reklama

Kde se dětem bydlí nejlíp? V paneláku na sídlišti!

Paneláky už dávno lidem nevadí. A jejich děti? Pro ty je sídliště rájem na Zemi!

Foto: Isifa/Thinkstock

Zateplené fasády, nová plastová okna, místo umakartového jádra zdivo a dlažba... Paneláky už dávno lidem nevadí! Podle výzkumu Postoje k bydlení je považuje za ideální řešení více než 70 % Čechů.

Moudře se smířili s tím, že rodinný domek je pro ně cenově nedostupný a přizpůsobili ideál bydlení finančním podmínkám. A jejich děti? Pro ty je sídliště rájem na Zemi! Kam se hrabe vilka se zahradou v klidné čtvrti nebo činžák u městského parku...

Zapomeňte na soukromí!

V paneláku sice víte, že o patro výš právě spláchli toaletu nebo že se vedlejší partaj pohádala, znáte otřesný hudební ne/vkus sousedů pod vámi a je vám jasné, že o dvě patra výš bydlí bezohlední kuřáci, kteří odhazují špačky od cigaret na váš balkón. Každý den s lítostí opouštíte těžce vybojované parkovací místo před domem, abyste odpoledne kroužili po sídlišti v bitvě o jiné uvolněné místo. Kolo si věšíte na zeď od té doby, co vám ho podruhé za sebou ukradli ze společné kočárkárny. Ale…

Doporučujeme: Domek na vsi vyměnila za panelák: Jsem tu šťastná!

Autobus vás spolehlivě doveze až domů. Jesle, školku i školu máte za rohem, supermarket ve vedlejší ulici, nemluvě o spoustě kroužků ve škole. A v okolí pobíhá smečka vrstevníků, díky která se vaše děti ani chvilku nenudí.

Osamělý luxus

„Já jsem jako dítě vyrostla na sídlišti Prosek. My holčičky jsme tam běhaly venku od rána do večera. V létě jsme skákaly panáka, houpaly se na prolézačkách a hrály badminton, v zimě nám dospělí polili hřiště mezi paneláky a bruslilo se až do tmy," vzpomíná učitelka ZŠ Katka K.

„Když jsem se musela s rodiči přestěhovat do vily se zahradou na druhém konci Prahy, byla jsem z toho úplně vyřízená. Ztratila jsem kamarády, musela jsem skončit s gymnastikou i volejbalem, které jsem do té doby dělala závodně. Cítila jsem se strašně nešťastná a osamělá a trápila se tak celé další dva roky. Partu kamarádů se mi podařilo najít až střední škole."

Chvála sídliště

Dnes se doba změnila. Spousta dětí dává přednost vysedávání u počítače a o ty ostatní se rodiče daleko víc bojí. Maminky raději zorganizují automobilové manévry, jen aby měl jejich ratolesti někdo dospělý pod dohledem.

Přesto stále platí, že málokde najdete pro potomky tolik možností sociálních kontaktů jako na kdysi zavrhovaných sídlištích.

A co vy? Jaké zkušenosti s bydlením máte? Bývala vaší doménou zahrada u babičky na vesnici - a přáli byste ji i svým dětem? %Ci jste také šťastně vyrostli v paneláku? Nebo se na sídlišti dnes už spíš bojíte? O tom všem můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chybí mateřské školky: Zapomněli politici počítat?

Přestěhovali jsme se do města. Děti mě za to nenávidí!

Chcete žít v cizině? V těchto zemích vám bude nejlíp

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama