reklama

Já nechci, to bolí! aneb Jak rodily naše čtenářky

Je to jedna z mála věcí, které se v průběhu generací nezměnily. Kde se sejde k posezení víc maminek, zákonitě po nějaké době dojde na historky s porodu: ty zábavné, napínavé, s dobrým koncem, ba dokonce i ty zcela odstrašující. Nabízíme soukromý pohled na to, jak prožily porod čtenářky našeho webu. Možná si z jejich zkušeností vezmete příklad či alespoň získáte inspiraci i vy, ať už jde o tipy jak urychlit porod, jak si ho fyzicky usnadnit či jak k němu přistupovat.

Těhotná
Těhotná | Foto: Profimedia.cz

Je to jedna z mála věcí, které se v průběhu generací nezměnily. Kde se sejde k posezení víc maminek, zákonitě po nějaké době dojde na historky s porodu: ty zábavné, napínavé, s dobrým koncem, ba dokonce i ty zcela odstrašující.

Nabízíme soukromý pohled na to, jak prožily porod čtenářky našeho webu. Možná si z jejich zkušeností vezmete příklad či alespoň získáte inspiraci i vy, ať už jde o tipy jak urychlit porod, jak si ho fyzicky usnadnit či jak k němu přistupovat.

Marie: Partnera nenuťte

Hlavní věc pro pohodu u porodu je věřit si, že to zvládnete a díky tomu být v dobré psychické kondici. Vůbec není nutné přesvědčovat partnera, aby šel s vámi, pokud se na to necítí. Pokud někoho opravdu u porodu chcete mít, klidně vypomůže - a mnohdy lépe - dobrá kamarádka. A když už se budete cítit opravdu nejhůř, zhluboka se nadechněte a myslete na to, jak ten váš drobeček už bude brzy s vámi. Pak budete všechny potíže snášet daleko lépe.

Jana a Bára: Cvičte

Jana: Snažte se do porodu udržet svou fyzickou kondici - budete ji potřebovat. Nepodléhejte zbytečně pocitu únavy, právě procházka je to, co vaše tělo i miminko potřebuje! Nebo cvičení: určitě se na lekcích pohybu pro maminky s bříškem nemusíte předhánět, kdo je lepší, prostě se jen zlehka protáhněte a vypadněte z odpočívacího stereotypu. Takže pokud lékař pohyb nezakáže, hýbejte se do porodu, během porodu a co nejdřív po porodu.

Bára: Nejvíc mi pomohlo, že jsem chodila na těhotenské cvičení. Vedla ho porodní asistentka, která před rodičovskou dovolenou pracovala v místní porodnici, takže naprosto přesně věděla, jaká je tam praxe. Také byla dvojnásobnou mámou, takže to viděla i z naší strany. Na něm jsme se naučily správně dýchat, ukázaly si úlevové polohy a řekly si, jak bude probíhat příjem i porod. Říkala jsem si, že všechno určitě zapomenu, že budu jako správná prvorodička příliš vystresovaná.  Ale nebyla to pravda. Když přišla hodina H a malá se drala na svět, v tu správnou chvíli se mi vše vybavilo a porod byl pohodový a rychlý. Příště budu na cvičení chodit zase.

Lenka: Důvěřujte lékařům

Mám svůj porod jako prvorodička za sebou teprve několik týdnů a pokud bych měla nastávajícím maminkám poradit, především bych řekla: Důvěřujte odborníkům, kteří se o Vás v dané chvíli starají! Určitě je dobré si o porodu leccos nastudovat, chodit do kurzu, naučit se správně dýchat a tlačit, to vše vám situaci usnadní a nebudete mít tolik strach z neznámého. Nicméně nepovažujte své představy za dogma, z něhož nelze slevit.

Pokud lékaři usoudí, že je třeba udělat krok, s nímž jste nepočítala, věřte, že tak nečiní pro své pobavení, ale aby pomohli vám a vašemu miminku. Je sice krásné nechat porod přirozeně plynout a naslouchat svému tělu, ale jen do chvíle, než nastane nějaká komplikace. V mém případě urychlení porodu předešlo tomu, aby se miminko nepřidusilo. I když jsem se kvůli tomu z ran lízala asi o něco déle, za to, že mám nádherné zdravé dítě, kterému nic nechybí, mi to rozhodně stálo.

Gabriela: Nepřehánějte

Rodila jsem v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Krátce po půlnoci jsem byla vyšetřena a přijata. Ve vedlejším boxu jsem slyšela křičet rodičku: „Já nechci, to bolí!" Jakmile přišla bolest i na mě, zakřičela jsem: „Já nechci, to bolí!" Ale porodní asistentka byla pohotová a rázem mě dobrácky uklidnila: „Mamino, co blbnete, tak pěkně vám to šlo!" V tu chvíli jsem byla zpět oběma nohama na zemi a zjistila, že to vlastně tolik nebolí. Dcera byla na světě během dvaceti minut. Sestra se po porodu nabídla, že nás vyfotí, a tak máme první rodinné foto přímo z porodního sálu.

Jaké jsou vaše zkušenosti z porodního sálu? Byl porod hrůza, extáze nebo se dal prostě vydržet? Diskutovat o tom můžete pod článkem.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama