictví, s rodinou nechci mít nic společného
10 vět, které dobrý manažer nikdy nevysloví
Co porodní asistentka nabízí?
- poučení o antikoncepci a životosprávě
- radu a pomoc v otázkách sociálně-právních
- návštěvy v rodinách těhotných, šestinedělek a gynekologicky nemocných
- kontrolu zdravotního stavu
- sledování stavu plodu v děloze
- přípravu rodičky k porodu
- péči ve všech dobách porodních při fyziologickém porodu
- ošetření porodních a poporodních poranění
- první ošetření novorozence
- pomoc s péčí o novorozence včetně podpory kojení
- neodkladná opatření při nepřítomnosti lékaře
- ošetřovatelskou péče o ženu na úseku gynekologie