reklama

Počet potratů roste. Mohou za to muži?

Nevěřte tomu, že muži mohou plodit děti "do sta let". Roste totiž riziko, že se nenarodí dravé. Nebo se nenarodí vůbec a dojde k potratu.

Foto: Thinkstock

Na umělé přerušení těhotenství chodí stále méně žen. Zato počet samovolných potratů roste, a to už několik let za sebou. Vina je nejen na straně žen, ale podle posledních průzkumů i u mužů!

Ačkoli se mezi lidmi traduje, že při početí dítěte je podstatný pouze věk matky, přičemž otec může mít klidně sedm křížků na krku, není to úplně pravda. Například podle studie francouzských vědců z roku 2008, která se věnuje reprodukci a embryologii, mohou mít větší potíže s plodností muži již nad 40 let.

Příčina? Nekvalitní spermie

Podle uvedené studie riziko potratu představuje u muže do 30 let asi 10 až 15 %, zatímco u muže nad 40 let už zhruba 35 %. Mezi ty méně známé příčiny samovolného potratu se tak řadí špatná kvalita spermií, která s věkem muže úzce souvisí.

"Otázka mužské plodnosti a kvality spermií je v současné době stále palčivější. Potíže s kvalitou má totiž dnes již asi 40 % světové mužské populace, s vyšším věkem se problémy pak obvykle ještě stupňují," potvrzuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

Doporučujeme: 8 tipů pro muže, kteří chtějí zvýšit svou plodnost

To nejmenší, co pro sebe a svou partnerku mohou muži udělat, je obrátit pozornost na vlastní životosprávu, která je v mnoha případech alfou a omegou úspěchu. Doporučuji omezit konzumaci uzenin a červeného masa, samozřejmě pak také pití alkoholu nebo kouření. Naopak by si muži měli pohlídat zvýšený příjem ovoce, zeleniny nebo obilovin. Zásadní je pak také přijímání selenu a zinku, které přispívají k normální tvorbě spermií. Ta je pro plodnost klíčová.

Příčina? Downův syndrom

Vedle věku otce je samozřejmě zásadní také věk matky, což je dobře známá věc. Výměnou za úspěšný pracovní či zábavný noční život mnohdy bývá zklamání z nemožnosti otěhotnět či z opakujících se potratů. U starších žen nad 35 let byla evidována téměř třetina všech samovolných potratů! Nejčastějším důvodem bývají genetické abnormality.

Téměř u 57 % žen v tomto věku pak bylo provedeno umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů. S vyšším věkem rodiček roste také počet vrozených vad, například Downova syndromu.  "Ačkoliv je to chromozomální porucha, která může postihnout téměř kohokoliv, u starších žen se bohužel objevuje častěji. A jelikož je starších matek v Česku stále více, případů, kdy je Downův syndrom diagnostikován, jednoduše přibývá," potvrzuje MUDr. Pavel Turčan.

V případě, že se potvrdí výskyt Downova syndromu, se dnes již většina rodičů rozhodne pro umělé ukončení těhotenství. "Na toto rozhodnutí mají rodiče čas do 24. týdne těhotenství, pak již umělé přerušení gravidity možné není," dodává známý sexuolog a gynekolog.

Příčina? Stavba dělohy

Podle odborníků dochází až v 10 % případů k samovolným potratům kvůli anatomickým deformitám dělohy. Jednat se může o její tvar, o případné přepážky, které v děloze vadí, deformaci děložního čípku, srůsty či třeba o přítomnost nezhoubných nádorů, takzvaných myomů.

Dobrou zprávou pro rodičky je, že se tyto potíže dají obvykle řešit operativně, a to buď laparoskopicky, hysteroskopicky či klasickým řezem na přední stěně břišní. Některé typy myomů dnes odborníci dovedou odstranit i bez chirurgického zákroku, jen pomocí léků.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) došlo v roce 2013 v Česku ke zvýšení počtu samovolných potratů na 13 708. V celkovém počtu potratů pak tyto případy představovaly více než 36% podíl, což je nejvíce od roku 1990. Podle statistik navíc zastoupení samovolných potratů na celkovém počtu potratů trvale stoupá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč si po čtyřicítce pořídit mladšího kolouška?

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Náhlá smrt sportovce: EKG vadu neodhalilo 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama