reklama

Jak nemít astmatické miminko

Jste těhotná? A také nápadně bledá a unavená? Objevuje se u vás bušení srdce? Nemáte chuť k jídlu? Požádejte svého praktického lékaře nebo gynekologa o vyšetření krve!

Maminka s miminkem
Maminka s miminkem | Foto: Profimedia.cz

Jste těhotná? A také nápadně bledá a unavená? Objevuje se u vás bušení srdce? Nemáte chuť k jídlu? Požádejte svého praktického lékaře nebo gynekologa o vyšetření krve!

Vyjmenované faktory totiž představují známky chudokrevnosti. Tuto nemoc byste neměla podceňovat, ale ani se jí děsit. V požehnaném stavu totiž trpí anémií více než polovina žen. Stačí dodat tělu železo, proteiny a vitamin B12, aby si s ní poradilo. Pokud problém zastavíte včas, můžete tak snížit riziko rozvoje průduškového astmatu u svého ještě nenarozeného dítěte. Bylo totiž prokázáno, že chudokrevnost v těhotenství zvyšuje riziko astmatu u dítěte.

Jen pro porovnání

Muž potřebuje přibližně 1 miligram železa na den, žena pro pokrytí ztrát během menstruace 2 mg. V období těhotenství toto číslo razantně stoupá. V raném stádiu jsou to 2,5 mg a v posledním trimestru již přes 6,5 mg. Zvýšenou spotřebu vyvolává nadprodukce erytrocytů a růst placenty s plodem. Tělo ženy sice dokáže na vzniklou situaci zareagovat a zvýšit vstřebatelnost železa, avšak ne vždy to stačí. Velkou roli totiž hraje, v jaké podobě je železo přijímáno.

Jak ji poznáte?

Jde o stav, kdy je v těle nedostatek červených krvinek pro přenos kyslíku. Projevuje se silnou únavou a celkovou slabostí. Postižená maminka má problémy se soustředěním při výkonu běžných a rutinních každodenních činností. Špatně a s námahou dýchá.

Anémie během těhotenství je velmi nebezpečná pro matku i plod. Často se setkáváme s předčasným porodem a nízkou hmotností novorozeněte. Miminka, jejichž hmotnost nepřekročí hranici 1,5 kg, mívají z 80 % problém s chudokrevností a je nutné jim v prvním roce života dodávat železo, protože nemají dostatečné zásoby. Matky mívají v šestinedělí potíže s hojením ran.

Statistiky nelžou

Podle statistik přitom přibývá dětí, u kterých se již v časném dětství objevuje astma nebo opakující se pískoty v poslechovém nálezu na plicích. Vědci zjistili, že matky těchto dětí v těhotenství častěji trpěly chudokrevností.

Vědci do studie zařadili 597 rodin. V nich trpělo 12 % žen těhotenskou chudokrevností. U 22 % dětí těchto žen se objevily opakující se pískoty v poslechovém nálezu na plicích během prvního roku života a 17 % dětí trpělo průduškovým astmatem v šesti letech.

Vyvážená strava

Vědci mají pro nastávající maminky trpící těhotenskou anémií jednoduchou radu: Hlídejte si dostatek železa ve stravě a vašemu dítěti se bude dýchat snadněji! Ve stravě by neměla chybět žádná ze složek. Aby se chudokrevnosti během těhotenství maximálně předcházelo, je třeba včas odhalit nedostatečný přísun potřebných látek v podobě potravy.

Pokud tedy některé potraviny nejíte, poraďte se s lékařem, kterými jinými je možné si nedostatek nahradit, či zda byste neměla užívat vitaminové nebo minerální doplňky. A pokud by se u vás chudokrevnost prokázala, začněte brát železo v doplňcích stravy včas, abyste udělala co nejvíce v prevenci astmatu u svého ještě nenarozeného dítěte.

zdroj: bez-alergie.cz, anemie.ordinace.biz

reklama
Doporučené recepty
    reklama