reklama

Šátkování v zimě? Schovejte kočárky do sklepa!

Představte si, jak často je kočárek na obtíž. Právě v těchto případech je výhrou nosit dítě v šátku na těle. Nebojte, zima mu nebude!

Foto: Thinkstock

S příchodem podzimu a studených dní začne většina rodičů balit miminka v kočárcích do dek a poohlížet se po teplém zimním fusaku. Existuje však i jiná možnost: zabalit sebe a dítě do jedné vrstvy v šátku či nosítku.

Proč vůbec nad touto alternativou přemýšlet? Představte si, jak často je kočárek na obtíž. S nástupem chladných dní obchody zavírají dveře. Pokud je nutné zdolat při vstupu několik schodů, stává se z nakupování vysoká škola obratnosti. Při vytrvalejším dešti, kdy se na většině českých chodníků tvoří zrádné kaluže, si člověk připadá jako na opičí dráze. A co sníh a závěje?

Právě v těchto případech je výhrou nosit dítě na těle, ať už v šátku anebo v ergonomickém nosítku. Obě varianty zajistí snadnější pohyb ve městě i v přírodě. Navíc má rodič obě ruce volné a může snadněji zdolat překážky na cestě. A nebojte, zima prckovi nebude!

Jak se zahřát tělem?

"S dcerkami jsem si užívala nošení i v zimě. Vyhovovalo mi, že mám přehled o jejich tepelném komfortu a že mohu lépe pohlídat, aby neprochladly," dělí se o své zkušenosti Lucie Harnošová, majitelka ekologických obchodů Brána k dětem. Chce to však vědět, jak na oblékání.

Čtěte také: Miminko: vozit, či nosit? Zapomeňte na kočárky

S miminkem na těle se vzájemně zahříváme, proto je dobré dát mu stejné množství vrstev jako máte vy. Nošení dětí se tak staně překvapivě pohodlné, stačí vzít dítě v domácím oblečení, přidat zateplovací vrstvu na hlavu a nožičky. Přes šátek či nosítko pak přijde zahřívací svrchní vrstva (bunda, kabát, kapsa) a můžete vyrazit.

Není třeba dítě oblékat do naducaných bund či kombinéz. Ručičky jsou schované pod svrchní vrstvou, kvalitní čepice nebo kukla, vlněné návleky a podkolenky potom zajistí ochranu hlavy a nožiček. Pro nechodící děti existuje i celá řada měkkých botiček (capáčků) z vlny či nepromokavých materiálů.

Jaké materiály volit?

Na vnitřní vrstvu se hodí vlna, která dokáže udržet příjemné mikroklima, hřeje a přitom odpuzuje vlhkost, takže i když se dítě (nebo nosič) náhodou zpotí, nemá pocit vlhka na těle. Navíc má samočistící schopnosti, tudíž nezapáchá a není nutné ji často prát. Vlna může být doplněna hedvábím, jež svou jemností vyhovouje především malým dětem a alergikům. Dalším příjemným materiálem je bambus, který má skvělé termoregulační vlastnosti.

Pro svrchní vrstvu je skvělý vodoodpudivý softshell, který zároveň dobře hřeje. Dostupné jsou také nejrůznější bundy a kabáty pro rodiče se vsadkami na nošení dětí. Lze je připevnit vpředu i vzadu. Jsou sice dražší, ale oblečení bez vsadky unosíte i samotné bez dítěte.

Je to praktické?

V mnoha případech ano. Neřešíte zablácená kola, balení kočáru do pláštěnky a dítěte do kombinézy s fusakem ani složité oblékání a svlékání. S vhodným funkčním nosicím oblečením jednoduše rozepnete či zapnete vlastní bundu, a to je vše. Navíc si můžete i v podzimních měsících užít procházku terénem.

S dalšími praktickými vychytávkami jako nesmeky na zledovatělé cesty nebo taška na kolečkách pro velký nákup pak nahradíte kočárek zcela bez problémů. Případně si ho můžete nechat v záloze ve sklepě. Důležité je vyzkoušet pozitiva i negativa nošení dětí na těle. Třeba zjistíte, že střídání s kočárkem představuje právě pro vás ideální variantu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak přežít mateřství: Klokanka, nebo šátek?

Máma feministka tajila pět let synovi, že je kluk

Ideál krásy: Jak to vidí muži a jak ženy?

Uvažujete o šátkování v zimě?

Můžete si ho vyzkoušet. Po celé České republice probíhá právě nyní Světový týden nošení dětí. Od 5. do 11. října se v souvislosti v ním koná po celé České republice řada akcí. Kamenné a internetové obchody nabízejí zajímavé slevy, mateřská a rodinná centra přednášky a kurzy nošení. V Brně pak 24. října proběhne konference Aktivní rodičovství, kde vystoupí Dr. Evelin Kirkilionisová, autorka řady výzkumů o fyziologii nošení. O informace o nošení, šátcích a jednotlivých úvazech včetně videí najdete i v pohodlí svého domova, na webu Radost s dětmi.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama