reklama

Chytřejší než Einstein: Nobelova cena ve 12 letech?

Ve věku, kdy si většina dětí ještě staví na písku bábovičky, oni už četli, psali, počítali a studovali cizí jazyky. Třeba takový Kim: jako půlroční už mluvil, ve dvou letech dokázal číst ve čtyřech jazycích. Pojďte se seznámit s dětmi, jejichž IQ přesahuje Einsteinovo.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ve věku, kdy si většina dětí ještě staví na písku bábovičky, oni už četli, psali, počítali a studovali cizí jazyky.

Překotný intelektuální vývoj některých nadaných dětí je tak ohromující, že někdy hraničí až se zázrakem. Třeba takový Kim: jako půlroční už mluvil, ve dvou letech dokázal číst ve čtyřech jazycích. Pojďme se s ním a s některými dalšími dětmi, jejichž IQ přesahuje Einsteinovo, seznámit.

Jacob, geniální autista

Ve dvou letech diagnostikovali Jacobovi Barnettovi z americké Indiany Aspergerův syndrom, jednu z méně závažných forem autismu. Lékaři se obávali, že nebude schopen ani číst. Přesto jeho matka Kristine brzy pochopila, že sociální handicap syna bohatě vyvažuje jeho matematické nadání - to když si jako tříletý začal čmárat po oknech rovnice.

Doporučujeme: Každé dítě je chytré! aneb Různé druhy inteligence

Začala Jacoba učit sama doma. Na zvládnutí základů algebry, geometrie a trigonometrie mu stačil pouhý týden. V jedenácti letech nastoupil na vysokou školu. Zabývá se fyzikou částic na univerzitě v Indianapolisu, řeší záhady teoretické fyziky, astrofyziky a teorie relativity. Letos, ve svých čtrnácti letech, by měl dokončit magisterské studium. Jeho IQ v současné době dosahuje 170, je tedy vyšší než skóre Alberta Einsteina.

Saffron, nejmladší členka Mensy

Tříletá Saffron Pledger milovala pohádky natolik, že je předčítala své sedmiměsíční sestřičce Wilow. Do školy začala chodit v roce a půl. Už v tomto věku uměla také psát, počítat do padesáti a řešit jednoduché matematické úlohy. Chytrá bude asi po tatínkovi Dannym, který je vynikající matematik a živí se jako programátor webových stránek. Dětské testy IQ zkusila ve třech letech a mezi sedmiletými školáky patřila k nejlepším. Dosažené skóre 140 ji činí chytřejší než 98 % populace a stala se díky němu nejmladší členkou v historii Mensy.

Gregory, kandidát Nobelovy ceny

Američan Gregory Smith řešil rovnice a dokázal opravovat gramatiku svých dospělých rodičů už jako dvouletý. Učivo základní školy zvládl za tři roky. To už byl přesvědčený vegetarián. V deseti letech nastoupil na univerzitu ve Virginii. O dva roky později byl jako vynikající řečník a zastánce dětských práv poprvé nominován na Nobelovu cenu za mír.

Mezi kandidáty se objevil také jako třináctiletý, a to za svou humanitární práci ve Východním Timoru, Sao Paulu, Rwandě a v Keni. Současně absolvoval s vynikajícím prospěchem z historie a biologie. V IQ testech přesáhl maximální bodové ohodnocení, takže jeho IQ můžeme jen odhadovat. Jisté je, že přesahuje 200.

Kim, držitel IQ rekordu

Kim Ung-Yong z Jižní Koreje začal mluvit v šesti měsících. Jako dvouletý už četl v korejštině, japonštině, němčině i angličtině a v přímém přenosu japonské televize řešil rovnice s integrály. O rok později se stal hostujícím studentem fyziky na univerzitě. V osmi letech ho pozvala NASA, aby studoval v Americe. Jako patnáctiletý získal doktorát z fyziky na státní univerzitě v Coloradu. Po návratu do Koreje se zaměřil na stavební inženýrství, získal doktorát i v tomto oboru a vydal na sto odborných pojednání o hydraulice. V Guinessově knize rekordů je uveden jako osoba s nejvyšším IQ na světě: údajně dosahuje hodnoty 210.

William, nejchytřejší ze všech

Jen pro srovnání: za nejchytřejšího člověka, který kdy žil, je považován Američan William James Sidis (1898 - 1944) s odhadovaným IQ 250-300. Narodil se v rodině ruských židovských přistěhovalců, psychiatra Borise a lékařky Sarah. V roce a půl si četl New York Times. Než dosáhl osmého roku, mluvil plynně osmi různými jazyky a vytvořil svůj vlastní. Sestra Helena později prohlásila, že zatímco jejich otec Boris hovořil jen 27 jazyky, její bratr znal snad všechny. "Pochybuji, že existoval jazyk, který Billy neuměl. Byl schopen naučit se nový jazyk za den," uvedla.

Čtěte také: Starší otcové mají hloupější děti

V jedenácti začal William studovat na Harvardu, který absolvoval s vynikajícím  prospěchem jako šestnáctiletý. Zkusil učit matematiku na univerzitě v Texasu, ale rozčarován kolegy, studenty i učením samotným po necelém roce odešel. Za 2 a půl roku vystudoval práva, byl zatčen za spoluúčast v socialistickém protestním pochodu, hrozilo mu dokonce vězení.

Ve snaze vést nezávislý soukromý život se přestal stýkat s prominentními rodiči a živil se podřadnou prací. Přesto pod různými pseudonymy publikoval práce pokrývající celou škálu témat, od kosmologie a stavebnictví přes antropologii, filozofii a filologii až k historii amerických Indiánů. Jen matematice se až o konce života úplně vyhýbal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!

Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

Rebarbora klame tělem. Může škodit ledvinám

reklama
Doporučené recepty
    reklama