reklama

Jak vybrat chůvu a kolik to bude stát?

Chůva je vlastně taková prababička dnešních au-pair. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že au-pair zpravidla s rodinou bydlí a je s dítětem v podstatě nonstop, zatímco chůva do rodiny dochází několikrát týdně či na nárazové hlídání.

Foto: Isifa/Thinkstock

Chůva je vlastně taková prababička dnešních au-pair. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že au-pair zpravidla s rodinou bydlí a je s dítětem v podstatě nonstop, zatímco chůva do rodiny dochází několikrát týdně či na nárazové hlídání.

Na rozdíl od au-pair chůva nepomáhá s domácností. Nejde také obvykle o mladé děvče ze zahraničí, které přijelo do země na zkušenou a zdokonalit cizí jazyk. Chůva by měla být důvěryhodná, zkušená osoba, ideálně s odborným vzděláním, jež se umí o dítě spolehlivě postarat v každé situaci.

Hlavně nestřídat!

Jaké jsou výhody a nevýhody chův? Někteří odborníci vidí nevýhodu v tom, že se chůvy často střídají. Děti si tak - na rozdíl od zmíněných au-pair - na ně nestihnou pořádně zvyknout. "Dítě kolem 5. a 6. měsíce už rozlišuje své lidi od cizích. Tehdy vzniká základ citových vztahů, a proto by se v této době neměli lidé v jeho okolí střídat a měnit," konstatuje klinická psycholožka Renata Gregorová. "Odchodem do práce v této kritické době můžeme dítě velice zmást, u některých dětí může dokonce dojít k separační úzkosti či k depresi."

Neslevujte z požadavků

Pokud se rodina přesto rozhodne pro chůvu, měla by obezřetně vybírat. Nejbezpečnější, i když trochu dražší je výběr chůvy prostřednictvím agentury. Ty většinou přijímají do svých řad jen pedagogicky či zdravotnicky vzdělané ženy, které mají zkušenosti s péčí o děti a kurs první pomoci.

Existuje však i hodně zkušených a znalých žen, které jsou dobré chůvy, ale nehledají práci přes agentury. Jsou proto levnější, ale je třeba důkladně si takovou paní „proklepnout". Ideální je, když vám ji doporučí někdo ze známých. Přece jen chůvě svěřujete své dítě a bude se volně pohybovat po vašem bytě, měli byste jí tedy stoprocentně věřit. Neslevujte proto ze svých požadavků a raději déle hledejte!

Důvěřuj, ale prověřuj!

Pozvěte chůvu napřed na schůzku bez vašeho dítěte, abyste měla dostatek času probrat s ní její dosavadní působnost, důvody, proč se uchází o práci u vás, představy, jak bude o vaše dítě pečovat. Sdělte jí své požadavky, dohodněte jednoznačné podmínky. Neváhejte zavolat rodině, kde předtím působila a zeptat se na ni - to vám prozradí více než jakýkoli pohovor!

Pokud je vám chůva po první schůzce sympatická, pozvěte ji domů. Sama nejlépe vycítíte, jak se chová k dítěti, jak s vámi jedná a jak celkově vystupuje. Také uvidíte, jak na ni dítě reaguje. Nestyďte se první dny zůstat doma a pozorovat, jestli to chůvě s dětmi opravdu jde.

Nezruinuje mě to?

Nebojte, nezruinuje. Chůvu si nepořizují jen rodiny s vyššími finančními příjmy, ale také mnoho maminek, které prostě nemají nikoho, kdo by za ně zaskočil. Pokud si paní na hlídání najdete sami, vyjde vás přibližně na 70 až 120 korun na hodinu. Oslovíte-li agenturu, bude si účtovat přirážku a dostanete se zhruba na cenu 100 - 160 korun na hodinu podle toho, jaké vzdělání chůva má.

Ceny hlídání se také liší podle toho, v jakou dobu chůva hlídá: po desáté večerní a za noční hlídání, případně o víkendech či svátcích si připlatíte. Na druhou stranu, jste-li stálými zákazníky, můžete u některých agentur čekat slevu až 10 %. To byly ovšem pražské ceny, v menších městech je hlídání levnější. U agentur se pohybuje kolem 80 korun za hodinu a můžete najít i chůvy, které vám pohlídají dítě za 50 korun za hodinu.

Tak co, jdete do toho? Je dobré pořídit si chůvu? Nebo byste cizí ke svému dítěti a do svého bytu vůbec nepustili? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Unikátní projekt: V tomhle hotelu přežijete konec světa!

Dvouletý král samby: Nosí plínky, ale tančí jako bůh!

Infobox

Co byste měli o chůvě vědět

  • Jaké má vzdělání? Kolik je jí let? Má vlastní děti?
  • Má nějaká doporučení? O kolik dětí se už starala? Jak byly staré?
  • Jak zajistí, aby ji dítě poslouchalo?
  • Jak dlouho chce pracovat v naší rodině? Jaká bude náplň typického dne, který s ní dítě stráví?
  • Kouří? Má nějaké zdravotní problémy?

Agentury nabízející chůvy

  • agslunecnice.cz
  • hlidani.cz
  • bibo.cz
  • agentura-tanja.cz
  • rodinazeskatulky.cz
  • imimi.cz

reklama
Doporučené recepty
    reklama