reklama

Ethan (14) prožívá horor: Dva roky v bublině bez lidí

Anglický školák Ethan Greenwood (14) bude dva roky zcela izolován v plastové bublině. Jeho imunita totiž kolabuje a jedinou možnost záchrany představuje transplantace kostní dřeně a naprostá izolace.

Foto: Profimedia.cz

Anglický školák Ethan Greenwood (14) se ničím neprovinil, a přesto bude dva roky zcela izolován v plastové bublině bez jakéhokoli lidského doteku.

Bude se muset obejít bez pošťuchování dvou bratrů, tátova pohlazení, máminy pusy na dobrou noc...

Jeho imunitní systém totiž neustále kolabuje a jedinou možnost záchrany představuje transplantace kostní dřeně, po které bude třeba chlapce zcela izolovat od bacilů a bakterií.

Nemoc, která nemá jméno

Ethan měl problémy dlouhodobě. Najíst se pro něj představovalo nepřekonatelný problém. Tři roky strávil vyšetřeními a testy v nemocnici. V podezření byla Crohnova choroba, leukémie, rakovina, tuberkulóza, AIDS a vůbec všechno možné, ale nic z toho se nepotvrdilo.

Doporučujeme: "Měl bys umřít!" řekla máma ochrnutému synovi

Jisté bylo jen jedno - chlapcův imunitní systém je  neustále přepínán, takže se hroutí. Co je důvodem absolutního selhání imunity, nikdo z lékařů netuší.

"Všichni ti doktoři byli úplně mimo. Jeho nemoc je tak vzácná, že ani nemá jméno," uvedla Ethanova maminka Sharon pro místní deník Telegraph & Argus.

Možnost léčby pomocí transplantace kostní dřeně navrhl až odborník na autoimunitní systémy. V jejím rámci bude úplně zlikvidována původní obrana chlapcova těla a nahrazena novou imunitou, která by měla fungovat lépe.

Smrtonosné bacily

Neznámá nemoc napadla u Ethana všechny životně důležité orgány: žaludek, játra, slezinu, slinivku břišní. A také obě plíce, takže pracují pouze na třetinovou kapacitu. Chlapec žil proto doposud doslova v domácím vězení. Kdykoli chtěl vyjít ven, musel si nasadit masku, aby ho nenapadla nějaká infekce. Běžný bacil, který jiní odnesou jen mírným nachlazením, pro něj představoval smrtelné nebezpečí.

Nyní čeká dětské nemocnici v Newcastlu na transplantaci kostní dřeně, která proběhne už za týden. Ve svém vysoce sterilním prostředí se smí potkávat jen s mámou, tátou a mladším bráchou Alexem. Staršího bratra Connora, kamarády nebo babičkou s dědou vídá jen na skypu. A v bublině zůstane, dokud nebude jasné, že transplantace pomohla.

Omezený život v bublině

Bublinu představuje vzduchotěsná místnost o délce stěn 2,5 m s vlastním přívodem kyslíku. Pacient v ní má vlastní ošetřovací stanici, koupelnu a záchod, televizi. Provoz je financován nadací Bubble Foundation UK.

Může to trvat dva měsíce, ale také dva roky, než bude jisté, že Ethan smí vyjít bez rizika ven. Pořád je to však lepší osud, než jaký postihl Davida Vettera z amerického Texasu. Ten byl v podobné sterilní plastikové kapsli umístěn hned po narození a strávil v ní v podstatě celý svůj život. Zemřel ve věku 12 let.

Čtěte také: David, chlapec z bubliny: Život strašnější než smrt

Jeho rodiče, věděli, že se narodí s genetickým postižením, a tak se z Davida stal de facto pokusný králík. Byl odsouzen k celoživotní izolaci ve sterilizovaném kokonu ve tvaru bubliny, bez lidského doteku, bez možnosti udělat víc než pár kroků, dotknout se vnějšího světa nebo se v něm ocitnout. Kontakt probíhal pouze přes speciální rukavice, vsazené do stěn. Komora byla navíc stále nafukovaná hlasitými kompresory, což ztěžovalo komunikaci. Chlapec trpěl úzkostmi a těžkými depresemi.

Přesto měl jeho strašný osud smysl. Lékaři díky němu získali spoustu zkušeností, které nyní zachraňují životy dětí, jako je třeba Ethan. Transplantace, která ho čeká není bez rizika. Ale když všechno vyjde, může vyjít z bubliny úplně zdravý a žít bez omezení. Úplně obyčejný život je také jeho jediným, největším přáním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Strašná nemoc: dvanáctiletá Afričanka vypadá na šedesát

12 znamení, že už jste opravdu staří

Rady a tipy: Jak skoncovat se slimáky na zahradě!

 

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama