reklama

České mámy chtějí rodit přirozeně, jde to i v porodnici

Porodnost klesá a v této souvislosti je těhotenství a porod v životě ženy jedinečným a neopakovatelným zážitkem. Tím více by lékaři měli respektovat jejich přání: třetina Češek a polovina Moravanek touží po co možná nejpřirozenějším porodu v porodnici. Přesto ve skutečnosti není dvěma třetinám maminek v porodnici umožněno prožít první společné okamžiky se svým dítětem.

Novorozenec
Novorozenec | Foto: Profimedia.cz

Porodnost klesá a v této souvislosti je těhotenství a porod v životě ženy jedinečným a neopakovatelným zážitkem. Tím více by lékaři měli respektovat jejich přání: třetina Češek a polovina Moravanek touží po co možná nejpřirozenějším porodu v porodnici.

Přesto ve skutečnosti není dvěma třetinám maminek v porodnici umožněno prožít první společné okamžiky se svým dítětem. Celá pětina žen pak není spokojena s nemocničním prostředím nebo přístupem personálu. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi 6500 českými maminkami provedl nezávislý rodičovský portál Babyweb.cz.

Bezpečně, vlídně, s respektem

V souvislosti s těmito informacemi potěší zejména moravské nastávající maminky informace, že jihlavská nemocnice otevírá hned čtyři unikátní porodní pokoje v rámci projektu Přirozený porod v porodnici, jehož partnerem je Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR.

„Smyslem projektu je šíření myšlenky, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence při zachování co nejintimnějšího prostředí, bez rutinních lékařských zásahů," vysvětluje výkonná ředitelka Babyweb.cz Adéla Stolaříková.

Jako doma

Rodičkám v nich bude nabídnuto ideální prostředí pro porod: barevné tapety na stěnách, moderní nábytek, tlumené osvětlení, to vše navodí pocit útulnosti a bezpečí domova. Přívětivé prostředí by měl doplnit vstřícný přístup zdravotníků k budoucím maminkám, s respektem k individuálním potřebám a tempu porodu. Lékaři předpokládají, že díky přirozenému prostředí budou rodičky psychicky i fyzicky uvolněné a porod proběhne klidně a s nižším rizikem případných komplikací. Budoucí maminky si budou dokonce moci vybrat, na kterém domácím pokoji chtějí rodit, protože každý z nich je zařízený v jiném stylu.

Také dvě vyšetřovny a chodby nově opraveného porodnického oddělení připomínají byt a nikoliv zdravotnické zařízení - zdobí je barevně laděné tapety a designový nábytek. Porodnice ovšem nezapomíná ani na odborné vybavení. Na porodnickém oddělení nechybí operační sál, který navazuje na domácí porodní pokoje.

Projekt pro maminky

Projekt Přirozený porod v porodnici vychází z alarmujících českých statistik, podle nichž se v ČR provádí bolestivý a leckdy zbytečný nástřih hráze (epiziotomie) asi ve 40 % z celkového počtu porodů, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pouze 10 %! Příčinou může být právě uspěchanost a setrvačný přístup k porodu.

Oproti tomu projekt klade důraz na vstřícnou komunikaci, individuální přístup k rodičce a respektování její intimity. V rámci toho dokonce ruší poplatky za přítomnost blízké osoby u porodu, ať už je to nastávající otec, kamarádka, dula nebo porodní asistentka. Za zásadní také považuje podporu rané vazby kůže na kůži a nepřetržitého kontaktu matky a novorozence. Více o projektu najdete zde.

zdroj: media-park.cz, babyweb.cz

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama