reklama

6 tipů jak vybrat dobrou mateřskou školku

Čeká vás výběr mateřské školky pro vaše dítě? Poradíme vám jak a na co si dát pozor

Školka
Školka | Foto: Profimedia.cz

Končí vám mateřská dovolená a chystáte se vybrat vašemu dítěti tu nejlepší mateřskou školku? Poradíme vám, kde hledat a na co se zeptat

Pro rodiče nejmenších dětí je velmi důležité vybrat správnou mateřskou školu. Je dobré si před zápisem zjistit několik důležitých informací, abychom během roku nebyli překvapení, že musíme doplácet peníze, nebo, že cesta do školky trvá moc dlouho.

Nedejte na reklamu a porovnejte si víc možností

Dny otevřených dveří bývají z poloviny jen divadlem pro rodiče. Určitě se nebojte zeptat na informace o kroužkách, placení, a zda mají možnost logopedické pomoci. Informační leták obsahuje jen několik málo informací. Dobré bude, když si doma sepíšete otázky, na které byste během dne otevřených dveří měla dostat odpověď.

Před volbou si oběhněte několik předškolních zařízení a srovnávejte. Vyzkoušejte si, jak na vás bude školka působit interiérem, vybavením a přístupem zaměstnanců. Pokud se budete cítit dobře,  nebude už tolik vadit, že místo deseti kroužků škola nabízí jen pět.

Školka u domu nebo blíž k práci?

Tuto volbu si musí každý rozmyslet sám. Někteří rodiče dávají přednost školce, která je blízko u bydliště, protože nechtějí své rozespalé ratolesti vláčet přes půl města. Ovšem, když je školka nedaleko práce, můžeme pro děti chodit až na poslední chvíli a nemusíme se stresovat, že na nás budou hodinu smutně čekat v šatně.

S tím také souvisí domluva o pozdějším příchodu. Většina školek je v provozu od 6:30 do 17:00 hodin. Ne vždy tomu tak je na vesnici nebo v menších městech. Určitě si musíme zjistit, do kdy školka přijímá děti v ranních hodinách. Obvyklá doba je do půl deváté nebo do deváté. Pokud vám to nebude vyhovovat, například proto, že pracujete na směny, je třeba zjistit, zda školka umožňuje příchod během dne.

Prohlédněte si třídy a paní učitelku

Určitě bychom měli trvat na osobní promluvu s budoucí paní učitelkou. Je dobré si zjistit výchovné metody a vůbec styl výuky. Jde o to, aby vaše dítě nebylo nijak zmatené a do školky se netěšilo.

V mnoha mateřských školkách jsou děti rozděleny do tříd podle věku. Někdy se stane, že jsou namíchané malé děti s předškoláky. Měli bychom uvážit, zda je to pro naši ratolest vhodné prostředí.

Není školka jako školka

Pokud  byste měli pocit, že zařízení vaše dítě málo rozvíjí, můžete vyzkoušet školky s alternativním programem. Jde o anglické školky nebo o zařízení, které je zaměřené více na pohybovou stránku dítěte. Děti se pak učí samy poznávat svět, nebo používají různé projektové pomůcky.

Ideálním krokem je, když znáte některou maminku, která svou ratolest už někam umístila. Jednoduše se zeptejte na její názor. Takové informace se nejlépe sdělují na místním pískovišti.

Kdy své dítko vyslat za vzděláním?

Opět si musíme zjistit u dané školky, zda můžete dorazit na zápis ve dvou a půl letech, protože mu tři roky budou až v lednu. Některá zařízení berou nejmenší až od tří let. Musíme si tedy dobře pohlídat období zápisu, protože v polovině školního roku by ho nemuseli přijmout.

Ideálním adaptačním obdobím jsou návštěvy zařízení ještě při vaší mateřské. V takové situaci můžete své dítko odložit do školky pětkrát měsíčně, aniž byste přišla o rodičovský příspěvek. Nenechte se zmást učitelkou, která vám tvrdí, že si pro něj musíte dojít po obědě. V zákoně není dáno, jak dlouho ten den dítě ve školce musí zůstat.

Dvakrát měř, jednou se zapiš

Při špatném výběru máme velmi omezené možnosti nápravy. Stěžování na učitelku většinou moc nepomůže. Když se vašemu synovi ve školce nebude líbit, budete vy muset každé ráno snášet slzavé údolí. V dnešní době jsou mateřské školky dost plné a jen velmi těžko se nám podaří naše dítě přehlásit jinam.

Pokud se nepodaří  adaptace, nezbude vám nic jiného, než si dítě ze školy vzít a najmout si chůvu.  V tom horším případě musíte zanechat práce a zůstat s ním doma.

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama