reklama
 

Dětská kresba prozradí skryté touhy i zneužívání

Když je dítě na návštěvě u psychologa, dostane většinou k dispozici papír a pastelky. Tam, kde slova nestačí, dokáže totiž odborník z dětské kresby mnoho vyčíst. Co všechno se můžete o vaší ratolesti dozvědět z obrázku vy?

Foto: Isifa/Thinkstock

Když je dítě na návštěvě u psychologa, dostane většinou k dispozici papír a pastelky. Tam, kde slova nestačí, dokáže totiž odborník z dětské kresby mnoho vyčíst. Co všechno se můžete o vaší ratolesti dozvědět z obrázku vy?

Kresba dítěte odráží jak úroveň jeho intelektu, tak jeho emoce. Kresba může prozradit vztahy v rodině, skryté touhy a obavy dítěte, dokonce i zneužívání, pokud k němu dochází. K důkladnějšímu rozboru je zapotřebí odborníka, některé charakteristické rysy osobnosti může ale dětský obrázek prozradit i vám.

Co se poznat dá

Dítě, kterému chybí sebevědomí, obvykle kreslí tenké linky, které jen lehce naznačuje a často překresluje, gumuje či používá pravítko. Silné čáry, které občas až protrhnou papír, naopak dělají děti, které si věří až moc, mohou mít problém i s agresivitou.

Vyrovnané dítě zpravidla umístí kresbu do středu papíru. Nápadně výstřední umístění obrázku může naznačovat, že má jeho autor nějaký problém. Stejně jako u písma, i při kreslení platí, že objekt umístěný příliš vysoko naznačuje pýchu a přehnanou sebedůvěru.

Přibližně do šesti let je normální, pokud dítě používá jen jednu barvu, později by však mělo do svých výtvorů zapojit více pastelek. Extroverti obvykle používají mnoho rozdílných a jasných barev, zatímco uzavřenější děti volí spíše jednu nebo dvě, nepříliš křiklavé, barvy.

Kresba může způsobit i velké potíže, třeba když školák nakreslí za úkol maminku, jak tančí u tyče...

Postavy mluví samy za sebe

V předškolním věku děti začnou vyobrazovat postavy. Činí tak podvědomě jako starověcí egyptští malíři: podle jejich důležitosti. Začínají vždy těmi, které jsou jim nejméně lhostejné a které považují za nejdůležitější. Pokud dítě kreslí i samo sebe, bývá milovaná máma (nebo táta) největší a jemu nejblíže.

Zajímavá je také kresba začarované rodiny, kdy děti mají za úkol nakreslit všechny členy rodiny jako zvířata. Jejich dílko může odhalit mnoho o tom, jak dítě vnímá vztahy mezi rodiči, sourozenci a sebou samým. Šelmy například asociují dominantní až agresivní osoby, domácí mazlíčci naopak zase zpravidla vyjadřují nekonfliktnost či touhu po rodinném zázemí. Důležitá je i velikost postav: dítě, které namaluje sourozence několikanásobně většího než sebe sama, se jím může cítit utiskováno.

Tajemství stromů: větve a kořeny

Test kresby stromu - psychologové ho nazývají Baumův test - je pomocná psychologická technika, která prozrazuje skryté osobní postoje. Hledí se zejména na tři hlavní symboly: kořeny, kmen a korunu stromu.

  • Optimální strom by měl vyrůstat z půdy nebo trávy a měl by mít rozšířenější základnu. Dobře prokreslené kořeny značí fixaci na rodinu. Pokud dítě usadí strom doprostřed ohraničeného prostoru, prozrazuje to pocit osamění, strom v prohlubni nebo na kopci značí nejistotu.
  • Kmen hovoří o zrání člověka, přechod do koruny pak o dospívání. Hladké, nezvýrazněné a neopravované napojení značí bezproblémový a nerušený přechod mezi dětstvím a dospíváním. Jakékoli šrafování, pokřivení, suky a dutiny naznačují nejistotu v současnosti nebo traumata z minulosti.
  • U koruny je důležitý první dojem. Pravidelná, plná koruna značí vitalitu a vyrovnanost. Otevřená koruna stromu (větve bez ohraničení) vypovídá o přívětivé povaze, která se vyhýbá konfliktům a jde cestou nejmenšího odporu. Zcela uzavřená koruna prozrazuje introverta. Pocitově založené osoby kreslí strom s listy, uzavření a racionálně uvažující jedinci dávají přednost holým zimním stromům.

Nekreslí vaše dítě přesně tak, jak by mělo? Nevyvozujte z toho hned ukvapené závěry - každý jedinec je individualita. Kresby mohou mnohé prozradit, samotný obrázek ale nestačí. V úvahu musíte vzít i nedostatečnou malířskou zručnost nebo třeba ovlivnění nějakým obrázkem či filmem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Orgasmus při porodu - nejlepší přirozená extáze!

Andělé existují! Kdo doopravdy jsou a jak vypadají?

Dózy na vánoční cukroví: super tipy pro vás!

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama