reklama
 

Co udělá porod s tělem? A půjde to napravit?

Porod je zázračný proces, při kterém na svět vstoupí nový člověk. Ale také toužebně očekávaný okamžik, který ženu vysvobodí z těžkého a nemotorného těla. Které změny jsou nevratné a co bude brzy jako dřív?

Foto: Isifa/Thinkstock

Porod je zázračný proces, při kterém na svět vstoupí nový člověk. Ale také zdroj obav těhotných žen a posléze i toužebně očekávaný okamžik, který je vysvobodí z těžkého a nemotorného těla.

Co se ale stane s tělem ženy po porodu? Které změny jsou nevratné a co bude brzy jako dřív?

Za jak dlouho se zmenší děloha?

Před porodem je děloha zhruba 15x větší než před otěhotněním, její hmotnost vzroste na jeden kilogram. Kontrakce ve třetí době porodní způsobí, že se placenta oddělí od děložní stěny. Při následném zmenšování se zatahují vlákna a zmenšují svalové buňky. Zavinování dělohy je cítit jako slabší kontrakce, při vyplavování oxytocinu během kojení se jejich intenzita zvyšuje a mohou být bolestivější. Spolu se smršťováním dělohy dochází k zatahování cév, které vyživovaly placentu.

Vše o těhotenství najdete na Babyweb.cz >>

Po porodu se v děloze nacházejí krevní sraženiny, které odcházejí v podobě tzv. očistků. První dny bývají jasně červené s větším množstvím krve, poté odcházejí hnědé s vyšším podílem tkáňového sekretu. Na konci druhého týdne žloutnou, nakonec získají charakter hlenu. Tento proces trvá obvykle 4-5 týdnů, není ale neobvyklé, že celé šestinedělí.

I poté, co se děloha zmenší na původní velikost, můžete vypadat "trochu těhotně". Je to způsobeno tím, že břišní svaly se během těhotenství natáhly a bude nějakou dobu trvat, než se břicho vrátí do původní formy. Tomu nejlépe pomůžete pravidelným cvičením, ale vyčkejte s ním až po konci šestinedělí.

Kolik kil ztratím při porodu?

Musíte se smířit s tím, že návrat na původní váhu bude nějakou dobu trvat, ale o značnou část nabraných kil přijdete bezprostředně po porodu: odečtěte váhu dítěte, asi půl kila za placentu, dalších pár kilo za tekutiny a krev - v průměru maminka "porodí" 5-6 kilo.

Čtěte také: Těhotenské obtíže před porodem aneb U konce s dechem

A hubnutí bude pokračovat. Dojde k odvodnění buněk, které si shromažďovaly během těhotenství tekutinu. Cestu ven z těla bude hledat krev, v těhotenství se objem krve zvýšil asi o 30-40 % a ta se stává přebytečnou.

Několik dní po porodu začnete více močit, třeba i tři litry denně. Také se můžete velmi silně potit. Na konci prvního týdne takto přijdete o další 2-3 kila hmotnosti ve formě vody, záleží na tom, kolik jí zadrželo vaše tělo během těhotenství.

Proč necítím nutkání na záchod?

Námaha při porodu způsobí dočasné otoky intimních partií a ztrátu citlivosti. Proto se v prvních dnech po porodu nemusí objevit obvyklé nutkání, zvláště byl-li vaginální porod dlouhý, za použití kleští, ale i po použití epidurální anestezie. Problémy se mohou objevit také u žen, kterým se v průběhu porodu musela zavést cévka.

Jenže vaše ledviny stále pracují, močový měchýř se rychle plní a je důležité ho pravidelně vyprazdňovat, i když pocit močení chybí. Jinak by mohlo dojít k samovolnému pomočení. S přeplněným močovým měchýřem má děloha větší problémy se zavinout, což může vést i k opětovnému krvácení. Choďte proto na WC co nejčastěji nebo v pravidelných intervalech, ať máte nutkání nebo ne.

Vrátí se pochva někdy k normálu?

Po vaginálním porodu zůstane vagina o něco větší. Hned po porodu se pochva roztáhne, je oteklá a pohmožděná. Během několika dní po porodu otok opadá, vagina získává svalový tonus a začíná se zmenšovat. Odborníci doporučují provádět Kegelovy cviky, které pomáhají obnovit svaly v oblasti pochvy a močového měchýře.

Rychlost zahojení hráze závisí na velikosti poranění. V případě malých trhlin, které nevyžadovaly šití, dojde k zhojení rychle. Velká zranění se hojí dlouho a je třeba jim dopřát čas. Proto se sexem raději počkejte, až nebudete cítit žádnou bolest. A začněte zvolna.

Doporučujeme: Byla jsem u porodu. Vyděsilo mě to a svoje dítě nechci

Během prvních sexuálních zkušeností po porodu zjistíte nižší lubrikaci vagíny, než jste byla zvyklá během těhotenství. Je to dáno nižší hladinou estrogenu. Kojíte-li, bude vaginální sliznice sušší po celou dobu kojení, protože při něm je obecně nízká hladina estrogenu.

Nerozpakujte se používat lubrikanty. Jste-li plně zahojená, je to bezpečné. Dejte přednost lubrikantu na vodní bázi, a to zvlášť používáte-li bariérovou antikoncepci. Maziva na bázi oleje mohou oslabit latex a může dojít k prasknutí kondomu.

Co mám čekat, když kojím?

Hormonální změny po porodu zařídí, že prsa začnou produkovat mléko. V prvních dnech po narození se v prsou objevuje mlezivo, hustá nažloutlá látka. Sání pak spustí uvolňování prolaktinu, který stimuluje produkci mléka, a oxytocinu, který pomáhá posílat nově vytvořené mléko z prsních žláz do kanálků a je nezbytný pro vypuzování mléka při sání.

Mléko se objeví dva až tři dny po porodu. Prsa jsou oteklá, tvrdá, pulzující a nepohodlně plná. Tento jev by se měl za den nebo dva zlepšit. První kojení mohou způsobit křeče v břiše, za to je odpovědný oxytocin, který se podílí na stazích dělohy.

Proč padají vlasy?

Zatímco vlasy během těhotenství sílily, nyní je můžete ztrácet po hrstech. Někdy to trvá i celé měsíce po porodu. Během těhotenství totiž vyšší hladina estrogenu stimulovala růst vlasů, po porodu a během kojení je estrogenu v těle málo, vlasy přestávají růst a padají. Ale nebojte, plešatá nebudete. Stav se obvykle upraví do jednoho roku.

Co mám s pletí?

Hormonální změny, stres a únava v nové rodičovské roli si vyberou daň i na pokožce. Po porodu se začnou tvořit černé tečky, akné a vředy. mohou se také objevit tmavé skvrny na kůži, rtech či jinde na tváři. To se začne zlepšovat, jen to chce se vyhýbat sluníčku. Také strie začnou postupně blednout, i když asi úplně nezmizí.

Porod je prostě velká změna nejen životní, ale i pro vaše tělo. Ne všechno s ním spojené je příjemné a hojení někdy bývá zdlouhavé. Nic ale netrvá věčně a vše se časem vrátí k normálu. Pomoci svému tělu můžete kvalitní a vyváženou stravou, pohybem a pozitivním pohledem na svět. S miminkem k němu máte pořádný důvod.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Holčička přežila potrat - matka ji teď zbožňuje

Zatajila jsem partnerovi těhotenství a šla na potrat

Čočka, cizrna, fazole a sója: Čím pomáhají i hrozí?

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama