reklama

Jak zabavit děti na Štědrý den?

Už to vydržely celý poslední letošní školní týden. Teď se probudily brzy ráno a před sebou  mají ještě nekonečně dlouhý Štědrý den. Chvilku neposedí, zatímco vy nevíte, co dřív. Jak zkrátit dětem čekání na Ježíška? Každý ví, že ten přichází až s první hvězdičkou. Jenže to potrvá ještě dobrých osm hodin. Co si dětmi počít, abyste čekání bez úhony přežili i vy?

Děti, Vánoce
Děti, Vánoce | Foto: Profimedia.cz

Už to vydržely celý poslední letošní školní týden. Teď se probudily brzy ráno a před sebou  mají ještě nekonečně dlouhý Štědrý den. Chvilku neposedí, zatímco vy nevíte, co dřív.

Jak zkrátit dětem čekání na Ježíška? Každý ví, že ten přichází až s první hvězdičkou. Jenže to potrvá ještě dobrých osm hodin. Co si dětmi počít, abyste čekání bez úhony přežili i vy?

Základ: vše v předstihu

Rozhodně je nepouštějte k něčemu, co lze rozbít nebo zašpinit! Žádná kuchyň a vaření, žádné malování a vodovky! Úplně nejdůležitější je mít už všechno předem připravené: uklizeno, cukroví napečené, dárky zabalené, stromeček když ne rovnou nastrojený, tak tedy alespoň ve stadiu konečných příprav. Protože když budete po celý den šturmovat, budou se vaše děti k smrti nudit. A kdy jindy byste jim měli věnovat čas než právě na Štědrý den?

Chce to ovšem pozvolný nástup: abyste se vzpamatovali, zapněte jim televizi. Vánoční programy běží už od časného rána a poskytnou vám trochu času. No a pak nezbude než si úkoly rozdělit jako na vojně. Však jde taky o strategické tažení!

„To byl jeden z nejhorších dnů mého života," vzpomíná maminka Vlaďka. „Dceři byly tři roky, mně 28 a vánoční přípravy jsem prostě podcenila. Holčička v devět večer zoufale řvala v postýlce, že na ni Ježíšek zapomněl, my jsme s manželem nervózně a o hladu balili dárky každý v jiném pokoji... Na ten stres nikdy nezapomenu. Je to už skoro 20 let, ale od té doby jsem si nákup dárků už nikdy nenechala na 24. prosinec!"

Stromeček: dílo všech?

V některých rodinách se strojí stromeček společně, jinde v přísném utajení. Záleží na tom, jak staré máte děti, jestli ještě věří v Ježíška a v neposlední řadě co umožňuje dispozice bytu.

Máte odrostlé batole, které se s očima navrch hlavy chodí přesvědčit do obýváku, jestli už ON nepřišel? Vypravte ho s tátou ven!

A na pořádně dlouhý výlet. Když se zadaří počasí nebo bydlíte na horách, není nad procházku slunečným dnem v jiskřivém sněhu. Krásně se při ní vyhládne, vyvětráte se a o to víc oceníte teplo a vůni domova. V Praze můžete vyrazit třeba na petřínskou rozhlednu a do bludiště, na věže Karlova mostu nebo chrámu sv. Mikuláše, případně na Loretu či do zoo. Všude tam mají otevřeno na Štědrý den alespoň do 14 hodin.

Betlémy a jesličky

Pokud se schyluje k plískanici, navštivte výstavu betlémů. Konají se v mnoha městech. Příkladem může být třeba sklepení pražské Betlémské kaple, kde se betlémy vystavují každý rok. Jsou tam i letos, jeden krásnější než druhý.

Jesličky s Ježíškem najdete také ve spoustě kostelů: v klášterním kostele Panny Marie Andělské a v katedrále sv. Víta na Hradčanech, v Panně Marii před Týnem, v Panně Marii Vítězné (Pražské Jezulátko) a v Panně Marií Sněžné. A též ve spoustě kostelů v jednotlivých pražských městských částech a různých městech. Na mnoha z těchto míst se pak konají bohoslužby už odpoledne, takže můžete s potomkem chvilku posedět v kostelní lavici a povykládat mu, kdo že to ten Ježíšek vlastně byl...

No vidíte, už se blíží třetí hodina, je čas se pomalu chystat na slavnostní večer. Než se celá rodina postupně vykoupe a svátečně obleče, bude pomalu čas na slavnostní večeři. A pak už jen čekat, až se rozzáří ta první hvězdička. A jak to máte u vás doma? Balíte také dárky na poslední chvíli, k večeři usedáte schváceni a v deset večer padnete šťastni, že jsou Vánoce za vámi? Nebo si svátky klidu a míru dokážete opravdu vychutnat? Jaké zvyky panují na Štědrý den u vás doma? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama