reklama

Je náročnější první, nebo druhý porod?

„První porod byl očistec, o druhém jsem skoro nevěděla," říká Johana, maminka dvou dětí. Je opravdu takový rozdíl mezi porodem prvního a dalších dětí? Je první porod náročnější, delší, bolestivější než ty následující? Může to někdy být naopak?

Porod
Porod | Foto: Profimedia.cz

„První porod byl očistec, o druhém jsem skoro nevěděla," říká Johana, maminka dvou dětí. Je opravdu takový rozdíl mezi porodem prvního a dalších dětí? Je první porod náročnější, delší, bolestivější než ty následující? Může to někdy být naopak?

První porod byl opravdu bolestivý. V druhé době pod dávkou oxytocinu byly bolesti ještě větší, subjektivně až nesnesitelné. Narodil se chlapeček s mírami 4 050 g, 50 cm. Při porodu si zlomil ramínko," popisuje Johana.

„Otevírání, tedy první doba porodní, trvalo u prvního dítěte asi pět hodin a vytlačování asi dvě hodiny. To se nedá srovnat s druhým porodem. Při něm mě otevírání bolelo jen poslední půlhodinu a samotný porod trval snad jen čtvrt hodiny. Druhý porod byl vpodstatě bezbolestný. Vnímala jsem jen asi tři velmi silné kontrakce, pak už přišla fáze tlačení a bolest byla lehce snesitelná. Narodila se mi holčička 3 500 g, 50 cm. Při obou porodech mi udělali nástřih hráze. Při prvním porodu jsem však měla mnohem rozsáhlejší poranění a šití, větší ztrátu krve a následně i složitější a delší rekonvalescenci. Druhý porod byl oproti tomu procházka růžovou zahradou," srovnává maminka.

Poranění a nástřih hráze 

U prvorodičky je často prováděn nástřih hráze, výjimkou nejsou ani rozsáhlejší porodní poranění. Dochází k nim zejména u žen, které mívají chronické zánětů pochvy, často také při úzké pochvě anebo u nespolupracující rodičky.

Nutnost epiziotomie často souvisí také s věkem rodičky. Méně pravděpodobné bude nastřižení hráze u 20-tileté ženy než například u 35-tileté. Takže v tomto případě je to u druhého porodu spíš těžší. Podstatným faktorem je pak velikost hlavičky dítěte, kterou nelze ovlivnit ani u prvního, ani druhého či jakéhokoli dalšího porodu.

Někdy se v literatuře uvádí, že u vícerodiček bývají menší či žádná porodní poraněn. To se však odvíjí také od časového odstupu mezi jednotlivými porody. Pokud žena znovu rodí deset a více let po prvním porodu, pak je z hlediska fyziologického - co se týče poddajnosti měkkých tkání v porodních cestách - na tom skoro stejně jako prvorodička.

Trvání první doby porodní 

U žen, které rodí poprvé, trvá první doba porodní 6 až 8 hodin. U vícerodiček, kde porodní cesty již byly předchozím porodem uvolněny, proběhne první doba porodní rychleji, většinou za 4 až 6 hodin. Ale opět to platí v závislosti na časovém odstupu od prvního porodu. 

„Průběh těhotenství je u každé ženy individuální. Nezáleží na tom, zda je žena těhotná poprvé nebo již poněkolikáté," říká MUDr. Radka Gregorová. Připouští však, že prvorodičky to mají většinou těžší: „Samotný porod bývá častěji delší u prvorodičky. Přesto není výjimkou, když i prvorodička někdy porodí překotně. Každým dalším porodem se zpravidla porodní doby zkracují a žena vnímá porodní bolesti méně intenzivně než u prvního porodu."

Strach z porodu

Podstatnou roli hraje při porodu také případný strach rodičky z bolesti a z neznáma. Zní to možná jako klišé, ale je třeba vnímat, že bolest k porodu neodmyslitelně patří. Bezbolestný přirozený porod neexistuje. Pokud žena bolest přijme jako součást jedinečné životní události nazývané narození dítěte, bude se při samotném porodu pravděpodobně cítit uvolněněji a bude lépe a s větším porozuměním naslouchat tomu, co jí říká její tělo

Že je každý porod jiný, potvrzuje i příběh Markéty. „První porod byl vysilující, hodně bolestivý a od prvních, mírných kontrakcí až do samotného porodu uběhlo skoro dvanáct hodin. Samotné tlačení ale bylo snesitelné a malá ze mne vyklouzla jak po másle. Jelikož mě nenastřihávali a poranění jsem měla malé, byla jsem také jen malinko šitá. Sedět a chodit jsem mohla hned, bez bolesti," vzpomíná.

„U druhého porodu byla lepší první doba porodní, zato tlačení se komplikovalo, chlapeček se neustále vracel dovnitř. Druhý porod byl rozhodně mnohem rychlejší a méně bolestivější, ale samotný závěr porodu, vytlačení dítěte, ten byl mnohem horší. Horší bylo i poranění a rekonvalescence. Šití bylo bolestivější, sezení i chůze mi dělaly větší potíže. Dlouho ze mne odcházely očistky a bolelo mě i zavinování dělohy," dodává maminka.

Jaké máte zkušenosti s prvním a ostatními porody vy? Máte nějakou stěžejní radu pro prvorodičky? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj: babyweb.cz

reklama
Doporučené recepty
    reklama