reklama

Honzík a Daneček: Kluci, kteří zabili své mámy

V bolestech jim daly život. Oni je v bolestech sprovodili ze světa. Co strašného se musí stát v hlavě muže, který zabije svoji vlastní maminku?

Foto: Profimedia.cz

V bolestech jim daly život. Oni je v bolestech sprovodili ze světa. Co strašného se musí stát v hlavě muže, který zabije svoji vlastní maminku?

Otcovrah. To slovo máme nejčastěji spojené se středověkým bojem o moc ve vládnoucích rodech. V ženském rodě protějšek nemá - zabít svou maminku, to se naštěstí nestává příliš často. Ale dochází k tomu.

Podívali jsme se na několik takových případů z posledních let. Co mají společného? Honzík, Daneček, Pavlík - tak jim možná jejich maminky kdysi říkaly. Kdysi - když ony byly ještě naživu a oni jen malí kluci...

Honzík: Zabil mámu, protože rozbila sklo ve dveřích

Jan Peprna (32 let) ztloukl matku, protože ve společném bytě upadla a rozbila skleněnou tabulku ve dveřích. Byla opilá, on také. Nechal ji ležet zbitou v kaluži krve. Podlehla svým zraněním: krvácela do mozku a měla propíchnutou plíci. Původně dostal 17 let, Vrchní soud v Olomouci však trest o 3 roky snížil. Jako polehčující důvod uvedl, že agresivitu u vraha vyvolal alkohol.

Daneček: Zabil mámu, její kocour mu znečistil pokoj

"Měl jsem chuť ji zabít už od dětství," přiznal během vyšetřování Daniel Halbrštát (33). Také on žil s maminkou v jedné domácnosti, kde ji zabil. Nejdřív ji dvakrát uhodil kladivem do hlavy, když se zlomilo topůrko, ubodal ji největším nožem, který v kuchyni našel. Mířil do břicha a do hrudníku. "Chtěl jsem zasáhnout srdce, zabořil jsem do ní nůž až po rukojeť," přiznal při soudním procesu. "Chovala se ke mně dobře, ale vadila mi ta její faleš. Poslední dobou jsme spory s matkou neměli, akorát mě naštval ten kocour, prostě přetekl pohár." Byl odsouzen na  17 let.

Čtěte také: Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Oba vrahové byli muži v plné síle. Oba bydleli s maminkou v jednom bytě. Oba s matkou navenek vycházeli normálně, tragédii spustila nicotná pohnutka. Jako přes kopírák je podobný i případ, kterým se soud začal zabývat teprve před dvěma týdny.

Pavlík: Nemám pro to vysvětlení

Že byla paní Věra zavražděna, se zjistilo až při soudní pitvě, rdoušení prokázalo zkoumání jejích ostatků na soudním lékařství. Z vraždy byl obviněn její syn Pavel S. (49). "Nevím, co se stalo, nemám pro to vysvětlení," uvedl u soudu. Svou vinu popírá. V době činu prý jezdil po městě autem a o násilné smrti matky se dověděl až od policie. "Nic jsem neudělal. Máma se několikrát ročně dávila silnými záchvaty kašle. A měsíc před smrtí se při takovém záchvatu bouchala rukou do krku, aby si ulevila," hájil se. Pokud soud jeho vinu prokáže, hrozí mu až 18 let vězení.

Je na vině krize hodnot?

Poslední případ, o kterém budeme psát, je daleko méně tragický, nicméně těm předchozím nastavuje zajímavé zrcadlo. Obvodní soud pro Prahu 4 uložil ženě podmíněný trest za týrání svěřené osoby. Důvod: zbila svého syna vařečkou tak, že měl na zadku podlitiny. Upozornila na to školní psycholožka, za kterou chlapec přišel. Byl totiž nešťastný, protože maminku miluje. Matka byla do té doby bezúhonná a syn nejevil znaky týraného dítěte. Nejvyšší soud, kam se případ nakonec dostal, nakonec matku obžaloby zprostil. Otazníky však zůstávají.

Že dítě potřebuje znát limity svého chování, aby prospívalo, je všeobecně známé. Kde však leží hranice výchovy? Jsou pro jejich stanovení potřeba fyzické tresty, nebo se lze bez nich zcela obejít? A jaké selhání vede k tomu, že syn nakonec pozvedne ruku na život vlastní matky? Přílišná přísnost, nebo naopak moc tolerance?

Mnoho otázek, málo jednoznačných odpovědí... Jisté je jen jedno: Vražd v rodinách přibývá. "Může za to krize hodnot," tvrdí psychologové. Co si o tom myslíte vy, naši čtenáři?

zdroj: zpravy.idnes.cz, blesk.cz, novinky.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rodičovské úlety aneb Nechutné rozmazlování dětí penězi

Přijímačky a maturity: Vše, co potřebujete vědět

Akné u dospělých? Nesahejte si na obličej


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama