reklama

Siamská dvojčata: Osud jako z románu

Jeden mozek, dvě těla. Nebo také opačně - jedno tělo, dvě hlavy... A spousta společných orgánů. Pro takto narozená siamská dvojčata platí, že je nedokáže rozdělit "ni život, ni smrt".

Foto: Žena

Jeden mozek, dvě těla. Nebo také opačně - jedno tělo, dvě hlavy... A spousta společných orgánů. Pro takto narozená siamská dvojčata platí, že je nedokáže rozdělit "ni život, ni smrt".

Pro lékaře jsou extrémně zajímavou možností zkoumat fungování lidského těla, zejména mozku. Některá siamská dvojčata totiž mohou vidět čtyřma očima, číst myšlenky sourozence, trpět jeho bolestí. Úžasný materiál ke studiu... Jak se však snášejí dvě lidské bytosti, odsouzené na doživotí do společné cely téhož těla - bez provinění, ale také bez možnosti odvolání?

Příliš mnoho společného...

Abigail Loraine a Brittany Lee Henselovy, sestry z americké Minnesoty, jsou na tom úplně opačně: mají jedno tělo a dvě hlavy. Také ony sdílejí navzájem své pocity: když jednu z nich bolí zub, trpí i ta druhá.

Mají příliš mnoho společných tělesných orgánů, než aby mohly existovat samostatně: 2 ruce (původně byly tři, ale tu třetí, malá a znetvořenou, umístěnou mezi hlavami, lékaři chirurgicky odstranili), jednu pánev se dvěma nohama, společná játra, močový měchýř, hrudní koš s ňadry, tlusté střevo a pohlavní ústrojí. Ve společném hrudním koši sice každé tluče vlastní srdce, ale spojuje je pouze jeden hodně atypický oběhový systém, jež zahrnuje mimo jiné 3 a půl plíce a 3 ledviny.

Jezdí na kole a řídí

Každá slečna řídí svou část těla, jedna pravou, jedna levou. Přesto dokážou chodit i běhat. Hrají volejbal a basketbal, jezdí na kole, plavou. Mají dokonce řidičský průkaz - testy v autoškole psaly každá zvlášť, řídí však dohromady: Abby obsluhuje pedály a řadí rychlosti, Britty hlídá směr a točí volantem.

Abby a Brittany mají různé chutě i vkus. Přesto si nikdy nepřály být odděleny. Sdílet jedno tělo je prostě jejich osud. Dokázaly se s ním vyrovnat natolik, že své pocity projevily veřejně. Psaly o nich časopisy Times i Life. Objevily se v televizním dokumentu Joined for Life (Doživotně spojeny) na Discovery Channel, v show Oprah Winfrey, v pořadu One Body, Two Souls (Jedno tělo, dvě duše). Vyšla o nich povídka, která byla v roce 2001 zfilmována. Jsou slavné osobnosti. Žijí šťastný život?

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama