Češi a výchova k vlastenectví: Je to přežitek?
Petrohradská školka nechala v rámci vlastenecké výchovy fotografovat děti se zbraněmi - a v Rusku z toho vznikla aféra. To by se v Čechách stát nemohlo... Nebo ano?
Pětiletý prcek je na svou fotku pyšný, svírá na ní v ruce samopal. A kamarád drží dokonce granát. Děti se zbraněmi nechala fotografovat petrohradská školka.
Školkové skupinové foto zorganizovala v rámci předškolní vlastenecké výchovy organizace Rudá hvězda, která také dodala potřebné rekvizity. Mělo pěti- a šestiletým dětem připomenout národní svátek Obránců vlasti. Rodiče dětí s akcí souhlasili.
O události informoval server Echo24. Fotografie se objevila i na twitteru France 24. Podívejte se, co vzbudilo takové pohoršení:
Nezlomené město
Abychom pochopili souvislosti, je třeba se vrátit zpátky v čase. Důležitý moment v tomto případě představuje historie samotného Petrohradu. Město je totiž pro Rusy symbolem nezlomného odporu. Němci si na něm vylomili zuby hned dvakrát, za obou světových válek.
Doporučujeme: Šokující video: Sadistické týrání jako výchovná metoda
Zatímco v roce 1917 šlo jen o bleskový výpad, který Rusové snadno odrazili, za velké vlastenecké války byl Petrohrad (tehdy nazývaný Leningrad) v obležení dlouhých 29 měsíců, od září 1941 do ledna 1944. Šlo o jedno z nejdelších a nejvíce smrtelných obléhání v novodobé historii vůbec. Na hladomor zemřelo více než milion civilních obyvatel města, odpor však německá armáda zlomit nedokázala.
Kde je hranice?
Přesto neobvyklé fotografie vzbudily na internetu rozporné reakce. Podle agentury AFP si někteří pochvalovali tu správnou výchovu k vlastenectví, zatímco jiné lidi "ozbrojené" děti pobouřily. Objevily se i obavy z militarizace ruské společnosti.
"Nejde o žádné vlastenecké povstání. Ve školce tohle nemá co dělat," uvedla pro AFP Jiřina Gosteva, ředitelka jiné petrohradské školky a označila fotografie za nepřijatelné.
"Proč by děti nemohly držet zbraň? Nechte rovnou chlapce, aby si hráli s panenkami," bránil nápad Jurij Dorožinskij. "Je pošetilé vychovávat v dětech patriotismus pouze neodbornými výrazy. Mluvit bez názorné ukázky by nebylo správné."
Vážit si svých mrtvých
Ať už zastáváte jakýkoli názor, jedno je jisté: Na rozdíl od nás si Rusové (stejně tak jako třeba Američané) umí vážit svých mrtvých. Stačí se podívat na jakékoli oslavy národních svátků: V průvodech dobrovolně (!) pochodují nadšení občané všeho věku, od puberťáků až po stařečky, a jsou hrdí na válečná vítězství své rodné země. Vědí, proč jejich rodiče a dědové umírali.
Čtěte také: Čurání na povel a jiné podivnosti, které rodiče dělají
Zkusme si jen představit podobnou situaci u nás, ostatně nedávno jsme i my slavili výročí konce války. Jak to vypadalo? Pár politiků položilo věnce za nevelkého zájmu občanů. Jak je v kraji zvykem, my Češi maximálně ohodnotíme délku nohavic, stav konta či podroušenosti svých politických reprezentantů, ale cítit národní hrdost? To se jaksi nenosí. A vštěpovat dětem, že musí chránit svou vlast se zbraní v ruce? To už je úplný přežitek! Nebo snad ne?
Trpíme jen syndromem "malého" národa? Nebo není na co být pyšní? Či snad představuje vlastenectví v moderní době pouhý přežitek? Co bychom vlastně měli své děti učit o "češství" v občanské nauce?
O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
Smutný trend doby: Děti bijí své staré rodiče