reklama

Kojení dětí není porno! Tak proč se při něm stydíme?

Není nic přirozenějšího než nakojit miminko. Přesto se při tom ženy stydí. Je v nás prostě příliš hluboce zakořeněno, že ňadra se na veřejnosti neukazují. Jde o dědictví staleté křesťanské víry? Nebo přetrvávají šosácké měšťácké předsudky, podle nichž královny ani jiné ženy nemají pod sukněmi nohy, natož něco jiného a pod živůtkem jsou zřejmě nafukovací? Ať už tkví příčiny kdekoli, jedno je jisté: jen málo žen nakrmí nemluvně na veřejnosti bez rozpaků, byť třeba potlačených kvůli potřebám miminka

Kojení
Kojení | Foto: Profimedia.cz

Není nic přirozenějšího než nakojit miminko. Přesto se při tom ženy stydí. Je v nás prostě příliš hluboce zakořeněno, že ňadra se na veřejnosti neukazují.

Jde o dědictví staleté křesťanské víry? Nebo přetrvávají šosácké měšťácké předsudky, podle nichž královny ani jiné ženy nemají pod sukněmi nohy, natož něco jiného a pod živůtkem jsou zřejmě nafukovací? Ať už tkví příčiny kdekoli, jedno je jisté: jen málo žen nakrmí nemluvně na veřejnosti bez rozpaků, byť třeba potlačených kvůli potřebám miminka.

Přirozené, ale intimní

Na tom se shodla většina žen. „Kojení představuje nejpřirozenější možnost stravování malého dítěte. Pro mne osobně je ovšem příjemnější, pokud mohu kojit dceru v soukromí. Ale také se mi stalo, že jsem neměla tu možnost, a musela jsem ji nakrmit na veřejnosti. Někteří lidé se sice tváří pobouřeně a věřím, že jim to není příjemné, ale pokud se jedná o člověka soudného, tak by měl pochopit, že dítě má na jídlo právo. Vy jste nikdy nejedli na veřejnosti?" ptá se čtenářka Barbora.

Shoduje se s ní i přispěvatelka Valentina: „Nedávno jsem přestala kojit a vím, jak silné pouto vzniká mezi matkou a dítětem. Kojení považuji za velmi důležitou věc, ale zbytečně bych se nevystavovala, jde o intimní věc. Na veřejnosti bych volila kojení pouze v případě, že není místo, kde v soukromí nakojit. Chápu, že někomu je to nepříjemné."

Komu se to nelíbí, ať se nekouká!

Daleko vyhraněnější názor má čtenářka Karin. „Kojící matka je úplně běžná věc. Já sama mám miminko a když potřebuje jíst, tak je mi jedno, kde a kdy to je. Prostě ho nakrmím. A pokud mi někdo řekne, že se mu to nelíbí, tak má smůlu, přece nenechám své dítě hladovět. Jsem toho názoru, že je to úplně normální. Když se to někomu nelíbí, tak ať se nekouká!" prohlašuje rezolutně.

Pohoršení? Puritáni nebo zvrhlíci!

Na závěr dejme hlas muži. Čtenář Tony je táta dvou dětí, takže kojení se ho také týkalo, byť ne bezprostředně. „Mám dvě děti a obě byly kojené zhruba sedm měsíců. V té době jsme byli s manželkou bez auta, a tak jsme k rodičům a na výlety jezdili s dětmi vlakem a autobusem. A protože jsme pro děti chtěli to nejlepší a věděli jsme, že kojení je zdravé a posiluje obranyschopnost organismu a citlivost a vnímavost, tak manželka kojila syna a později dceru kdekoli. Nikdy se neschovávala a vždy se chovala tak přirozeně, jako kdyby kolem ní nikdo nebyl," popisuje.

A jeho pocity jako chlapa a manžela? „Přišlo mi to absolutně v pořádku. Vůbec mi nevadilo, že odhaluje svoji intimní část těla - hlavně proto, že v této situaci prsa za intimní část těla nepovažuji. Dívám se na ně spíš jako na symbol mateřství a vyjádření vztahu matky k dítěti. Maminka se v té chvíli snaží dát malému tvorečkovi ze sebe to nejlepší, ať už se to týká výživných či obranných látek v mateřském mléce nebo něhy a citu, kdy si miminko užívá cumláním něčeho jemného, něžného, teplého a v pozadí slyší bušení srdíčka... Tohle přece není erotika!"

Pokud lidé vidí v ňadrech kojící matky symbol mateřství, nemůže to podle Tonyho vzbuzovat pohoršení. „Lidé, ve kterých tento pohled pohoršení vzbuzuje, by se měli zamyslet sami nad sebou. Když za prsem, který saje miminko, vidí něco špatného, je jasné, jak uvažují: buď to jsou puritáni nebo zvrhlíci, kteří podvědomě za vším vidí sexuální symboliku," uzavírá.

A jak jste vnímali a vnímáte kojení vy, naše čtenářky a čtenáři? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v anketě.

Levínský: Nakažených je až 400 tisíc. Promořování nefunguje, nemocnice ho nepřežijí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama