reklama

Jakou polohu zvolit při porodu, aby to méně bolelo?

Čěkáte miminko? Měla byste znát také alternativní metody vedení porodu, a´t už se rozhodnete jakkoli.

Foto: Isifa/Thinkstock

Úroveň služeb a přístup personálu se v různých porodnicích značně liší. Zatímco někde přáním nastávajících rodičů vycházejí vstříc, jinde se toho moc nezměnilo a porod je veden lékařsky.

Je tedy užitečné si předem zjistit, co daná porodnice nabízí, a podle toho vybírat. A také byste měla vědět, co vlastně chcete a znát alternativní metody vedení porodu.

Pohoda, důvěra, intimita

Stále víc porodníků a porodních asistentek si uvědomuje vliv psychiky na průběh porodu. Aby se budoucí maminka mohla uvolnit, potřebuje příjemné a přátelské prostředí. To je jedním ze základních předpokladů alternativního vedení porodu. Nastávající maminka by proto měla navštívit porodní sálu ještě v těhotenství, aby při porodu vstupovala do známých míst.

Čtěte také: Které ženy bude porod bolet?

Zařízení interiérů, harmonie prostředí a vstřícné chování personálu porodnice musí od prvního setkání vytvářet pocit důvěry a profesionality. Samostatné porodní boxy zajišťují diskrétní prostředí a intimitu. Měly by co nejméně připomínat nemocniční prostředí. Uklidňující je teplé barevné ladění maleb a textilií, obrázky navozují klidnou a optimistickou atmosféru.

Velmi důležité je vybavení porodního boxu pomocnými relaxačními pomůckami sloužícími rodičkám k celkovému uvolnění a k uvolnění pánevního dna. Jsou to míče, žíněnky, stoličky, poddajné měkké sedačky či vaky, žebřiny, vana nebo sprcha. Intimní osvětlení s tlumenou relaxační hudbou či využití aromaterapie působí rovněž pozitivně.

Polohy při porodu

U každého přirozeného porodu žena chodí, stojí, sedá si do dřepu, klečí, leží nebo pohybuje tělem tak, aby si našla nejpohodlnější a nejvhodnější polohu. Nejlepší pozice pro porod je ta, k níž sama dospěje.

Doby, kdy připadala při porodu v úvahu jediná poloha vleže na zádech jsou už naštěstí pryč. Řada porodnic umožňuje nastávajícím maminkám zvolit při první a druhé době porodní polohu podle svého. Možností je mnoho.

Poloha na zádech

Názory na tuto polohu jsou rozporuplné. Nejprve z ní byla udělána jediná možná poloha při porodu, aniž by se bralo v potaz, že za určitých okolností může porod negativně ovlivnit. Dochází při ní totiž ke stlačení velkých cév dělohou, což vede ke zhoršení zásobení plodu kyslíkem. Tělo nepracuje v souladu s gravitací, kontrakce jsou vnímány jako častější a bolestivější.

Na druhou stranu pokud si ji žena sama zvolí a děťátku se v ní daří dobře, není postup porodu touto polohou ovlivněn. A může být vyžadována, jsou-li nutné lékařské zásahy.

Poloha v polosedě

Lze ji zaujímat během celého porodu. Umožňuje využití gravitace, zvětšuje rozměry pánevního vchodu a zlepšuje okysličení miminka. Umožňuje odpočinek a asistuje-li při ní blízká osoba, přináší také emocionální podporu.

Více o přirozeném porodu se dozvíte na Babyweb.cz>>

Není vhodná, jestliže miminko vykazuje známky stresu (snížení srdeční frekvence), má-li žena vysoký krevní tlak či pociťuje zvýšenou bolestivost v oblastech kříže a kostrče, které jsou při této poloze zatíženější a stlačenější.

Boční polohy

Jde o polohy odpočinkové a gravitačně neutrální. Lze je zaujímat v obou dobách porodních. Mohou vyčerpané ženě ušetřit energii, vedou ke správnému vstupu hlavičky do pánve. Využívá se ten bok, kde jsou zádíčka miminka. V první době porodní je vhodné mezi kolena vložit polštář nebo owerball. V druhé době porodní si žena (nebo pomocná osoba) přidržuje nohu pod kolenem a přitahuje k břichu.

Kolmé polohy

Umožňují díky gravitaci využít tlaku hlavy miminka na spodní část dělohy, která se pak účinněji otevírá. Zlepšují kvalitu stahů a sestup miminka v druhé době porodní.

Poloha v rovném sedu

Žena má podepřená ramena, chodidly se opírá o podložku, kolena jsou níže než kyčle. Tato odpočinková poloha není vhodná, pokud miminko vykazuje známky stresu.

Poloha ve dřepu

Využívá se především v druhé době porodní. Žena se opírá zády o partnera. Tato poloha rozšiřuje pánevní východ, vyžaduje méně námahy a síly, pomáhá uvolnit pánevní dno. Při tlačení žena lépe zapojí břišní lis a miminko je efektivněji tlačeno dolů do porodních cest.

Doporučujeme: Video: Domorodý porod v džungli, přirozený jako dýchání

Předpokladem k jejímu zaujetí je dobrá poloha dítěte a správně sestouplá hlavička. Hlavička by měla být hmatná maximálně 2 cm od okraje pochvy. Po nějaké době je tato pozice namáhavá a při delším setrvání v téhle poloze může dojít ke stlačení cév a nervů pod koleny. je proto dobré měnit ji po 1-2 stazích ve stoj nebo klek.

Poloha v podpůrném dřepu

Žena klesá čelem k pomáhající osobě s oporou mezi jejími stehny, nebo může využít podpůrných pomůcek jako ribstol, závěs či lano. Může to však být namáhavé pro partnera. Nemá-li žena dostatečnou stabilitu (únava, epidurální analgezie, kloubní potíže), měla by se této polohy zříci a využít ji jen po krátkou dobu.

Porodní stolička

Opět se využívá při druhé době porodní. Při tlačení sedí žena na porodní stoličce, partner stojí nebo sedí za ní, porodní asistentka klečí mezi koleny. Podle potřeby a fáze porodu může žena ze stoličky vstávat, procházet se, klečet a znovu se na stoličku vracet. Není vhodné dlouhé sezení, neboť může dojít k otoku vnějších rodidel a ke zvýšení rizika poranění.

Polohy v předklonu s oporou

Tyto polohy výrazně snižují bolestivost zad a vedou k lepší rotaci miminka při jeho průchodu pánví. Zvětšují pánevní vchod, využívají výhod gravitace a poskytují snadný přístup pro masáž zad. Lze je praktikovat ve stoje, kdy se žena zapírá o partnera nebo využije ribstolu, ale také vsedě na stoličce či na míči, kdy se opírá o lůžko či míč, nebo dokonce v kleku, kdy je opřená o míč či polštář.

Poloha na všech čtyřech

Lze ji používat během celého porodu. Snižuje otok branky, což je otvor, který se postupně zvětšuje a kterým se následně dostává miminko ven z dělohy do porodního kanálu. V této poloze může dojít k únavě paží. To lze ale zmírnit opřením horních částí těla a hlavy o hromadu polštářů, sedadlo či opěradlo židle nebo o míč.

Toto byl jen základní přehled, variant se najde daleko víc. Obecně platí, že ženy by měly naslouchat své vlastní intuici, ta jim při volbě nejlépe poradí.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Naléhání na břicho při porodu: Škodí, ale dělá se to

Ondřej Šteffl: Škola je pro rozvoj mozku nevhodná

Co s vámi udělá každodenní šálek kávy?

reklama
reklama
reklama