reklama

Dvojčata? Nápor na nervy a peníze i dvojnásobná radost

Zpočátku se nezastavíte: maminka od miminka má starostí nad hlavu s jedním prckem, a teď si představte dvojí přebalování a krmení, dvojí koupání, dvojí oblékání zimních věcí před procházkou ven... Jenže jak běží čas, zjistíte, že k nevýhodám přibyly výhody: děti si vystačí samy se sebou, spolu si hrají, spolu usínají, spolu mluví. Prostě dvojčata mají i své výhody.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zpočátku se nezastavíte: maminka od miminka má starostí nad hlavu s jedním prckem, a teď si představte dvojí přebalování a krmení, dvojí koupání, dvojí oblékání zimních věcí před procházkou ven...

Jenže jak běží čas, zjistíte, že k nevýhodám přibyly výhody: děti si vystačí samy se sebou, spolu si hrají, spolu usínají, spolu mluví. A vlastně také jedno těhotenství a jeden porod, ale hned se dvěma dětmi jako výsledkem - to také není docela špatné. Projdete si jen jedno období vzdoru (pravda ve dvojnásobné intenzitě), jedinou pubertu… Prostě dvojčata mají své výhody.

Ale ne vždycky. Jak to je doopravdy, vám prozradí ostřílený otec tříletých dvojčat. "Je to dvojnásobná starost, ale i dvojí radost," přiznává Karel Douba, tatínek Karolínky a Ondráška. Když náhodou jedno z dětí nemá náladu, má ji to druhé, takže se dá čerpat dobrá nálada u něho. 

Kdy jste se dozvěděl, že čekáte dvojčata, zaskočilo vás to?

Manželka Dáša byla na umělém oplodnění, a když šla na kontrolu - aby se dozvěděla, jak to dopadlo - řekli jí, že se ujala dvě vajíčka. Osobně si dvojčata moc přála. Telefonovala mi to. Moje reakce nebyla zrovna taková, že bych štěstím výskal. Řekl jsem jí, že má, co chtěla...

To zřejmě byla z vaší reakce zklamaná...

Byla. Ale já jsem si v prvním okamžiku zcela pragmaticky pomyslel: No jo, no, dvě. To je spousta starostí, práce, potažmo peněz. Když jsme se potom s Dášou viděli, uvědomil jsem si i nepraktickou stránku věci - jaké to je štěstí. Přiznávám, že moje prvotní reakce nebyla určitě tak romantická, jak si ženy představují. Ale zase jsem byl upřímný.

Doporučujeme: Siamská dvojčata, krutý osud

Časem se z vás stal pyšný táta, ne?

To víte, že ano. Chodil jsem se ženou na ultrazvuky, vozil ji na prohlídky a sdílel s ní její radost. Sedíte spolu doma, držíte se za ruce, bavíte se, že budete mít dva uzlíky. Třeba přijdete na to, že se každý můžete mazlit "se svým", nebudete se hádat, pak si je vyměníte. Začnete si všechno plánovat a čím dál víc se těšíte. 

Jak vypadá běžný provoz rodiny?

Ze začátku bylo všechno hlavně na Dáše. Když kojila a jedno mimino dopilo, vzal jsem si ho na odříhnutí a Dáša dala pít druhému. Jakmile přestala kojit, pomáhal jsem připravovat mléko, mýt lahve. Byl jsem taková pomocná síla. Bylo fajn, když jsem si mohl Karolínku nebo Ondráška vykoupat. Teď se koupají spolu. To se pak hádají, kdo půjde první z vany a kdo si bude ještě hrát. A my si musíme vzpomenout, kdo šel první včera, abychom byli spravedliví. Je to docela makačka. Pamatovat si, kdo kdy co dělal, aby se ani jeden z nich necítil odstrkovaný.

V jakých situacích musíte fungovat oba?

Třeba při nákupu botiček. Jeden hlídá dítě, druhý vybírá, a pak si to vyměníme. Když byly děti hodně malé, tak jsme ve dvou absolvovali prohlídky u dětského lékaře. Každý měl jedno dítě, svlékl ho a nesl doktorce. Druhý rodič zase hlídal to svoje. Když jsem se v té době ucházel o práci, měl jsem s tím docela problémy. Jakmile jsem řekl, že máme dvojčata, tak zprvu říkali: Jé, to je úžasné! To si to asi užíváte! Ale když jsem dodal, že s nimi musím chodit k lékaři, tak se na to koukali docela špatně a řekli, že by to nešlo. 

Jsou dvojčata větší nápor na peněženku?

Jistě, dvě děti, to je přece jenom větší zásah do financí. Pleny, mléko jsou přitom menší výdaje. Ekonomiku pocítíme při takových těch nárazových nákupech, třeba při koupi botiček. Nebo zaplatit najednou dvakrát očkování proti meningitidě, to je velká položka. Ala zase všechny tyto výdaje máte jednou provždy, a zboží pořídíte naráz v jednom obchodě.

Z čeho máte největší radost?

S dvojčaty prožíváme stejné věci jako u jiných dětí, ale obměněné dvakrát v jeden čas. Vždycky se potěším, když mě rodina čeká na nádraží. Obě děti se najednou rozeběhnou a utíkají mi naproti. Nebo mě společně vítají ve dveřích. Ale když chci od jednoho, aby mi dal pusu, a řekne ne, tak i ten druhý drží basu a pusu mi nedá.

A co vy, mílí čtenáři, chtěli byste mít dvojčata? Zvládli a chtěli byste prožívat dvojitý zápřah, dvojitou starost, ale i radost? Hlasujte v naší anketě.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Menstruaci lze chápat jako selhání, říká porodník

Na malostranském hřbitově leží svatá holčička

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama