reklama

Dřív visela na stromečku šunka, dnes LED diody

Možná vás to překvapí, ale příběh vánočního stromečku je starý teprve 600 let. Krásně o něm dokáže vyprávět sběratel, filmař a známý český kreslíř a karikaturista Ivan Steiger. „První písemná zmínka o zdobení stromku pochází nejspíš už z roku 1419, kdy bratrstvo pekařských učedníků ozdobilo v Černém lese mezi Basilejí a Štrasburkem živý vánoční strom perníčky, jablky, ořechy a pozlacenými fáborky. Na Nový rok pak z něj pak dobroty společně setřásli," vysvětluje.

Vánoce
Vánoce | Foto: Profimedia.cz

Možná vás to překvapí, ale příběh vánočního stromečku je starý teprve 600 let. Krásně o něm dokáže vyprávět sběratel, filmař a známý český kreslíř a karikaturista Ivan Steiger.

„První písemná zmínka o zdobení stromku pochází nejspíš už z roku 1419, kdy bratrstvo pekařských učedníků ozdobilo v Černém lese mezi Basilejí a Štrasburkem živý vánoční strom perníčky, jablky, ořechy a pozlacenými fáborky. Na Nový rok z něj pak dobroty společně setřásli," vysvětluje.

Ozdoby k jídlu

Původně totiž bývaly ozdoby jedlé. V prehistorii vánočního stromku tedy nebylo nic divného, když se na větvích houpaly třeba slané preclíky nebo voňavá uzená šunka.

Později se na nich začaly objevovat perníčky, stuhy, slámové ozdoby, figurky andělů a čertů, malovaných louskáčků či dřevěných Františků. Do těch se vkládaly kouřící vonné směsi z drceného dřevěného uhlí, myrty, kadidla, cedrové kůry a špetky santálového dřeva.

Návrat k tradici

Milovníci tradice si ostatně mohou užívat i dnes. Lidové vánoční motivy najdete třeba na ozdobách Ateliéru Tewa. V ořechových skořápkách jako v peřince odpočívá celý vánoční betlém, který můžete zavěsit buď na stromeček, nebo samostatně jako originální dekoraci.

Návrat k tradici, k přírodním ozdobám a klasickým vánočním symbolům - to vše v novém, veskrze moderním provedení potom nabízí rafinované kombinace umělých a přírodních materiálů: třeba akrylu a vlny, nejčastěji v chladných barvách.

Dominuje jim vedle sněhově bílé hlavně šedá a zašedlá patina na povrchu. V tomto trendu se objevuje i řada vánočních ozdob a dekorací z vrbového proutí ve tvaru tradičních vánočních ornamentů - hvězdy, zvonku, srdce či vánočního stromečku.

Ach, kdeže loňské sněhy jsou!

Většina Čechů se však těší na stromeček vyzdobený skleněnými koulemi a klasickými řetězy. Jaké jsou nejnovější trendy? IKEA nabízí kašmírové vzory, které vdechnou sváteční atmosféru i všednímu dni. V módě je také retro. Oblíbené vánoční koule se letos více než v minulých letech vracejí k veselé, až cirkusové barevnosti. Mezi mixem výrazných, křiklavých barev dominuje červená a modrá, pestré je i povrchové zpracování - od lesklých koulí se zrcadlovými efekty přes tajemnější mat až po hrubé pískování.

V oblibě nadále zůstává také fialová barva, která byla už trendem minulých sezon. Je to barva tajuplná, mystická, barva obřadů, meditací a duchovna.

Originální moderna

A zkrátka nepřijde ani nejmodernější technologie. Například Tchibo nabízí LED diodový světelný řetěz s deseti stříbřenými skleněnými koulemi. Objevují se i řetězy zakončené optickými vlákny, která půvabně napodobují jiskření skutečného sněhu.
A co vy, jaké ozdoby na stromeček máte nejraději? Diskutovat o tom můžete pod článkem a hlasovat v naší anketě.

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama