reklama

Jak naučit dítě lyžovat: Praktické rady, které fungují

Kdy začít učit dítě lyžovat? Zkusit to sám, nebo ho dát do lyžařské školky? Čím ho na lyže vybavit a jak motivovat? Poradíme vám.

Foto: Thinkstock

Kdy začít učit dítě lyžovat? Zkusit to sám, nebo ho dát do lyžařské školky? Čím ho na lyže vybavit a hlavně jak motivovat?

Takové otázky si klade většina rodičů, kteří mají doma předškoláky. Nabízíme vám na ně odpovědi.

Nejdřív ve třech letech

Jak poznáte, kdy s lyžováním vůbec začít? To je u každého dítěte individuální. Obecně platí, že spodní hranice pro výuku jsou 3 roky, optimum ale až 5 let.

Doporučujeme: Rady zkušené matky: Na lyže s dětmi v pohodě

"Mladší děti nemají dostatečnou pohybovou koordinaci a jejich kostra není natolik vyvinutá, aby bez problémů odolala tlakům na kyčle, kolena a kotníky za jízdy," varuje Sabina Kmecová, instruktorka z lyžařské školky v Nebespánu v Kašperských Horách.

Velmi důležitý je podle ní také mentální, emocionální a sociální vývoj. "Dítě, které je zvyklé na kolektiv, většinou nemá problém zařadit se do výuky v lyžařské školce. Když to odmítá, počkejte další rok," radí.

Malý domácí test

Že dítě vše zvládne, poznáte snadno: Jestli rádo tráví v zimě čas venku, baví ho běžné pohybové aktivity, pokud už umí na kole či koloběžce a udrží rovnováhu, je určitě dobrým adeptem na první lyžařské krůčky.

Můžete si udělat i malý domácí test. Zkuste doma, někde na starém koberci, obout prckovi lyžařské boty a připevnit lyže. Nechte ho dělat krůčky, zvedat nohy, trénovat rovnováhu. Pokud do bot vůbec nechce nebo po minutě dostane hysterický záchvat, víte, že má na lyžování ještě čas.

Instruktor vs. rodič

Kdo bude dítě učit? Pokud rodič umí dobře lyžovat a zná základní metodiku, může to zkusit sám. Obecně se však doporučuje výuka v lyžařské školce.

"Ideální je kombinace obojího: zkušený instruktor a trpělivý rodič. Pro úplné začátky, tedy zhruba první dvě lekce, doporučuji individuální výuku. Jakmile se dítě naučí jet v pluhu a bezpečně zastavit, může se zařadit do skupinky na stejné úrovni, kde vzniká přirozená motivace," radí Sabina Kmecová.

Základem je vybrat pro první lyžařské pokusy správné místo: široký, přehledný, mírný svah s dojezdem do roviny. Pro malé děti je totiž rozhodující pocit bezpečí. neovladatelná jízda z prudšího svahu v nich může vyvolat děs, a pak už s nimi nehnete. Počkejte si na kvalitní čerstvý sníh a hezké počasí, dítě dobře oblékněte, nakrmte, vyčurejte, zkrátka aby bylo v pohodě!

Čtěte také: Naučte se pečovat dětem o lyže!

Doporučujeme začít v výukou dopoledne, kdy je dítě ještě plné síly. S délkou učení to nepřehánějte. U tříletých je úspěch, když vydrží hodinu ve výstroji a spolupracují. Počítejte také s tím, že za hodinu se dítě lyžovat nenaučí. Jestliže po týdnu zvládne vyjet kopeček na provazovém vleku, bezpečně ho pluhem sjet a dole zastavit, je to velké vítězství.

Lyžařská školka: Značka bezpečně

Málokterý rodič má na učení pevné nervy a dostatek zkušeností, lyžařská školka proto představuje dobré řešení. Měla by se nacházet mimo hlavní provoz lyžařského areálu, případně být oddělena plůtky. Poblíž by měla mít chatu a restaurací, kde se dítě může ohřát a odpočinout si, ideálně vybavenou vytápěnou hernou.

Standardním vybavením svahu je potom provazový vlek či pohyblivý pás, hezké a barevné pomůcky: obrázky, slalomové tyče, podjížděcí branky, barevné kostky, kruhy, pytle či hranoly na sezení a odpočinek.

Instruktor by měl působit mile. Vám i dítěti by se měl představit, navázat s ním kontakt, zeptat se na jméno, záliby... Rodičům by měl podat informace o výuce a vyžádat si pro všechny případy telefonní kontakt. Měl by také zkontrolovat lyžařskou výzbroj a výstroj, případně se zeptat dítěte, jestli mu není zima nebo mu něco nechybí. A hlavně: Měl by se mu líbit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Lze i na lyžích vypadat dobře? Poradíme

25 panen porodilo děti: Hrají si lékaři na Boha?

Blondýnky a IQ: Tušíte zradu?

Lyžařské vybavení pro děti

Dětská sjezdová lyže by měla být přibližně o 20 cm kratší než výška dítěte, u začátečníků klidně o 30 cm, protože delší lyže se hůř ovládají. Lyže musí být vybaveny bezpečnostním vázáním, seřízeným na váhu dítěte. Boty by měly být pohodlné a dětem se v nich při chůzi nesmí zvedat pata. Nepodceňte ani kvalitní rukavice a raději ještě jedny rezervní do zásoby.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama