reklama

Hlídáte pitný režim u vašeho dítěte?

Máte pocit, že vaše dítě nutíte, aby pilo? Podívejte se, zda je to nutné. Jak je to s pitným režimem u dětí!

Foto: Isifa/Thinkstock

Každé dítě by mělo dodržovat pitný režim stejně, jako dospělý člověk. V létě musíme dávat pozor na to, co naše děti pijí a jak často je vidíme se skleničkou vody.

V létě hrozí úžeh, úpal a dehydratace. Nedostatek tekutin bychom měli řešit i v momentě, kdy je ratolest nemocná. Podívejte se, jak je to s pitným režimem u dětí!

Voda, základní ingredience života

Voda nedodává žádnou energii ani vitamíny a přesto je velmi potřebná pro náš život. Aby náš organismus správně fungoval a postaral se o naši imunitu, potřebuje k tomu velké množství vody. 60 procent vody odchází s močí, 20 procent se odpaří kůží a 5 procent vyjde ven spolu se stolicí. Denně proto musíme zásoby doplňovat.

Tekutiny jsou pro lidské tělo nenahraditelné. Ve vodě se rozpouští celá řada živin. Pomáhá nám při sportování správně odvádět pot a v létě funguje jako tepelná rovnováha. Prostě bez vody to nejde. Dětský organismus má potřebu tekutin mnohem větší než dospělý člověk. Množství vody se vypočítává podle hmotnosti a věku dítěte. Takové množství si snadno vypočítáte vzorečkem:

60 ml x váha dítěte = denní množství potřebných tekutin

Dbejte na zdraví dítěte

Pitný režim dítěte se vypočítá vzorcem, ale stále je nutné sledovat ostatní faktory. Tekutiny se odvíjejí od toho, zda je dítě zdravé, jakou má fyzickou aktivitu, jaké je počasí. Další dobrou pomůckou je zabarvení moči. Tmavá barva je známkou nedostatečného zásobení organismu. Nedostatek tekutin v těle způsobuje únavu, bolest hlavy, nepozornost a vyčerpanost. Dlouhodobý špatný pitný režim způsobuje onemocnění ledvin a celkový kolaps organismu.

Jak správně pít

Nenuťte děti vypít najednou půl litru vody. Rozdělte pití do menšího množství během celého dne. Organismus při velkém množství tekutin na jednou má během chvilky velké starosti vše spotřebovat. Stejně tak je důležité podávat pití o správné teplotě. Voda by měla mít od 20 - 25 stupňů Celsia. Vychlazené ani horké nápoje nejsou pro organismus dětí dobré. Základem všeho by měla být neperlivá stolní voda. Určitě započítávejte do celkového denního příjmu i tekutiny z polévky, ovoce, omáček a vodu v potravinách.

V případě, že má vaše dítě problémy se napít, mějte po ruce nějaké ovoce, zeleninu, nebo mu k obědu připravte silnou polévku, která ho nejen zasytí, ale splní i potřebu tekutin. Vyvarujte se přeslazeným a syceným nápojům, které jsou velmi často i podchlazené.

reklama
Doporučené recepty
    reklama