reklama

Jeden flám v těhotenství poškodí vaše dítě i po letech

Stačí pouhé tři sklenky vína, aby rodiče měli později ošklivé problémy s chováním svého dítěte, které bylo v děloze příliš ,,zalito" alkoholem. A vůbec nemusí jít o maminku alkoholičku, jež se dlouhodobě opíjí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Noční hýření není vhodná zábava pro nastávající maminky, to se všeobecně ví. Možná jste ale netušili, že stačí pouhé tři sklenky vína, aby rodiče měli později ošklivé problémy s chováním svého dítěte, které bylo v děloze příliš "zalito" alkoholem.

Souvislosti, které vědci v nedávné době objevili, jsou alarmující. Vůbec totiž nemusí jít o maminku alkoholičku, jež se dlouhodobě opíjí. Na doživotní problémy dítěte stačí jeden, dva mejdany - a ani ty nemusí být moc bujaré.

Potvrdila to dánská studie, která zkoumala osudy 30 000 těhotných žen. Srovnávala jejich životní styl v těhotenství a jejich zkušenosti z doby, kdy děti dorostly do věku sedmi let. Informoval o ní britský deník Daily Mail.

Kritické množství: půl litru

Bylo prokázáno, že pokud nastávající maminka vypije za jeden večer více alkoholu, může alkohol způsobit škody na mozku nenarozeného dítěte. Jako kritická míra byl určen půl litr vína, tedy asi dvě a půl sklenky.

Doporučujeme: 9 nejtrapnějších problémů v těhotenství

Když děti, které byly při prvním sledování ještě v matčině děloze, dosáhly věku sedmi let, lékaři se znovu obrátili na jejich maminky. Statistiky pak překvapivě ukázaly, že sledované děti měly sklony k nevhodnému chování a potíže s dlouhodobým udržením pozornosti.

Kritické jsou začátky

Důsledek pití alkoholu je tím horší, čím dříve v těhotenství ho matka požije. Pokud si nastávající maminka "přihnula" v pozdějších stadiích těhotenství, nebyly výchovné problémy tak zlé.

Rozhodující je přitom množství, vůbec nemusí jít o časté požívání. Stačí jedna, dvě veselejší noci po dobu trvání jiného stavu - a vzniklé následky dítě ponese celým životem.

"Pokud vystavíte své dítě alkoholu v ranných stadiích těhotenství, tedy v prvních šestnácti týdnech, nebude později mozek dítěte tak pružný a přizpůsobivý. S tím, jak potomek poroste a začne se dostávat do krizových situací, může na vypjaté momenty hůř reagovat," uvedla členka výzkumného týmu dr. Janni Niclasenová z kodaňské univerzity.

Hůř to snášejí chlapečkové

Jak prokázaly další studie, nenarozené děti jsou velmi citlivé na alkohol hlavně v období mezi 7. a 12. týdnem těhotenství, tedy v období, kdy už ženy většinou o svém těhotenství vědí. Zranitelnější jsou zejména zárodky a plody mužského pohlaví, holčičky snášejí zátěž lépe. Důvod je ten, že ženský a mužský mozek se v děloze vyvíjí trochu odlišně.

Ohrožen není pouze vývoj mozku miminka. Nastávající mamince, která vystavuje své dítě účinkům alkoholu, statisticky daleko častěji hrozí samovolný potrat, narození postiženého či dokonce mrtvého dítěte.

Nejde samozřejmě o pravidlo. "Nastávající maminky by neměly začít panikařit, pokud už třeba víc vína vypily. Jen by měly být opatrnější a začít víc přemýšlet o tom, co jedí a pijí," uklidňuje dr. Niclasenová. Nicméně jak dodává, zmíněná rizika nestojí za to, proto by se těhotné ženy měly pro jistotu vyhnout alkoholu úplně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!

Jak jsem se konečně naučila nešikanovat své děti

10 orgánů, které v těle nepotřebujete

reklama
Doporučené recepty
    reklama