Jak vybírat hračky, aby odpovídaly věku dítěte?
Jakou hračku zvolit, aby rozvíjela schopnosti dítěte a zároveň ho bavila? Podle čeho ji vybírat? Pro jak staré dítě jsou vhodné různé typy hraček?
Jakou hračku zvolit, aby rozvíjela schopnosti dítěte a zároveň ho bavila? Podle čeho ji vybírat? Pro jak staré dítě jsou vhodné různé typy hraček?
Původní smysl hračky, přinášet radost a zábavu, zůstává. Přibyly ale další požadavky. Od hračky se očekává, že bude podporovat rozvoj dětské osobnosti. Měla by probouzet a rozvíjet dětskou fantazii, podněcovat pohybový, smyslový, rozumový i citový vývoj dítěte. Dítě by mělo jejím prostřednictvím rozvíjet své společenské postoje a vytvářet si dobré návyky.
Doporučujeme: Správná hračka je ta nedokonalá
Aby byly splněny všechny tyto požadavky, je nutné vybírat hračku vždy s ohledem na věk dítěte. Dětská hra se totiž vyvíjí v závislosti na vývoji a výchově. Aby se dítě mělo chuť cokoli naučit, je nutné vzbudit v něm zájem. Musí si k hračce vytvořit vztah.
Hračka by měla
- být výchovně podnětná, aby podporovala rozvoj myšlení a soustředění
- být přiměřená věku a vývojovému stupni dítěte
- být bezpečná, hygienicky snadno udržovatelná a odolná vůči dětskému zacházení
- rozvíjet dětskou fantazii
- splňovat estetické hledisko a rozvíjet dětské cítění
Co a kdy je vhodné
Při výběru hračky je nutné řídit se věkem dítěte a správně si jej zařadit do příslušné vývojové etapy. Existují celkem čtyři období:
- novorozenecké: do 1 měsíce po porodu
- kojenecké: od 1 měsíce do 1 roku
- batolecí: od 1 do 3 let
- předškolní: od 3 let do 6 let
Podívejme se nyní na ně pozorněji.
Novorozenecké období
Pro každé dítě je to čas velkých změn, kdy si zvyká na nové prostředí a podněty. Vytváří si první osobní kontakt, obvykle s maminkou. Hračky v tomto období ustupují do pozadí a plní funkci převážně dekorační.
Kojenecké období
Dítě se začíná rozvíjet a spolu s ním i jeho osobnost. Rozeznává předměty, jejich tvary a barvy. Rozvíjí se jeho hmat a sluch, objevují se první náznaky řeči, spojené s pokusy o rytmizaci. Kojenec experimentuje, trénuje koordinaci zraku, hmatu a pohybu. Uvědomuje si zvuky. Rychlý vývoj je způsoben velkým množstvím podnětů, převážně z hraček.
Podívejte se: Krvelačné panenky: Tyhle byste doma nechtěli...
Ty by neměly být rozebíratelná a její velikost i váha by měly být přizpůsobeny velikosti dětské ruky. Kojencům se líbí závěsné hračky na kočárek, edukativní plyšové hračky nebo hrací podložky s hrazdičkou. Tyto všechny věci motivují ho ke zrakovému soustředění, sledování pohybu a k počátkům úchopu. Zavěšené objekty by měly být snímatelné a omyvatelné, měly by se pohybovat nebo vydávat nějaký zvuk. ke konci období už přicházejí na řadu dynamické hračky jako vláčky, míče, kostky, panenky či mluvící plyšová zvířátka.
Období batolete
Dítě se učí chodit a mluvit, začíná si uvědomovat samo sebe, uplatňuje svou fantazii a tvořivost. Experimentování pomalu přechází v hru. K výcviku koordinace svalových pohybů a k odstranění prostorové nejistoty přispívají motorické hry. Děti při nich cupitají, pobíhají, poskakují, koulejí se... V tom jim pomáhají míče, odstrkovadla, vozíčky nebo tahací hračky.
Díky manipulačním hrám dochází k procvičování jemné motoriky, zpevnění držení ruky a paže, zlepšení koordinace obou rukou. Nejčastěji k tomu děti používají puzzle a stavebnice.
Batolata trénují také sociální modely chování, začínají napodobovat prostředí a vztahy, ve kterých vyrůstají. Vyhledávají panenky s plenkami, kuchyňské nádobíčko, dětské nářadí pro truhláře či zahradníky. Velký Při hře s nimi rozvíjejí řeč, vytvářejí dialogy, zpívají si a imitují různé zvuky.
Předškolní věk
Hry se stávají mnohem reálnější, napodobují běžné situace ze života. Pomáhají začleňovat děti do kolektivu a zlepšují jejich schopnost spolupracovat. Děti se prostřednictvím didaktických her zvolna připravují na školu. Hračky, které je v tomto období zabaví: Stavebnice, mozaiky, maňásci, první společenské hry, domino, pexeso, puzzle. Rozličné sportovní prostředky jako koloběžky, kola či brusle jsou pak skvělým prostředkem zlepšování motorických a fyzických schopností.
zdroj: Babydirekt.eu
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dětský pláč patří k nejhorším zvukům, lidé ho nesnášejí
Češi jsou prudérní rodiče! Alespoň podle Švédů
Nejčastější chyby, které děláme při zařizování bytu