Být pracující matka v Anglii, nebo v ČR? Snadná volba!
Britky s dětmi mají pocit, že pracují moc. Podmínky, na něž si stěžují, jim však mohou české matky jen tiše závidět.
Britky a Britové mají pocit, že pracují moc. Jejich děti na ně naléhají, aby s nimi trávili víc času.
Paradoxní je, že o podmínkách, na něž si ostrované stěžují, si mohou Češi nechat jenom zdát a tiše přitom závidět.
Mámo, pracuj míň!
Třetinu anglických rodičů děti prosí, aby pracovali méně. Čtyři z deseti (38 %) jsou pak přesvědčeni, že jejich práce má negativní vliv na vztah s dětmi. Vyplynulo to z průzkumu britského deníku Telegraph.
Doporučujeme: Pošlete ženy do práce už po roční mateřské, radí experti
Podle statistik tráví angličtí rodiče v pracovním týdnu se svými dětmi v průměru denně dvě až tři hodiny. Celých 10 % z nich však potomkům věnuje pouze méně než hodinu. Důvod? Musí být dlouhé hodiny v práci, aby pokryli rodinné náklady. Během posledních pěti let totiž vzrostla cena školek pětkrát a ne všechny rodiny si ji mohou dovolit.
Polovina z nich by přitom klidně opustila zaměstnání, kdyby věděla, že je partner pohodlně uživí, a jen pouhá třetina lidí by chodila do práce, i kdyby nemusela. Celkem 43 % dotázaných by se smířilo s nižším platem, kdyby přitom mohli být víc s dětmi, dalších 33 % však tato možnost neláká. Platí přitom, že ženy jsou tradičně možnosti zůstat doma nakloněny o něco víc než muži. Celých 65 % tatínků a 58 % maminek přitom věří, že mohou být úspěšní v práci a zároveň mít fungující rodinu.
A jak je to v ČR?
Češi mohou jen tiše závidět. O podmínkách, na něž si Britové stěžují, si mohou nechat zdát pouze v divoce optimistických snech. Stačí se podívat na nejnovější statistiky OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj).
Čeští rodiče čelí spolu s Estonskem, Lotyšskem a Mexikem největšímu daňovému zatížení ze všech sledovaných zemí, zatímco Angličané se spolu s Novým Zélandem a Chile těší nejvyšším daňovým úlevám (statistika nahoře).
Čtěte také: Čechy ožebračují vysoké daně, nestíhají na ně vydělávat
Přitom musí čeští rodiče odpracovat týdně zdaleka nejvíc hodin, aby se ocitli nad hranicí bídy, zatímco Angličané se spolu s Irskem, Austrálií a Japonskem pohybují na lichotivých spodních příčkách žebříčku a v práci tráví daleko víc času (statistika dole).
Zpět k plotně a dětem?
Jsme tedy na tom v ČR opravdu tak špatně? Nebo jsou Angličané se svou výkonnější ekonomikou jenom víc rozmazlení?
Či snad průzkum ukazuje něco úplně jiného: Měly by se mámy prostě vrátit domů a zapomenout na kariéru, aby bylo jejich dětem dobře? Kdo je však bude živit? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Cena za práci na mateřské? 55 tisíc měsíčně!