Když se dcera svléká před kamerou...
Že jsou podobné hrátky vyhrazeny pouze zkažené zlaté mládeži? To byste se divili! Dráždivé odkládání prádla patří ke sváděcím rituálům odpradávna a vaše dospívající holčička to ví stejně dobře jako vy. Nebylo by na tom nic špatného - pokud není intimní proces zachycen na fotografii a poslán on-line do sítě. V tu chvíli se z nevinné zábavy v soukromí dívčího pokoje stává časovaná bomba.
Že jsou podobné hrátky vyhrazeny pouze zkažené zlaté mládeži? To byste se divili! Dráždivé odkládání prádla patří ke sváděcím rituálům odpradávna a vaše dospívající holčička to ví možná stejně dobře jako vy...
Nebylo by to ostatně nic špatného - pokud ovšem není tento intimní proces zachycen na fotografii či kameře a prostřednictvím moderních technologií poslán on-line do sítě. V tu chvíli se z nevinné a bezpečné zábavy v soukromí dívčího pokoje stává časovaná bomba, které může vést až k tragédiím.
Posílání MMS po mobilu, komunikace na Facebooku, chatování... To všechno je super zábava, která současným dětem přijde přirozená jako dýchání. Sociálními sítěmi prostě žijí, často o nich vědí více než rodiče. Jenže pouze v technickém směru. Že jim právě tam může hrozit velké nebezpečí, si často vůbec nepřipouštějí. A právě tam leží kámen úrazu. Na začátku děti ohromí úžasná možnost komunikovat s celým světem. Na konci může být otřesné psychické týrání, které skončí sebevraždou. Takovou moc má internet.
Říká se tomu kyberšikana
Internet umožňuje intenzivní komunikaci i na velkou vzdálenost a v podstatě okamžité sdílení informací. Může však jít i o tak citlivá data jako datum narození, adresa, škola, zájmy a v některých případech dokonce místo, kde se uživatel právě nachází. A hrozba zneužití je obrovská.
Ukazuje to následující video, natočené v rámci australské policejní kampaně, která měla mládeži ukázat možná rizika novodobých technologií. Australští kriminalisté vytvořili video, jehož hlavní "hvězdou" je školačka, která odešle spolužákovi hambatou fotku. Jak se záhy poučí, jde o velmi ukvapený krok…
Podívejte, jak se proti vám může obrátit odhalená intimita:
Ghyslain: Star Wars Kid
Obětí prvního zveřejněného závažného případu kyberšikany ovšem nebyla dívka, ale čtrnáctiletý kanadský student Ghyslain Raza, známý na internetu jako Star Wars Kid. Ghyslain natočil sám sebe při předvádění bojové scény z Hvězdných válek. Baculatý chlapec se v ní snažil napodobit postavu Dartha Maula. Výsledek vyzněl dost komicky. Daleko horší bylo, že mu spolužáci nahrávku ukradli a pro pobavení ostatních ji zveřejnili na internetu. Během několika týdnů obletěla celý svět a chlapce zcela zesměšnila. Byl parodován dokonce v seriálu South Park. Nakonec se psychicky zhroutil a musel se dlouhodobě léčit.
Za toto video zaplatil Ghyslain Raza doživotním traumatem:
Odmítla ho, zemřela
Cenou nejvyšší, vlastním životem, zaplatila pak čtrnáctiletá polská studentka Anna Halman. Pět spolužáků ji podrobilo před celou třídou sexuální šikaně: strhali z ní šaty a předstírali, že ji znásilňují. Celou scénu nahráli na mobil a video umístili na stránku YouTube. Pro Annu to měla být pomsta za to, že s jedním z chlapců nechtěla chodit... Dívka spáchala sebevraždu.
Šikana - zábava zbabělců
Základ kyberšikany je stejný jako u šikany: snaha někomu ublížit, pramenící obvykle z vlastní frustrace, zloby nebo zbabělosti pachatele. Liší se možností komunikovat bez vlastní fyzické přítomnosti, což dává postiženým lidem klamný pocit bezpečí a útočníkům posléze možnost zachovat anonymitu. Dalším znakem kyberšikany je široké publikum: může jím být v podstatě celý on-line svět. To zvyšuje intenzitu útoku a zhoršuje dopad na oběť.
Varovná data: Z výzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace a společnosti Vodafone vyplynulo, že téměř polovina českých dětí (47 %) byla vystavena některé z forem kyberšikany. Nejčastěji se děti setkaly s ponižováním při komunikaci na internetu, často musí řešit také napadení svého elektronického účtu.
Jak se bránit?
Jak se chránit předtím? Dobře si rozmyslete, co odesíláte a komu. Nakládejte se svým heslem jako s vlastním životem. Nikdy nikomu neznámému nesdělujte své osobní údaje (rodné číslo, datum narození, zdravotní stav, kontakt). Nikomu nedávejte své fotografie nebo fotografie své rodiny. Nikdy nepřijímejte nabídky na přátelství nebo o něj nežádat osoby, které neznáme.
Jak se bránit potom? Nekomunikujte s útočníkem, nemstěte se. Zamezte útočníkovi přístup, změňte svou virtuální identitu. Oznamte útok dospělým, schovejte si důkazy pro vyšetřování. Pokud víte o kyberšikaně, nebuďte nevšímaví. Podpořte oběti, příště je jimi můžete stát právě vy!
A dobrá zpráva na konec: Největší poptávka po kodexu slušného chování na sociálních sítích je u nás. Ze všech evropských zemí v ČR nejvyšší míra přesvědčení (80 %), že by měla existovat určitá pravidla pro to, co lidé uveřejňují na sociálních sítích. Vyplynulo to z nedávného výzkumu společnosti Intel.
Proč právě Češi nejvíce inklinují k zavedení explicitních pravidel mobilní etikety, která by upravovala provoz na sociálních sítích? To vysvětluje psycholožka Lenka Čadová. "Zažívají-li lidé tlaky z okolí, mají větší potřebu soukromí, které je základní lidskou potřebou a propůjčuje nejistému a úzkostmi pronásledovanému člověku větší ochranu před vnějším světem." Zásluhu na rozumném přístupu k internetu tak podle ní má současná krize a z ní pramenící nejistota ohledně všech hodnot.
zdroj: e-bezpeci.cz, Gopas
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Magický Karlův most drží pohromadě syrečky!
Pivo a ženy: Místo prsou roste břicho!
Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!
Tři zásady pro rodiče
- Seznamte se s podmínkami užívání sítě, na které se vaše dítě pohybuje. Není to tak složité. A naučte se nastavit zabezpečení tak, abyste potomka spolehlivě ochránili před nežádoucí pozorností.
- Zaveďte domácí pravidla pro využívání internetu, která bude celá rodina dodržovat. Tato pravidla by měla mimo jiné určovat, jakým způsobem mohou děti používat sociální sítě.
- Vysvětlete dětem, jaké fotografie či videa je vhodné publikovat, co vše o sobě odhalí a jaké to může mít důsledky.
zdroj: Počítačová škola Gopas