reklama

Dětský pláč patří k nejhorším zvukům, lidé ho nesnášejí

Skřípání nože o láhev, ženský vřískot, dětský pláč - tyto zvuky vás spolehlivě zneklidní. Naopak když uslyšíte potlesk nebo dětský smích pocítíe pohodu. Které zvuky v lidech vyvolávají stres a které naopak probouzejí radost?

Foto: Profimedia.cz

Skřípání nože o láhev, ženský vřískot, dětský pláč - tyto zvuky většinu lidí spolehlivě zneklidní. A naopak: Když uslyšíte potlesk, dětský smích nebo tekoucí vodu, jen tak mimochodem vás ovládne příjemná pohoda.

"Kdo má uši k slyšení, zacpi si je! Zazní ty nejhnusnější zvuky," varuje psychiatr Radkin Honzák na svém blogu. Prozradí, vám, které zvuky v lidech vyvolávají stres a které naopak probouzejí radost.

Zrak jde nahradit, sluch ne

Málokdo si uvědomuje, jak cenným smyslem je sluch. Ztráta zraku odděluje postižené od světa věcí, ale ztráta sluchu od světa lidí. Má ještě další nepříznivý dopad. Zatímco nevidomé všichni litují a snaží se jim pomoci, nedoslýchavým se posmívají a neslyšícím vůbec nerozumějí. Tato porucha omezuje i rozsah a možnosti kompenzace, kterou je mozek schopen realizovat například po ztrátě zraku.

Čtěte také: Část mozku máme v břiše aneb Pocit hnusu zachrání život

U nevidomých se do nepoužívané zrakové kůry "přestěhují" spoje z jiných senzorických orgánů a člověk začne "vidět a číst" prsty, dokonce sem míří signály z konce slepecké hole, zjemní a zostří se sluch a není bez zajímavosti, že mnoho takto postižených osob vynikne na hudební scéně jako Ray Charles, Jaroslav Ježek, Stewie Wonder nebo úžasné české dívčí trio Makabara. U lidí po ztrátě sluchu nic podobného nenastane.

Vzácné ticho

Zrak nás spíše oddaluje, kdežto sluchem se dotýkáme na dálku. Oči můžeme přivřít, ale uši nemají žádná víčka. Mají nás totiž bezpečněji chránit. Vnímáme jimi pohotověji, protože jsou biologicky důležitější. Část sluchové dráhy míří přímo do jednoho z emočních center, do mozkového jádra amygdaly, kde je zpracováno jako signál rozlišující pohodu nebo nebezpečí.

Více článků Radkina Honzáka najdete na blogu Aktuálně.cz.

Světelný smog sice možná zhoršuje kvalitu spánku, ale někdy si ho ani neuvědomíme. Akustický smog škodí, ať už si to uvědomujeme, nebo ne. Poškozuje přímo sluchové ústrojí, vyvolává nepříznivé emoční a fyziologické odpovědi, vede ke spánkovým poruchám a nepříznivě ovlivňuje pracovní výkon.

Ty nejhnusnější zvuky

Nejsou to projevy politiků, jak by se dalo v současné rozčeřené době očekávat, ale univerzálně působící negativní signály. Vědci z Newcastle University jich vybrali deset a aby to vykompenzovali, dodali též některé zvuky milé (jak to tak na světě chodí, v počtu pochopitelně menším). Pojďme se tedy chutě podívat na inventuru nejodpornějších akustických signálů seřazených od toho nejhnusnějšího dále:

  • skřípání nože o láhev
  • skřípání vidličky o sklenici
  • skřípání křídy o tabuli
  • skřípání pravítka o láhev
  • skřípání nehtů o tabuli
  • ženský vřískot
  • bruska
  • kvílení brzd
  • dětský pláč
  • elektrická vrtačka

A které jsou ty příjemné?

  • tekoucí voda
  • hrom
  • dětský smích
  • potlesk

Také vás zarazil "hrom" jako příjemný zvuk? Požádali jsme o vysvětlení Radkina Honzáka. "Většina respondentů zřejmě vítá hrom v naději, že praštil do jejich nepřátel. Podle hypotézy vyvinuté výrobci nábytku je to jásot nad tím, že bude zase práce, protože uhodil hrom do police. A slovenští šovinisté říkají, že keď nad Tatrami hromy divo bijú, bratia sa stratia," usmívá se a dodává: "S výčtem příjemných zvuků bych souhlasil s dodatkem, že tekoucí voda by pro mne nebyla tím posledním. Jistě každý z nás - já také - zná ještě příjemnější, které jsou pro něj víc než rajskou hudbou. Jen by neměly svou intenzitou přehlušit kvákání žáby." Proč? To se dozvíte vzápětí.

Co nejvíc hlučí?

Je pověrou, že pokud si na hluk zvykneme, že nevadí. Vadí! A ještě víc vadí přetěžování sluchu hlukem, který dobrovolně nasazujeme prostřednictvím sluchátek a ušních špuntů v intenzitě kolem stovky decibelů přímo na bubínek. Že je to IN sluchové ústrojí nezajímá - zpracuje hudební rámus stejně debaklově jako kravál pneumatické vrtačky.

Podívejte se na nejčastější zdrojů hluku okolo nás:

Ticho: šelest listí při slabém větru (10 decibelů), předení kočky, tikot náramkových hodinek (20 db), šepot, tichý byt nebo ulice (30 db)
Relativní hluk: tlumený rozhovor (40 db) hra na klavír, pouliční hluk (50 db), televizor při běžné hlasitosti (55 db), hlasitý hovor (60 db), kvákání žáby (64 db)
Absolutní hluk: klapání psacího stroje, liják (70 db), hluk frekventované ulice (75 db), silná hudba, chrápání, štěkot psa (80 db), kohoutí kokrhání, zvonění telefonu, tramvaj (85 db)

Využijte služeb odborníka a nechte si zuby vybělit se slevou >>

Ohrožení: jedoucí vlak, symfonický orchestr (90 db), motorka, pneumatická sbíječka (100 db), obráběcí stroj, diskotéka (110 db)
Akutní nebezpečí: startující letadlo (120 db), výbuch sopky (130 db), petardy (170 db)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Máma zabila autistického syna, nesnesla jeho utrpení

Nejzáhadnější místa ČR: Hřbitov z Erbenovy balady

Proč muži podléhají ňaderné přitažlivosti?


 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama