reklama

Co prozradí jazyk o pohlaví?

Muži rádi teoretizují a mají sklony ke sprosťárnám, ženy jsou spíš empatické žvanilky, stojící oběma nohama pevně na zemi. K takovému závěru dojdete, když se hlouběji ponoříte do korpusu mluveného českého jazyka.

Foto: Isifa/Thinkstock

Muži rádi teoretizují a mají sklony ke sprosťárnám, ženy jsou spíš empatické žvanilky, stojící oběma nohama pevně na zemi.

K takovému závěru dojdete, když se hlouběji ponoříte do korpusu mluveného českého jazyka. Spravuje ho Ústav Českého národního korpusu FF UK a obsahuje asi 2 miliony slov.

Jak se rozdíly mezi pohlavími zrcadlí český jazyk? A v čem se vyjadřování mužů a žen liší? Na tyto otázky se zaměřil jazykovědec PhDr. Václav Cvrček z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a popsal je na svém blogu na webu Aktuálně.cz.

Čtěte také: Nehodlám jen uklízet a vařit. A proto jsem stále single

Zkoumal frekvenci používání jednotlivých slov a došel k závěru, že se jazyk mužů a jazyk žen podstatně liší a že tyto odlišnosti odrážejí nerovnost obou pohlaví.

Co slina na jazyk přinese

Drtivá většina slovní zásoby je samozřejmě společná pro muže a ženy. Když však sedíme doma v klidu obývacího pokoje nebo s přáteli při skleničce, povídáme, co slina na jazyk přinese. A slova, která z nás padají, vypovídají hodně o našich rozdílných zájmech, pohledech na svět i způsobech vyjadřování.

Je to pochopitelné. Svět i společnost vnímají muži a ženy rozdílně. Mají v něm jiné pozice, což se samozřejmě odráží v jazyce. Můžeme se sice snažit o genderově vyvážené vyjadřování, realita nerovnosti pohlaví nás však stejně vždycky dožene.

"Nerovnost mezi pohlavími se může odrážet i v tom, jak mluvíme, a co víc, určitá nerovnost může být naším vyjadřováním vytvářena," shrnuje Václav Cvrček své poznatky. Nabízíme příklady největších rozdílů ve frekvenci užívání slov muži a ženami.

Muži jsou hubatí teoretici

Muži se v průměru pokoušejí působit jako racionálnější a víc technicky zaměření. Mají tendenci přednášet a vytvářet "teorie", o čemž svědčí vysoká frekvence spojek (pokud, čili) nebo slov jako problém, podstata, spojení ve fázi, a tak dále, na druhou stranu. Snaží se vyjadřovat exaktně, o čemž svědčí vyšší frekvence číslovek (sto, tisíc) i častá technologická, vojenská a politická témata (web, doména, četa, stránka, počítač, střílet, vojsko, Topolánek, do politiky, osobní vlastnictví, společenská změna).

Na rozdíl od žen muži do svých projevů zhusta zahrnují vulgarismy (vole, na hovno, v prdeli). A pouze u mužů se v záznamech jazykozpytců objevuje poznámka přepisovače zachycujícího ve zvukových nahrávkách říhnutí...

Ženy jsou empatické žvanilky

Pro ženy je typické využívání kontaktových funkce jazyka (hmm, no, viď, oslovení mami, babi, tati, Evi). Na rozdíl od mužských monologů dokážou ženy v diskuzi emocionálně reagovat (no prosim tě, ježiš, aha, fakt strašný). Také si mnohem víc povídají o rozhovorech, které už někdy dřív vedly (a já řikám, vona dycky, mi řiká jedna moje kamarádka).

Práci, koníčky a přátele mají muži a ženy v průměru společné (baví se o nich zhruba stejně často), debaty o domácnosti a výchově dětí jsou však stále doménou žen. Zatímco slovo školení je užívané častěji muži, slova škola a školka, nemluvě o slovu dítě, říkají častěji ženy. Jejich rozhovory mají také daleko vyšší frekvenci slov jako kupovat, nakupovat, zalejvat, školka, koupit, skořápka, koprovka, za tři stovky, voňavka.

Co na tyto poznatky říkáte vy, naši čtenáři? myslíte, že ve společnosti existuje rovnost pohlaví, nebo jsou péče o domácnost a děti stále ještě doménou žen? O tom můžete diskutovat pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

"Těhotný muž" Thomas Beatie se rozvádí. Má tři děti

5 varovných příznaků mrtvice. Poznáte je?

reklama
reklama
reklama