reklama

Kojení na veřejnosti: Zvrhlé, nebo úplně přirozené?

Je kojení před cizími lidmi zvrhlé, nebo přirozené? Brazilská topmodelka Gisele Bündchen má v tomto směru jasno: Svoje miminko klidně nakrmila z prsu v přítomnosti dvou stylistů, manikérky a fotografa. Udělaly byste to také vy?

Foto: Isifa/Thinkstock

Je kojení před cizími lidmi zvrhlé, nebo naprosto přirozené? Vadí vám vidět na veřejnosti kojící matku, nebo mezi ně naopak sama patříte, například jako topmodelka Gisele Bündchen?

Jako správná moderní máma klidně během příprav na focení rozhrnula župánek a nakrmila svoje miminko v přítomnosti dvou vizážistů, manikérky a fotografa. Snímek hrdě vystavila na sociální síti Twitter. "Co bych si počala bez profíků, jako jsou tihle, po patnácti hodinách letu a třech hodinách spánku," okomentovala fotografii krásná máma čtyřletého syna Benjamina a roční dcerky Vivian.

Nicméně i přes propagaci některých celebrit rozděluje téma kojení na veřejnosti celou společnost. Má spoustu přívrženců, ale také dost odpůrců. Nabízíme vám některé názory našich čtenářek a čtenářů.

Odpůrci jsou puritáni, nebo zvrhlíci!

Hodně lidí kojení podporuje jak obecně, tak i na veřejnosti. A vůbec nezáleží na pohlaví, mohou to být ženy i muži. Jako pan Tony. "Jsem sice muž, ale myslím, že i tak k tomu mám, co říci," napsal nám.

"Máme dvě děti a obě byly kojené zhruba sedm měsíců. Bylo to v době, kdy jsme k rodičům a na výlety jezdili vlakem a autobusem. A protože jsme věděli, že kojení je zdravé, posiluje obranyschopnost organismu, citlivost a vnímavost, kojila manželka syna a později dceru kdekoli."

"Nikdy se neschovávala a chovala se přirozeně, jako kdyby kolem ní nikdo nebyl. Mně jako chlapovi a manželovi to přišlo absolutně v pořádku a vůbec mi nevadilo, že odhaluje intimní část těla. Prsa totiž v této situaci za intimní část těla nepovažuji, dívám se na ně spíš jako na symbol mateřství."

"Maminka se při kojení snaží dát malému tvorečkovi ze sebe to nejlepší, ať už jde o potravu, výživné či obranné látky nebo jen něhu, kdy si miminko užívá cumlání něčeho jemného, něžného, teplého a v pozadí slyší bušení mámina srdíčka. Tohle přece není erotika ani nic pohoršujícího! Lidé, v kterých tento pohled vzbuzuje pohoršení, jsou buď puritáni, nebo zvrhlíci, kteří podvědomě myslí jen na sex a za vším vidí jen sexuální symbol," domnívá se.

Když se to někomu nelíbí, ať se nedívá!

Mezi maminkami se najde dost "skalních" přívrženkyň kojení na veřejnosti. "Já sama mám miminko, a když potřebuje jíst, je mi celkem jedno, kde a kdy to je. Prostě ho nakrmím. A pokud někdo řekne, že se mu to nelíbí, tak má smůlu. Přece nenechám své dítě hladovět! Jsem toho názoru, že kojení je úplně normální. Pokud se to někomu nelíbí, tak ať se nekouká," napsala nám paní Karin.

Doporučujeme: Je kojení tatínků zvrácenost, nebo skvělá sexuální praktika?

Stejně rozhodná je v názoru i maminka 19měsíčního syna Lenka: "Kojila jsem ho celých osmnáct měsíců a ničeho nelituji. Vůbec se za to nestydím, naopak jsem hrdá. Nic jsem si nedělala z řečí typu: Jak dlouho ho chceš ještě kojit? nebo Vždyť už je to velký chlap, tak mu nedávej, je to trapné. Když byl syn malý a vyžadoval kojení třeba po hodině, nedalo se nic dělat. Když jsme byli venku, tak jsem ho klidně nakojila v parku nebo prostě tam, kde jsme zrovna byli. Nikdy mě nenapadlo stydět se. Když si vezmete, že se po plážích prochází spousta žen bez vrchního dílu plavek a nikoho to nepobuřuje, proč by mělo pobuřovat někoho to, že chci dát svému dítěti to nejlepší, co může dostat?

Zlatá střední cesta: Ano, ale…

Hodně žen ovšem dává přednost soukromí a kojení na veřejnosti je pro ně pouze východiskem z nouze. Třeba pro paní Barboru. "Nedávno jsem přestala kojit a vím, jak silné pouto vzniká mezi matkou a dítětem. Kojení považuji za velmi důležitou, ale intimní věc, takže bych je zbytečně nevystavovala. Chápu, že někomu to může být nepříjemné. Na veřejnosti bych kojila jen v případě, že není jiná možnost," napsala nám.

Shodně to cítí i paní Dana: "Kojení je ta nejpřirozenější možnost stravování pro malé dítě. Pro mne osobně je příjemnější, pokud mohu kojit dceru v soukromí. Ale už se mi stalo, že to nešlo, takže jsem musela nakojit na veřejnosti. Někteří lidé se sice tváří pobouřeně a věřím, že jim to není příjemné, ale pokud se jedná o člověka soudného, tak snad pochopí, že miminko má právo na jídlo stejně jako on. Vy jste nikdy nejedli na veřejnosti?"

Poslouchejte rádio Frekvence 1 online ZDE >>

Také maminka dvou malých dětí Karin má stejný postoj: "Já osobně se mezi cizími lidmi trošku stydím kojit, proto si raději vyhledám nějaké intimnější místo. Ale pokud mi to situace nedovoluje, raději vyhovím potřebám svého dítěte a stud překonám. Přehodím si přes prso nějakou plenku a je to v pohodě. Hlavní je, že mé dítě bude spokojené!"

Kojení na veřejnost nepatří!

A najdou se také maminky, podle nichž kojení prostě před pohledy cizích lidí nepatří. Patří k nim i paní Valentina. "Jasně že kojení není porno, ale na veřejnost skutečně nepatří. Maminky si dělají starosti z kdejakého ohrožení dítěte, ale venku mezi lidmi určitě není dost hygienické prostření.  Navíc jde o zcela intimní chvíli s dítětem a nemusím mít k tomu publikum. Je to základ pozdějšího slušného chování na veřejnosti. Děti rodíme z lásky, a ne pro pochybnou popularitu typu Koukejte se, jaká jsem máma!" uzavírá.

A jaký je váš názor? Jste zásadními odpůrci kojení na veřejnosti a ženská ňadra mají podle vás zůstat za každou cenu skrytá? Nebo naopak považujte tento přístup za úzkoprsý a nepřirozený. Či snad nejraději volíte zlatou střední cestu a říkáte - Ano, ale jen pokud je to nezbytně nutné? O tom všem můžete diskutovat pod článkem nebo hlasovat v anketě.

Kojení na veřejnosti bude mimo jiné námětem zítřejšího pořadu Dámský klub na rádiu Frekvence 1.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nesnesitelná muka při kojení: Jak jim předejít?

Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále.

Peníze jsou zlo: Dědictví zničilo celou naši rodinu

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama