reklama

Jen miminko utáhněte! Zavinovačka není týrání

Je zavinovačka nezbytná pomůcka, nebo přežitek? Pomáhá, či spíš škodí? Jakou pořídit a jak dlouho ji používat? Odpovíme vám.

Foto: Thinkstock

Vždyť ho to omezuje v pohybu! A nebude mít křivé nohy? V posledních letech se vůči zavinovačkám objevily některé výhrady. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Je zavinovačka nezbytná pomůcka, nebo přežitek? Pomáhá, či spíš škodí? Jakou pořídit a jak dlouho ji používat? Odpovíme vám.

Novorozenci je milují

Přestože se dospělým může zdát poloha bez možnosti pohybu nepříjemná, čerstvá miminka ji obvykle mají ráda. Zavinovačka jim dodává pocit bezpečí. Konečně se aspoň na chvilku vrátí do teplého, stísněného prostoru, na který bylo zvyklé v mámině bříšku!

Doporučujeme: Necháváte miminko vyplakat? Ubližujete mu!

Novorozenci se zavinují i s ručičkami, aby se zabránilo jejich nekoordinovanému pohybu. Jedná se o tzv. Moorův objímací reflex. Miminko při něm prudce rozhodí rukama do stran a pokrčí nohy kyčlích, poté přitáhne končetiny k bříšku, jako by objímalo. Tento dynamický reflexivní pohyb dítě často v noci probudí.

Dítě v zavinovačce má proto daleko klidnější a delší spánek. Také se s ním lépe manipuluje a pohodlněji se nakrmí, protože ho šermující ručičky neruší při kojení.

Do čeho zavinovat?

Různých druhů zavinovaček jsou na trhu spousty, převládají však dva druhy: klasické na zavazování stuhami a rychloupínací se suchým zipem.

Čtěte také: Šátkování v zimě? Schovejte kočárky do sklepa!

Důležité je, jaký zvolíte materiál. S ohledem na citlivou dětskou pleť se doporučuje biobavlna nebo alespoň 100% bavlna.

Proč tedy nezavinovat?

Hlavním důvodem je obava, že příliš těsná zavinovačka nepřirozeně narovná nožičky, které by měly zůstávat mírně pokrčené, aby se správně vyvíjely kyčle. Objevily se také úvahy o omezení motorického vývoje.

Pokud jste hodně na pochybách, stačí miminko zavinovat volněji a pouze na spaní, aby mělo v době vědomé aktivity možnost volného pohybu a v době odpočinku pocit tepelného komfortu a bezpečí.

Jak dlouho zavinovat?

Pediatři se obvykle shodují na tom, že je vhodné zavinovat do doby, kdy se miminko začíná přetáčet na bříško, tedy někdy okolo půl roku. Některé maminky si však období zavinovačky prodlouží a uvolní napřed jen ručičky.

Jak ten správný okamžik poznáte, když nastane? To je u každého dítěte individuální. Některý prcek se cítí pohodlně sešněrovaný jako vánočka, jiný dává záhy v zavinovačce najevo nespokojenost.

Nebojte, až to přijde, bude vám jasno. Miminko dá jednoznačně najevo, že už zavinout nechce: Bude sebou mlít tak dlouho, dokud ručičky prostě neuvolní. Takže se nebojte zavinovat, ale šněrujte miminko s mírou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dvouletý génius Adam: Už teď je chytřejší než Cameron!

5 nejděsivějších míst v ČR: Tam děti rozhodně neberte!

Zjistili jsme: Co muži skutečně chtějí?

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama